Kadın ve Erkeklerin Online Alışveriş Alışkanlıkları [İnfografik]
E-Ticaret

Kadın ve Erkeklerin Online Alışveriş Alışkanlıkları [İnfografik]

Kadın ve erkeklerin alışveriş alışkanlıklarının farklı olduğunu zaten biliyoruz. Bu farklılık sadece fiziksel mağazalarda değil, online alışverişte de kendini gösteriyor. Alışveriş saatlerinden, ürün iadelerindeki tutumlarına kadar Venüs ve Mars'ın yerlileri kendilerine özgü tutumlar sergiliyor.

Extrabux'ta yer alan verilerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir infografik ise bu farklı tutumları oldukça başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Yaşlara göre dağılıma bakıldığında hem kadın, hem de erkeklerin 45-54 yaş aralığında online alışverişe daha az önem verdikleri görülüyor. Kadınlarda 25-34, erkeklerde ise 35-44 yaş aralıklarında online satın almalar zirve yapıyor. Gençlerin gelirleri düşük olduğu, pek çoğunun ya kredi kartına sahip olmadığı ya da limitlerinin sınırlı olması ve ayrıca çoğunun henüz aileleri ile birlikte yaşıyor olmaları nedeniyle 18-24 yaş aralığı satın almaların en düşük olduğu dönem.

Kadınlar alışverişlerini ağırlıklı olarak 12-13 saatleri arasındaki öğle yemeği aralarında yaparken, erkekler alışveriş için mesai saati bitimini tercih ediyorlar. Erkeklerin satın almayı tamamlama süreçleri ortalama 10 dakika sürerken, kadınlar daha ince eleyip sık dokudukları için olsa gerek bu süre ortalama olarak 14 dakikayı buluyor.

Erkekler tek bir alışverişte ortalama 67,82 dolar harcarken, kadınlar ortalama 51,84 dolar harcıyorlar. Pazartesi günleri erkeklerin en çok, Cumartesi ise en az alışveriş yaptıkları gün. Kadınlar içinse sihirli gün Perşembe. Fakat araştırmaya göre kadınlar da Cumartesi alışveriş yapmaktan pek hoşlanmıyorlar.

Bir ürünü iade etmeye karar verdiklerinde erkekler daha aceleci olurken kadınlar ise genellikle 30 gün olan iade süresini sonuna kadar kullanmayı tercih ediyorlar. Erkeklerin iade işlemi en çok 2. günde tamamlarken, kadınların en çok iade yaptıkları gün, alışverişten sonraki 5. gün olarak hesaplanmış.

 

ABD'de yapılan araştırmalara göre bir araya getirilen bu verilerin tamımı olduğu gibi Türkiye için geçerli olmayabilir ama yine de davranış farklılıklarını görebilmek açısından faydası olacağı kesin.

Daha fazlası için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Merak ettiğim önemli bir konuydu, gerçi Türkiye için bu veriler ne derece uyar ondan emin değilim.. teşekkürler webrazzi.

  1. Mazlum Dinler Mazlum Dinler

   bunun tr için yapılsa bizim için güzel veri olur

   ,

 2. Ahmet Özgül Ahmet Özgül

  Merhaba Ümit Bey,

  Aslında bu mesajı burada yayınlanması için değil, yazıda kullanılan infografik hakkında bir sorum olduğu için yazıyorum.

  İnfografikte kullanılan bilgilerin "extrabux"tan alındığını yazmışsınız ancak infografik'in kaynağını göremedim. İnfografik'e tıklayınca da esas yayınlandığı siteye gidemedim. İnfografik, "extrabux"ta yayınlanan verilere ciddi değer katıyor ve bence onun da referansı olmalı. Belki yazının içinde geçiyordur, benim dikkatimden de kaçmış olabilir.

  Sevgilerle

  Ahmet Özgül

  1. Merhaba,

   Kaynak infografik'in sol üst köşesinde yazıyor. Extrabux sitesindeki ilk yayını ise şu adresteydi: http://www.extrabux.com/blog/2011/07/why-do-men-and-women-shop-online-differently/ . Bu sayfada ayrıca Extrabux'un konuyla ilgili detaylı yorumlarını da bulabilirsiniz :)