125krktr.com: Reklam Destekli Ücretsiz SMS Servisi
Girişim

125krktr.com: Reklam Destekli Ücretsiz SMS Servisi

125krktr.com, 3 genç girişimci tarafından hayata geçirilen ve beta yayınına başlamış çok yeni bir proje. Günlük 5 adet ücretsiz SMS gönderebildiğiniz sistemde, 160 karakter uzunluğundaki SMS'in 125 karakteri size tahsis ediliyor. Geri kalan 35 karakter ise reklam içeriklerinin gönderilmesi amacıyla ayrılmış durumda.

Gelir kanalı olarak reklamı seçen 125krktr.com ekibi, yaratıcı bir fikir geliştirmiş. Banka ve operatörlerin SMS spamiyle karşılaştırdığımızda çok daha az rahatsız edecek olan model, ücretsiz mesaj göndermenizi sağladığı için en azından son kullanıcıya bir fayda sağlıyor.

Güncelleme: Bu makalenin yayınlanmasından bir süre sonra maddi sebeplerle kapanan 125krktr.com, 22 Şubat 2014 tarihi itibariyle tekrar yayın hayatına başlamıştır.

Reklam seçeneği olarak kişi ve şirketlerin istedikleri sayıda SMS'e reklam yerleştireceği sistemde, telefon numaralarının reklam verenlerle veya başka üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağı garanti ediliyor. Burada reklam verenlerin kime SMS gönderildiğini öğrenmek istemesi gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu sebeple belki de projenin ilerleyen zamanlarında kimlik bilgisi olmasa da yaş, cinsiyet, yaşadığı yer gibi demografik bilgilerin sağlanmasına ihtiyaç duyulabilir.

Birkaç gündür deneme şansı bulduğum sistem, hızlı bir şekilde SMS'i size gönderiyor. İlk günlerde Türkçe karakterler konusunda sorun yaşayan ekip, bu sorunu da aşmış. Gönderilen SMS'lerde Şimdilik herhangi bir reklam metni bulunmayan 125krktr.com'da gönderilen mesajlarda sitenin kendi adresi yer alıyor.

3 genç girişimcinin elinden çıkan 125krktr.com'ı temiz tasarımı ve sorunsuz çalışan sistemiyle başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Gelir kanalı olarak reklamın ne kadar başarılı olacağını söylemek için şimdilik erken, ancak kullanıcı sayısını istedikleri büyüklüğe getirebilirlerse başarılı olmaması için bir sebep bulunmuyor.

Yorumlar (46)
 1. Hoş, yaratıcı ve işlevsel bir proje. Başarılı olur inşallah. Gelecek etohum'da mutlaka yer almalılar.

 2. Süper bir fikir.

  Tebrikler!

  Umarım kullanıcı sayısını arttırma ve reklam bulma konusunda da başarılı olurlar.

 3. Bünyamin Yildirim Bünyamin Yildirim

  Harika!

  Bir klon degilse gördüğüm en basit ve etkileyici fikirlerden.

  Acilen mobil uygulama ya da en azından mobil tema gelistirmeliler.

  Reklamlarını yapacagım. Basit ve efektif.

 4. hemen yatırım almalılar.

  etohum pembepanjur'u destekleyeceğine buna yatırım yapsın. çok daha fazla kazanırlar ve kazandırırlar.

 5. Toprak Tosun Toprak Tosun

  Eğer linkteki blog sahibi arkadaş işin içinde yoksa ,ki sitedeki geliştiriciler bölümünde yok, domainden tüm proje fikrine kadar arkadaşın fikri üzerine yapılmış bir proje.

  Ama yazıda "ben gerçekleşirmeyeceksem,kimse gerçekleştirmesin gibi bir egomda olmadığından ara ara aklıma gelen proje fikirlerimi paylaşmayı uygun gördüm" şeklinde belirttiği gibi bir sorun teşkil etmiyor galiba ama bir teşekkürü borç bilerle umarım. Ne de olsa a'dan z'ye onun fikri.

  http://blog.ugurcelenk.com/post/2008/08/29/Proje-Fikirlerim-1.aspx

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   2004 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam şuan ismini unuttuğum bir site vardı Türkçe. Aynı sistem ile ücretsiz sms gönderilebiliyordu. Sms sonunda sponsor reklamı gözüküyordu. Bir süre sonra sponsor bulamadıkları için site kapanmıştı. O yüzden bence bu iş benim fikrimde vs. demenin bir anlamı yok. Ayrıca küçük bir aramayla birçok yabancı bu tarz siteye ulaşılabilir. Kısaca mantık olarak güzel sistem, fakat sponsor bulması zor olan sürekliliği devam ettirmesi zor bir iş, umarım başarılı olurlar...

