Facebook Oyunlar Yenilendi, Büyük Rekabet Başlıyor
Oyun

Facebook Oyunlar Yenilendi, Büyük Rekabet Başlıyor

Google+'a oyunlar sekmesinin geldiği saatlerde Facebook da kendi oyun dünyasında bazı yenilikler yaptığını duyurdu. Facebook Oyunlar artık daha geniş bir ekranda ve daha etkileşimli bir oyun dünyası haline geldi. Kısacası Google+ karşısında kendine çeki düzen verdi.

Son zamanlarda Facebook'un bazı oyun sayfalarında değişiklikler yaptığı görülüyordu. Bugün Facebook Blog'dan açıklanan bilgilere göre artık oyunlar Facebook'ta daha geniş bir alan kaplayacak (Google+ gibi) ve sağ menüde reklamlar yerine arkadaşlarınızın oynadığı oyunlara dair bilgiler yer alacak.

Facebook Games Yeni

Facebook arkadaşlarınızın ne kadar oyunsever olduğunu daha yakından görmenizi sağlarken, ayarlar sayfasına da oyun ve uygulama aktivitelerinizin kiminle paylaşılacağını yönetmeniz için yeni bir bölüm ekledi.

Facebook, sol menüdeki yerimlerinde de güncelleme yaptı ve bu bölümde yer alacak Favoriler başlığı altınaki beğendiğiniz oyunları sıralama imkanı getirdi. Bu yenilik de kısa süre içinde kullanılabilir olacak.

Facebook'un bu yeniliği sosyal oyun dünyasının sosyal reklamlardan daha karlı olduğunun bir kanıtı gibi duruyor. Facebook'un tamamen kendi kredi sistemine geçmesinin bu alandaki yenilikleri arttıracaktır fakat Facebook'un bu yenilik haberi kullanıcıların çeşitli şikayetlerine maruz kalmış.

Örneğin ilk sırada gördüğüm yorumda Google'ın bu yenilikleri daha fazlasını yaptığı ve kazanan tarafın virüs ve spamlerden uzak olan Google+ olacağı dile getirilirken, ikinci sıradaki yorumcu duymaya alışık olduğumuz bir şekilde "Bu özelliği (sağ menü) nasıl kapatabilirim?" diye soruyor. Emily Anne, arkadaşlarının hangi oyun ve uygulamalarla meşgul olduğunu bilmek istemiyor. Bir diğer kullanıcı artık bu değişimlere bir son verilmesini isterken, bir diğeri son günlerde yaşanan yavaşlama ve sohbet sorunlarına değinerek, "Oyunları bırakın, sohbeti tamir edin" diyor.

Sanırım Facebook'a yönelik şikayetler Google+'ın da etkisinde daha açık dile getirilmeye başlandı. Renkli ve bol etkileşimli bir sosyal ağın Google'ın asıl işi olmadığını düşünsemde, bu alanda da Android gibi büyüyebileceğini aklımın bir kenarında tutuyorum...

Yorumlar (7)
 1. Alper Kanat Alper Kanat

  Transition'ı gerçekleşmiş Google Apps hesaplarıyla Google+'a girilemiyor. Bence öncelikle bu skandalı düzeltmeleri gerekiyor. Çünkü daha pek çok servisi (Youtube dahil) Google Apps hesaplarıyla çalışmıyor.

  1. Google Apps kullanıcıları için google+ ileride giriş yapabilecekler diye biliyoorum

 2. Anindayorum Anindayorum

  Google ve facebook savaşları arasında kalmasak bari :)

 3. Rekabet kullanıcıya yarayan bir şeydir. Google'ın sosyal ağ pazarına girmesiyle Facebook'un, ayağını daha sağlam basmak için önlem alması gerekir. Ama Facebook'un boş vakit öldürmek dışında işlevi kalmamaya başladı. Bilinçli kullanıcı oranı çok düşük.

 4. g+ temel sosyal ağ kavramlarını hayata geçirdikten sonra kendini fb den ayıracak olan özelliklerini hayata geçirmeli. ancak bu şekilde fb yi geçebilir.

 5. Cem Demir Cem Demir

  Google+ oyun ekranı daha sade ve kullanışlı olmuş diye düşünüyorum Facebook pek öyle değil...

 6. Polis Haber Polis Haber

  Eski bir oyun tutkunuyum. Facebook'ta ki oyunlar beni bilgisayar başına daha çok gömüyor. Son dönemde bir kaç doktor teşebbüsüm bile oldu.