Facebook Oyunlar Yenilendi, Büyük Rekabet Başlıyor

Facebook Oyunlar Yenilendi, Büyük Rekabet Başlıyor

Google+'a oyunlar sekmesinin geldiği saatlerde Facebook da kendi oyun dünyasında bazı yenilikler yaptığını duyurdu. Facebook Oyunlar artık daha geniş bir ekranda ve daha etkileşimli bir oyun dünyası haline geldi. Kısacası Google+ karşısında kendine çeki düzen verdi.

Son zamanlarda Facebook'un bazı oyun sayfalarında değişiklikler yaptığı görülüyordu. Bugün Facebook Blog'dan açıklanan bilgilere göre artık oyunlar Facebook'ta daha geniş bir alan kaplayacak (Google+ gibi) ve sağ menüde reklamlar yerine arkadaşlarınızın oynadığı oyunlara dair bilgiler yer alacak.

Facebook Games Yeni

Facebook arkadaşlarınızın ne kadar oyunsever olduğunu daha yakından görmenizi sağlarken, ayarlar sayfasına da oyun ve uygulama aktivitelerinizin kiminle paylaşılacağını yönetmeniz için yeni bir bölüm ekledi.

Facebook, sol menüdeki yerimlerinde de güncelleme yaptı ve bu bölümde yer alacak Favoriler başlığı altınaki beğendiğiniz oyunları sıralama imkanı getirdi. Bu yenilik de kısa süre içinde kullanılabilir olacak.

Facebook'un bu yeniliği sosyal oyun dünyasının sosyal reklamlardan daha karlı olduğunun bir kanıtı gibi duruyor. Facebook'un tamamen kendi kredi sistemine geçmesinin bu alandaki yenilikleri arttıracaktır fakat Facebook'un bu yenilik haberi kullanıcıların çeşitli şikayetlerine maruz kalmış.

Örneğin ilk sırada gördüğüm yorumda Google'ın bu yenilikleri daha fazlasını yaptığı ve kazanan tarafın virüs ve spamlerden uzak olan Google+ olacağı dile getirilirken, ikinci sıradaki yorumcu duymaya alışık olduğumuz bir şekilde "Bu özelliği (sağ menü) nasıl kapatabilirim?" diye soruyor. Emily Anne, arkadaşlarının hangi oyun ve uygulamalarla meşgul olduğunu bilmek istemiyor. Bir diğer kullanıcı artık bu değişimlere bir son verilmesini isterken, bir diğeri son günlerde yaşanan yavaşlama ve sohbet sorunlarına değinerek, "Oyunları bırakın, sohbeti tamir edin" diyor.

Sanırım Facebook'a yönelik şikayetler Google+'ın da etkisinde daha açık dile getirilmeye başlandı. Renkli ve bol etkileşimli bir sosyal ağın Google'ın asıl işi olmadığını düşünsemde, bu alanda da Android gibi büyüyebileceğini aklımın bir kenarında tutuyorum...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.