WHO Search: Facebook Üzerinden Kişilik Analizi ve Eşleştirme Sistemi [Röportaj + Ücretsiz Kredi]

WHO Search: Facebook Üzerinden Kişilik Analizi ve Eşleştirme Sistemi [Röportaj + Ücretsiz Kredi]

Sosyal ağlar ve arkadaşlık siteleri bugüne kadar genellikle iki farklı kavram olarak düşünüldü. Fakat Facebook'un sunduğu imkanlar üzerine geliştirilecek bir yapı ile doğru kişilerle tanışmayı sağlayacak bir sistemin çok başarılı olması işten bile değil. Bu konuda şimdiye kadar özellikle yurtdışı kökenli farklı girişimler olsa da fark yaratan bir örneğine en azından ben henüz rastlamadım.

Temmuz sonunda açılan Erkan Uslu ve Erol Emre'nin de içerisinde yer aldığı 3 kişilik bir ekibin kurduğu Türk girişimi WHO Search bu alandaki boşluğu doldurabilecek gibi görünüyor. Profilleri gezerek arkadaş bulmanın ötesinde bilimsel yöntemlerle hazırlanmış bir de kişilik testine sahip olan ve bir Facebook uygulaması olarak geliştirilen WHO, kullanıcıları kişilik özelliklerine göre eşleştiriyor.

WHO'yu bir Facebook uygulaması olarak kullanmaya başladığınızda ilk yapmanız gereken kişilik özellikleri testi, yani "WHO Analizi"ni tamamlamak. Testte her farklı soru için gösterilen görsellerden kendinize en yakın bulduğunuzu işaretlemeniz gerekiyor. Psikoloji ve iletişim profesörleri tarafından hazırlanan sistem bu sayede hırs, sosyallik, kendine güven, romantizm, yatarıcılık gibi 26 farklı kriterde kişilik özelliklerini yüzde olarak hesaplıyor.

İşin eşleştirme kısmı ise bundan sonra başlıyor. WHO'nun arama bölümünde yaş aralığı ve şehir seçerek sizin kişilik özelliklerize uygun kadın veya erkek kullanıcıları arayabiliyorsunuz. Aramayı duygusal, sosyal, ilişki veya kişilik uyumları ile daraltmak da mümkün.

WHO üzerinden kişilik analizi gerçekleştirmek ve arama yapmak ücretsiz. Ama arama sonuçlarında ilginizi çeken bir kullanıcı bulduğunuzda hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da iletişim kurmak için WHO Kredisi kullanmanız gerekiyor. (Webrazzi okurları için ücretsiz WHO kredileri yazının son bölümünde)

Şu ana kadar %70'inin her gün aktif olduğu 6000 civarında kullanıcıya ulaşmış olan WHO ile daha fazla bilgi almak için kuruculardan Erkan Uslu ile kısa bir de röportaj yapma imkanım oldu.

Ümit Öncel: Öncelikle hayırlı olsun. Proje nasıl doğdu, ondan bahsedebilir miyiz?

Erkan Uslu: Ben üniversitede iletişim okuduğum, o zamanlar Emre ile üniversite öğrencilerine özel bir kültür, sanat ve etkinlik rehberi hazırlıyorduk. Çok fazla öğrenciyle iletişim halindeydik ve fark ettik ki insanların çoğu ne kendini ne de karşısındaki kişiyi fazla tanımıyordu. İşin içine yeni insanlarla tanışmak ve iletişime geçmek girince ortaya daha da korkunç bir durum çıkıyordu.

İnterneti yoğun olarak kullanıyorduk, web sitelerinin çok hızlı bir şekilde büyük kitlelere ulaşabilmesi, ülkeler ve coğrafyalardan bağımsız büyümeleri çok ilgimizi çekiyordu ve internet üzerine bir proje geliştirmek istiyorduk, böylece sadece bir şehir veya ülkeye bağlı kalmadan yaptığımız şeyi çok daha fazla insana ulaştırabiliriz diye düşündük.

İnternette yeni insanlara ulaşmak ve onlarla tanışmakta bizim zamanımızda çok zor bir süreçti. Bu tarz iddialarda olan siteler çok basit kriterlerle (yaşı, şehri, cinsiyeti) bulduğu kişileri kataloglar halinde gösteriyor; tamamen para kazanma üzerine kurulmuş, insan psikolojisini boş vermiş görünüyorlardı.