   1. Armğan Demircan Armğan Demircan

    Sayın İbrahim ÖZKAN önemli olan sağda solda olması değildir önemli olan türkiyede olmasıdır önemli olan türklerin birşeyler yapmış olmasıdır önemli olan muhattabının olmasıdır siz yabancı bir siteye nasıl güvenebilirsiniz aklım almıyor teşekkürler

    ARMAĞAN DEMİRCAN

    125KRKTR.COM/ARME-UZMANI

   2. Sevket Ufuk Gün Sevket Ufuk Gün

    @Armğan DEMİRCAN belki onemli olan, yazilanin anlasilmasi icin noktalama isaretleri kullanmaktir.

   3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @Armğan DEMİRCAN: Dikkat edersen @Toprak Tosun'un yazdığı mesaja cevaben yazdım. @Toprak Tosun verdiği linkteyi projeyi 2008 lerde bir blogda arkadaşının paylaştığından bahsetmiş, bende proje benim fikrimde vb. diyenlere cevaben yazdım. Ben sizin sisteminizle ilgili eleştiri bile yapmamışken hatta güzel bir sistem dediğim halde yorumuma cevaıbınız bende şunları düşündürdü; Sanırım diğer okurların eleştirilerine içerlediğiniz için benim yorumuma patladınız :) Size tavsiyem yazılanları dikkatli okumanız, ayrıca eleştirilere açık olmanızdır. Birde herkese açık bir platformda projenizi sahiplenmeye çalışırken en azından Türkiye ve Türk gibi kelimelerin baş harflerini bir zahmet Büyük yazın. Çok uzattım belki ama birde ARME uzmanı yeni bir olay mı? Hiç duymadım cahilliğime verin :)

   4. @İbrahim Özkan 2004 senesinde bu projeyi atnix.com adı altında babam - anekdot creative workshop - gerçekleştirmişti. Arzum ve ritmix gibi firmalardan reklam aldılar. Kısa süre içerisinde büyük bir kitleye ve başarıya ulaşan bir projeydi. İnternette aratırsanız bir çok yerde atnix.com hakkında yazılanları okuyabilirsiniz.

   5. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @erkam mısır bende yazımda o siteden bahsediyordum. Fakat adını hatırlayamadığım için yazamadım. Sistemi biliyorum kullandım da. Hatırlattığın için teşekkürler. Sonuç olarak fikir benim, ben buldum vb. demenin bir anlamı yok burada önemli olan bu projeyi devam ettirebilmek, umarım başarılı olurlar. atnix.com gibi hüsranla sonuçlanmaz inş.

  2. linkten baktım da; hakikaten aynı proje. Blog yazısının tarihi 22 ağustos 2008. Baya da eski bir yazı. Artık esinlenme mi, birlikte olan bir proje mi ilerleyen günlerde görürsek merakımızı gidermiş olacağız...

 6. Mrauthor Mrauthor

  Bir girişimde olması gereken hemen hemen her şey var gibi.Yeteri kadar kendilerini tanıtmaları durumunda başarılı olabilirler.Fakat günümüzde GSM şirketlerinin vermiş olduğu binlerce bedava SMS hakkı bu servisin tutulabilir olmasında en büyük engel.En basitinden Avea 11 bin SMS veriyor 9 TL'ye =) Bu varken reklamlı SMS'i kim kullanır orasını zaman gösterecek.

  1. Kesinlikle katılıyorum. Bazen ayda 3000 SMS atan biri olarak bile, sanırım son 5 yıldır, Turkcell'in 15 sms bedava veren (1 paralı sms karşılığı) WebMesaj sayfasına bile girmemişimdir. Sonuçta şu anda binlerce mesaj 5-10 TL'ye satılıyor.

   Olayın diğer yönü ise reklam alanının çok kısıtlı olması. Üstelik hedef kitlenin tam olarak belirlenememesi de bir sıkıntı.

   Ayrıca Armağan Bey'in bu kadar agresif cevaplar vermesi, projesinin tanıtıldığı bir sayfada olumlu bir enerji sağlamayacaktır diye düşünüyorum.

 7. Uğur Çelenk Uğur Çelenk

  3 sene önce blogumda 'proje fikirlerim' başlığı altında 125karakter.com ismi ile bu iş fikrinden bahsetmiştim http://blog.ugurcelenk.com/post/2008/08/29/Proje-Fikirlerim-1.aspx). Birilerinin hayata geçirmiş olmasına sevindim, umarım başarılı olurlar, tebrikler.

