Gmail'den Telefon Aramaları Artık Türkiye'de
Telekom

Gmail'den Telefon Aramaları Artık Türkiye'de

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında tanıştığımız Gmail'den Arama Türkiye'de kullanıma bir kaç gün önce açıldı. Gmail içinden sabit ve cep telefonu numaralarını arayabildiğiniz yenilik Google'ın Skype'a rakip olması anlamına geliyor.

İlk olarak ABD'de ücretsiz olarak hizmete sunulan bu hizmette Google'ın tarifeleri, Skype'ın yani Microsoft'un tarifelerine göre hem yurtiçi hem de yurtdışı aramalar için daha avantajlı görünüyor.

Google Voice'un bu alt servisi ile arama yapabilmek için Google Checkout üzerinden en az 10 dolar/euro değerinde kredi yüklemeniz gerekiyor. Benim yaptığım yurt içi aramalarında karşı tarafın sesini gayet iyi alabilmeme rağmen maalesef sesim karşı tarafa ulaşmadı. Bu durumun düzeltileceğini düşünüyorum ama Google'ın kredi iade fırsatını kullandığımı da söylemeliyim.

Diğer yandan Google'ın ücretli KDV'siz yazmasına rağmen kredi yüklemesinden ve aramalardan sonra KDV kesilmediğini farkettim. Gmail'den Arama - Google Voice Arama

Apple ile yaşadığı problemin ardından 2009 yılında Google Voice hizmetini mobil tarayıcı üzerinden sunabileceğini söyleyen Google, m.google.com/voice adresinden de mobil olarak hizmet veriyor.

SDN'de yayınlanan aşağıdaki videoda Gmail üzerinden nasıl telefon araması yapabileceğinizi görebilirsiniz. Konuşma yapmadan önce şuradaki yasal uyarılara bakmanızda da fayda var.

Yorumlar (6)
 1. cep telefonlarına program yükleyerek ucuz konuşma fırsatı da veriyor değil mi?

 2. Bora Yalçın Bora Yalçın

  halen androidli telefonlara google voice'de dahil bir çok uygulamayı android marketten yükleyemezken çok da bi işe yaramaz şimdilik gibi!

 3. Burak K. Burak K.

  Google Voice Android uygulaması üzerinden arama yapamıyoruz halen. Türkiyeye kapalı. şu durumda pekte kullanışlı görünmüyor. Kısa sürede umarım Mobil cihazlar üzerindende kullanıma açılır.

 4. Mehmet Günsur Mehmet Günsur

  VoIP için fiyatlar oldukça yüksek, tercih edileceğini pek zannetmiyorum.

 5. Aman şunlar daha çoğalsınlar. TTnet telefonumun kesik olduğu 2 ay için bana 25 küsur ve 26 lira fatura gönderdi. Bu telekominikasyon muhabbeti Türkiye'de çok feci. Hem telefon hem internet. Resmen ilik kemik kalmıyor hepsini emiyorlar

 6. Raif Emir Raif Emir

  geçen hafta çin seyehatine giderken 10$ lık kontür aldım. mikrofonum ve hporlörüm gayet iyi çalıştığı halde,telfonda nebir ses duyabildim, nede sesimi ulaştıra bildim. bi güzelde kontürlerim gitti. kendi cebimi evimi arıyorum, çalıyor açıyorum ne ses gidiyor ne ses geliyor. ayrıca pekçok turkcel hattıda çalışmıyor. çıkmadan müştri temsilcinizle görüşüp uygun bir pakete bağlanın