Üniversite hocalarımızla neler yapabileceğimizi konuştuk, çok hızlı bir şekilde sana aradığın kişiyi bulan ve onunla hemen iletişime geçmeni sağlayan bir site yapmak istiyorduk. Aradığın kişiyi saç rengi, göz rengi, boyu gibi seçeneklerle aramak anlamsızdı, çünkü ne gerçek hayta ne internette işler öyle yürümez.

Biz de daha derinlere inmeye karar verdik, kullanıcısına psikolojik bir değerlendirme yaparak, onun temel kişilik özelliklerine uygun kişileri bulabilmesini sağlayan bir sistem geliştirmeye başladık.

WHO’yu 25 Temmuz'da “Şehrindeki seninle en uyumlu kişiyi Facebook’ta bulan arama motoru” olarak açtık.

ÜÖ: WHO Search'teki uyum hesaplamaları hangi kriterlere göre gerçekleşiyor? Bunları neye göre belirlediniz?

EU: WHO öncelikle kullanıcının 26 kişilik özelliği, bu özelliklerin baskınlık dereceleri hesaplanıyor ve arama sistemine kaydediliyor.

Arama yapıldığında bu 26 kişilik özelliği aramada belirlenen kriterlerdeki kullanıcılarla karşılaştırılıyor.  26 kişilik özelliği, kişilik uyumuna, duygusal uyuma, sosyal uyuma ve bunların toplamı olan ilişki uyumuna farklı oranlarda etkiler yapar. Arama sırasında bunlar hesaplanıyor ve kullanıcıya şehrindeki onunla kişiliği, duygusal özellikleri veya sosyal uyumu en yüksek kişiler bulunuyor.

Kişilik özelliklerini 39 soruluk görsel bir testle analiz ediyoruz, bu analiz sistemini üniversitede bizimle çalışan iletişim ve psikoloji profesörü iki hocamızla geliştirdik.

İnternette başka görsel analizler de var ama bu şekilde yüzdesel bir hesaplama yapan ve kişilik özelliklerinin baskınlık derecelerini sayısal olarak veren bildiğim tek biz varız. Zaten WHO analiz sisteminin patenti de bize ait.

ÜÖ: Proje için yatırım aldınız mı yoksa öz kaynaklarınızla mı gerçekleştirdiniz?

EU: Yatırım almadık, projeyi geliştirirken bir melek yatırımcıyla görüşmüştük ama yatırımcılar uygulamanın kullanımını, istatistiklerini görmek ve ellerinde olan veriler üzerinden yatırım yapmak istiyorlar, en azından bizim gördüğümüz bu oldu  Proje geliştirilirken elimizde bu istatistikler yoktu ve biz de başka görüşmeler yapmadık işimize konsantre olduk.

Yani öz kaynaklarımızla geliştirdik projeyi. Elimizde yeterince büyüme ve kullanım oranlarıyla ilgili istatistik oluştuğunda yatırımcılarla görüşebiliriz, şu an sadece kullanıcılara odaklanmış durumdayız.

Bu bizim yaptığımız ilk Facebook uygulaması, neyin nasıl olacağını biz de yeni öğrenerek gidiyoruz.

ÜÖ: İleriye dönük ne gibi hedefleriniz var?

EU: Kişilik özelliklerini belirleyen WHO analizi kültürel öğeler barındırmıyor, dünyanın her yerindeki insanların kullanabileceği şekilde tasarladık. Sadece Türkiye’deki Facebook kullanıcı için tasarlamadık ama burası bizim ülkemiz o yüzden ilk burada açtık.

Kısa zaman sonra, bazı bölümleri daha da geliştirerek, ABD ve Avrupa’daki Facebook kullanıcılarına da açmak istiyoruz.

ÜÖ: Röportaj için çok teşekkürler.

EU: Biz teşekkür ederiz…

WHO ile ilgili gelişmeleri uygulamanın resmi iletişim platformu Inside WHO üzerinden de takip edebilirsiniz.

50 Webrazzi okuyucusu WHO Search'te kullanabilecekleri ücretsiz 5 krediye sahip olmak için bu bağlantıya tıklayarak uygulamayı yükleyebilirler. Krediler WHO Analizini tamamladıktan sonra hesabınıza geçecek. Ayrıca bu ücretsiz kredilerden Facebook üzerinden WHO Search uygulamasını ilk kez yükleyen kullanıcılar faydalanabiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.