  1. Armağan Demircan Armağan Demircan

   Merhaba öncelikle uğur beye çok teşekkürü borç biliriz ama şunu söylemektende geçemeyeceğim biz düşündük projeyi yapmaya başladık googlede aramalarda çıktı şaşardık kesinlikle emin olabilirsiniz ama şunuda söylemek istiyorum türklerde birşeyler yapsın istiyoruz biz facebook yapmış biz neden yapamayalım twitter yapmış biz neden yapamayalım hayır bizde yapacağız sayın toprak tosun hususi bunumu araştırdınız bu türk milleti bu türkiye için iyi bişey sizede tebrik ediyorum teşekkürler

 8. Can Torun Can Torun

  Bu proje 5 yada 6 sene önce yapılmıştı. Sitenin ismi aklımda değil. Hatta arzum firmasının reklamlarını hatırlıyorum. Hem özgün bir proje değil. Hemde günümüzde SMS satan GSM şirketleri karşısında çokta mantıklı bir proje değil. Arkadaslara basarılar diliyorum. Umarım basarı elde ederler.

 9. Özgür Özgür

  Hemen taklitleri çıkar yarın.

  124krktr.net :)

 10. Kloroform Kloroform

  aktivasyon göndermiyor, nasıl üye olacaz bu şekilde?

  1. Mehmet Coşkun Mehmet Coşkun

   Özgür Bey onay kodu gelmiyorsa telefonunuzun sms ayarlarını kontrol edin. Bu tarz başlıklarla sms almayı kapatmış olabilirsiniz. Aynı sorunu yaşayanlar sorunu bu şekilde çözdüler.

 11. Gokhan Celiker Gokhan Celiker

  2007 yılında mesajı alacak kisilerin üye olmasını zorunlu tutarak ve daha Facebook'ta hedefli reklam seçeneği yokken hedefli reklam konseptini getirerek reklam destekli ücretsiz SMS projesi geliştirmiş, patent başvurumuz kabul edilmiş, YD2YD proje yarışmasında ödül almış ve yatırım almıştık. Proje yazılımı tamamlandı ancak yatırımcımızın ekonomik krizden etkilenmesi nedeniyle proje rafa kalkmıştı. Sonrasında Turk Telekom projeyle ilgilendi ancak kontör satışı gelirlerini engelleyecegi kaygısı anlaşmayı engelledi. Bu nedenle ne yazık ki bu projemizi hic duyma fırsatınız olmamıştı. Quora kültürü ile bu yorumu yazmak istedim.

  Umarım 125 karakter başarılı olma şansı yakalar.

  1. Sevket Ufuk Gün Sevket Ufuk Gün

   Gokhan'in projesini bende hatirliyorum cunku universitede ayakustu karsilastigimizda aksamlari, genelde bu projenin uzerinde calistikdan sonra eve donuyor oluyordu. Bende ona aynen gecmiste boyle bir site vardi ayni konseptte demistim :) eminim hatirliyordur. uzun soluklu bir ugras olmustu onlarin ki ama sanssizliklar peslerini birakmadi iste. Neyse, umarim talep gorur ve sistem arzulanan basariya ulasir.

 12. Tarik Sucu Tarik Sucu

  Şaşırmaya devam. Bunun gibi, zamanında en az 20 tane proje gördüm. free sms devri kapanalı çok uzun bir zaman olmadı mı? şu an iş yapmaz, işe yaramaz, para kazanmaz demiyorum fakat yeni bir şeymiş gibi algılanması, "hoş, yaratıcı, işlevsel, süper ve harika karşılanması, hemen yatırım almalı düşünceleri beni oldukça şaşırttı.

 13. Mustafa Mustafa

  Yakın tarihte yapılan bir yarışmada bu fikir bir arkadaşım tarafından dereceye girmiş ve daha sonra birinci seçilmişti. Proje tam anlamıyla dökümantasyona dökülmüştü ve arkadaşım bu fikri içinde belirli bir para ödülü kazanmıştı (10.000 TL gibi). Gün içerisinde link'i bulup paylaşacağım.

