Google+ ile Facebook ve Twitter Karşılaştırması [Video]

Google+ ile Facebook ve Twitter Karşılaştırması [Video]

Google yeni sosyal ağ projesi Google+ ile Facebook ve Twitter gibi rakiplere karşı oldukça iyi bir başlangıç yaptı. Kısa sürede 10 milyon kullanıcıya ulaşan Google+ şu aşamada özellikle internet ile uğraşan kişilerin ilgisini çekiyor. Hatta ironik bir şekilde Google+'ta şu anda en çok takip edilen kişi, Facebook'un patronu Mark Zuckerberg.

İlk davetiyeler özellikle internet profesyonellerinin eline geçtiği için içerideki kitle henüz geneli yansıtmaktan uzak ama Google+'ın yakın zamanda Facebook gibi pek çok farklı kesimden kullanıcıya sahip olacağını tahmin etmek zor değil.

Google+'a henüz biraz daha mesafeli duran kullanıcıların en büyük sorusu bu yeni sosyal ağ sitesinin onlara farklı olarak ne sunuyor olduğu. Bazı açılardan Facebook'a, bazı açılardansa Twitter veya FriendFeed'e benzetilen Google+'ı bu servislere göre farklarını ve benzerliklerini biraz daha iyi anlayabilmek için TechLand editörlerinden Doug Aamoth'un hazırladığı aşağıdaki 2 dakikalık keyifli videoyu izleyebilirsiniz.

Video da anlatıldığı üzere Facebook ancak izniniz ile sizinle iletişim kuran kişiler ile etkileşimde bulunmanızı sağlayan daha kapalı bir sosyal ağ sitesi. Diğer taraftan Twitter ise izne gerek olmadan istediğiniz hemen herkesi takip edebildiğiniz daha açık bir sistem.

Google+ ise aynı anda bu sistemlerin ikisine birden benziyor. Aynı Twitter'da olduğu gibi izin gerektirmeden dilediğiniz kişiyi takip edebilirsiniz ve hatta paylaşımlarınız Google+ üyesi olmayan kişiler tarafından bile görülebilir. Diğer yandan oluşturduğunuz çemberler sayesinde seçtiğiniz paylaşımlarınızı ancak sizin izin verdiğiniz kişilerin görmesini de sağlayabilirsiniz. Yani sistemin ne kadar açık ya da kapalı olduğu tamamen sizin tercihlerinize bağlı.

Bunun dışında Google+, Sparks gibi daha farklı özelliklere de sahip. Yani bazı açılardan ne Facebook'a, ne de Twitter'a benziyor. Ama sonuç olarak Aamoth'un da videonun sonunda söylediği gibi "kesinlikle bir göz atmaya değer"…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.