Vimeo Pro İşletmeleri ve Profesyonel Video Yayıncılarını Yakalamak İstiyor
Genel

Vimeo Pro İşletmeleri ve Profesyonel Video Yayıncılarını Yakalamak İstiyor

Eğer Youtube'a video dünyasının Flickr'ı dersek Vimeo'ya da Deviantart'ı diyebiliriz. Sanatsal ve profesyonel video paylaşımlarının merkezindeki Vimeo, yeni bir adım attı ve işletmelerin için Vimeo Pro'yu duyurdu.

Vimeo'da Vimeo Plus adında özel bir hesap seçeneği bulunuyordu ama Vime Pro, daha gelişmiş özellikler ile işletmeler ya da profesyonel bir video sitesine sahip olmak isteyenleri hedefliyor. Yeni hesap Vimeo Plus'a göre daha fazla özelliğe sahip ve hiç bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan video sitenizi hazırlamanıza imkan tanıyor.

Özellikle küçük işletmeler ve organizasyon temelli çalışmalar için hazır taslaklar ( birikiüçdörtbeş ...) sunan Vimeo Pro, tamamen kişiselleştirilebilir video oynatıcısı ile daha profesyonel bir yapı sunuyor. Vimeo Plus'tan farklı olarak kendi alan adınızı kullanmanıza izin veriyor, üstelik yerleşik arama motoru optimizasyonu (SEO) desteğiyle. Vimeo biraz cesur davranarak 3. parti oynatıcıları kullanmanıza dahi karışmıyor.

Vimeo Pro

50 GB video yükleme kapasitesi ve 250 bin gösterim için de yıllık 199 dolar talep ediyor. Dilerseniz bu sınırları yukarı taşımanız mümkün. Vimeo Pro ile hayata geçirilen siteler, mobil cihazlar, yeni nesil TV'ler ve HTML5 ile de uyumlu şekilde çalışıyor. Elbetteki tüm bu kaynaklardan gelen ziyaretçi trafiği ayrıntılı olarak sunuluyor.

Profesyonel video yayınına odaklanan Vimeo, kanallar, gruplar ve video okulu gibi farklı hizmetlerle kullanıcılarla iletişimini sürdürüyordu. Vimeo Pro ise bu ilişkiyi bir adım daha ileri taşıyarak hem kullanıcılarının ihtiyaçlarına yanıt vermiş oluyor hem de Vimeo'ya yeni bir gelir kapısı açıyor.

Yorumlar (6)
 1. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Phalı bir servis. 50 gb video güzel ama verilen video izleme sayısı düşük. 50k hiti olan bir dizi film izleme sitesi oldukça bir para harcar kısacası bunun için. Günlük 199 dolar ödemesi gerekebilir. :)

  1. Mehmet Günsur Mehmet Günsur

   Turgay Bey, Vimeo'da zaten telif haklarına aykırı video yayınlanamaz. Vimeo, film ve video üreticilerini (kısa film, animasyon, reklam vb.) hedefleyen bir platform, "dizi-film online indirmeden hd kalitesinde tek link izle" kitlesini yani r10 ve benzeri kitleyi hesaplayan bir platform değil. Saygılar.

   1. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

    Fragman eklense bile yetmeyecek bir durum. Bunun legallik ve ya illegallik ile ilgisi yok, çünkü bandwith ile sınırlandırılmamış, video oynatım sayısı ile sınırlandırılmış. 1 mb'lık video izlense de aynı şekilde düşecekler, 1gb'lık olsada.

    Bu olay param var, kaliteli yayın yapmak istiyorum diyenler için kısacası.

   2. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

    r10 espirisine güldüm. :) bu r10 dakilerin tamamı film dizici mi merak ediyorum aslında.

 2. Kendi projelerimin birinde video bölümü video servisi olarak acaba bunların sunucularını kullanabilirmiyim yani verdikleri apiler sayesinde benim sitemin kullanıcılarının yükledikleri video u direkt vimeo a yükleyebilirmiyim?

 3. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Küçük bir araştırma sonucunda bunu buldum. :)

  http://www.viddler.com/

  Kalite olarak vimeo'ya eş değerde. Fiyat olarak ise Vimeo'dan daha iyi. En azından izlenme sayısına göre değil, harcadığın bandwithe göre hareket ediyorlar.