  1. Mustafa Mustafa

   Yarışmanın adı fikir10000 o zaman adtech tarafından yapılmıştı :)

   http://video.google.com/videoplay?docid=3797926497490565495

 14. Arkadaşların uyarı mailini yollarken tüm email adreslerinin görünür bir şekilde paylaşılması pek hoş olmadı.

  http://i906.photobucket.com/albums/ac265/ca66/125krktr-1.jpg

  http://i906.photobucket.com/albums/ac265/ca66/125krktr2.jpg

  125 karakter'den gelen mailin üstünden 5 dakika geçmeden tamamen farklı bir yerden reklam maili aldım. Umarım bununla kalır.

  1. Armğan Demircan Armğan Demircan

   Herkersten çok özür diliyoruz, yaptığımız hatalıydı.

   1. Sonradan gelen emailde reklamı yapılan sitenin bir üyesi olmanız da güzel bir detay :)

 15. simdi agir olacak ama 2-3 cümle düzgün türkce yazmayi beceremeyen arkadaslarin yukaridaki hatayi yapmasi gayet normal geldi bana. proje sorumlusu arkadasin yazdiklarindan sadece türkler neden yapmiyor, yapamiyor kismini anladim o kadar.

 16. Toprak Tosun Toprak Tosun

  Merhaba Armağan bey, bence yeni ve uygulanabilir önemli bir proje gerçekleştiriyorsunuz tebrikler ve başarılar. iş fikri ister sizin olsun ister başka bi yerden esinlein önemli olan birşeyleri başarıyor olabilmek.

  tabii ki hususi bunu araştırmadım. aklımda kalmış bu proje, gerçekleştirildiğini görünce belirtmek istedim. hatta ilk önce hasan yalçın 'ın friendfeed de #bedavaprojefikri ( http://friendfeed.com/search?q=%23bedavaprojefikri )hastagi ile paylaştıklarından birisi sanmıştım ama googleda proje fikri diye aratınca zaten arkadaşın yazısıyla beraber bir iki sonuç çıkıyor.

  önceki yorumda da belirttim, bu kadar değerli ve herkes tarafından yapılmayan paylaşımlar olduğu için yorum yazdım. ayrıca arkadaş zaten birileri gerçekleştirbilsin diye paylaşmış. bunda bir sorunu yok sanırım. beni de ilgilendiren bir durum yok ama 125karakter.com olarak lanse ettiği projenin domainine kadar birebir aynısı yapılınca her ne kadar paylaşımından haberiniz yoksada bir teşekkür etmek istersiniz diye belirttim sadece...

 17. Sercan Yılmaz Sercan Yılmaz

  Sene: 2002, adres: netbulpower.com

  Aynı sistemde çalışıyordu. Üstelik limitsizdi.

  Kimse Amerika'yı ben keşfettim demesin. Öte yandan; Sürekli sponsor desteği alabilirlerse bir miktar başarılı olabilirler. Zira artık her operatörün sınırsız SMS paketleri var. Kim tenezzül eder ki? Fakat denemekten zarar gelmez ;)

 18. Erdem Oguz Erdem Oguz

  Bence cok iyi bir fikir degil..

  Akilli telefonlarda arti whatsapp, viber gibi uygulamalar var..

  Bu uygulamalar kesinlikle bir iki yil icerisinde sms olayini bitirecektir.

 19. İlk bakışta süper bir proje olarak görülüyor. Ancak Google amcada free sms vs. aramalar yaparsanız sistemiz daha önceden yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  Gönlümden geçiyor ki inşaallah başarılı olabilirsiniz. sponsor bulmak çok önemli. bunu başarabilirseniz -ki webrazzi'de yayınlandığına göre izlesene'ye olan da olabilir- başarılı olabilirsiniz.

  bu arada diğer eleştirilere katılıyorum. bu yaptığınız 3-4 sene önce olsa belki tutardı ama şimdi çok zor.

 20. Recep Hilmi Tufan Recep Hilmi Tufan

  Akıllıca! Şu kandil günü gelen mesajlara cevap verebilmek mümkün oldu böylece. Teşekkürler...

 21. Uğur Sıtartap Uğur Sıtartap

  hala sms'e yatırım yapan birilerini görmek enteresan. eğer çok aptalca değilse dahice olmalı. yani ben bir türlü göremiyorum bu projenin akıllıca bir tarafını.

  şahsen belki birkaç apaçilik yaparım buradan. ama whatsapp'ın şimdi misal huddle'ın, kısacası cebimde internetin olduğu bir dönemde böyle bir girişim? allah yardımcıları olsun.

  son olarak, sitelerinde ihbarwebe link veren insanlar yapıyorsa bunu umarım başarısız olurlar, internetleri de ömür boyu çalışmaz. yazık.

 22. Mehmet Özturk Mehmet Özturk

  Alt tarafı bi apiyle turkcelin sayesinde sms gönderiyorsunuz. Yani bunu 'Türkler de yapacak tabii bizim neyimiz eksik' gibi vatan millet sakarya edebiyatına neden getirdiniz anlamadım.

  Webrazzi gibi sitede tanıtımın çıkmış, insanlara siz diye bile hitap etmiyorsunuz. Sanki aya gittiniz. Bu projenin üzerine yorum yapmayı zaman kaybı olarak görüyorum. Bir müddet bunun için de yazmadım ama şu küstah tavır mecbur etti. Çalıntı zaten...

  Tavsiyeler

  1)Yazılımdan önce Türkçe nasıl konuşulur yazılır lütfen öğrenin.

  2)Sitenin tanıtımı yapılan yerlerde hitap şekli ve insan ilişkileri konusunda bir bilene danışın.

  3)Siteyi de kapatın.

  1. Bu kadar sert olmasa bile katılmak zorundayım :) Arkadaşlar her şeyden önce dil bilgisi, yazma, konuşma ve hitap etme şekilleri gibi konularda belli bir standardın altına düşmemek gerekiyor. Yoksa işin insani boyutunu tamamen bir kenara bıraksak bile -ki gerçek hayatta genelde bırakılmaz- profesyonel imaj açısından çok kötü görünebilirsiniz...

 23. Çağatay Gülümser Çağatay Gülümser

  Benimde sık kullandığım bir site oldu son zamanlar. Yalnız mesaj attığım kişiler spam mesaj sanıp hemen silmişler =) Ayrıca böyle siteler bayadır var ama ömrü uzun olmuyor, umarım ilerki zamanlarda büyür.

 24. 1 aya kalmaz kapanır bu site

 25. Kenan Kırar Kenan Kırar

  İlk olarak derinden düşünmeden bakıldığında hoş gelebilecek bir proje olabilir. Ancak sistem nasıl yapıldığını zaten altındaki logolardan belli ediyor. ''Mehmet Öztürk'' isimli arkadaşın yorumunda belirttiği gibi api turkcell olayından bahsediyorum.

  Peki şimdi işin diğer iki işlevine gelelim..

  1- Projede rehber oluşturma mevcut üye panellerinde.. sormak istiyorum kim oraya annesinin babasının kız kardeşinin yada sevgilisinin numarasını yazar ? yada kim sevgilisiyle arasındaki özel bir konuyu bu sistem üzerinden paylaşır ?..

  2- Bir işverene proje için reklam teklifi görüşmek üzere gidildiğinde bu işin pazarlaması nasıl yapılır?

  -125krktr.com ; efendim.. bizim sistemimizde örneğin 50 bin gsm numarası mevcuttur. Gelin reklam ve kampanyalarınısı X kadar ücret karşılıgında her mesajın sonuna ekleyelim ?

  -Bilinçli Müşteri ; Bütün gsm operatörleri 9 tl karşılığında 10 bin sms verirken bu projeyi kimler kullanır ? o mesaj paketini alamayanlar mı ? ( Cevap Mecburen Evet Olacaktır. ) Peki 9 liraya sms paketi almayan vatandaş benim kuyumcu dükkanım vb. yerden nasıl ürün alacak ?..

  Yani demek istediğim proje akla gelen güzel heyecan yaratıcı bir şekilde hevesle kurulabilir ama bir projenin en önemli noktası pazarlama şekli değil midir ? ( bu maddi hedefli olmasa bile ) bu proje gün itibariyle yararsız benim yukarıdaki düşüncelerim kapsamında.. Ayrıca birçok mağaza turkcell - vodafone - avea gibi operatorlerden sms reklam hizmetlerini de zaten sağlayabiliyorken bu tarz bi projeye kim? neden yatırım yapsın? arkadaşların buraya yaptığı bir yazılım yokki ? zeostek'den alınan hazır web arayüzü buraya yeniden temalandırılmış anladığım kadarıyla ( yanlış da olabilir ) ancak bu proje tamamen sıfırdan sistemlenen bir proje olmadığına göre yanş örneğin bir radyo hosting hizmeti gibi biyerlerden server kiralanarak kurulan bir sistem olduğuna göre zaten herkes bunu yapabilirken yatırım yapacak firma bu projeye yatırım yapmak yerine neden bir adet alan adı ve web hosting masrafıyla kendisi yapıp bu projeye sahip olmasın ? ( kaldıki bu sitenin bir pagerank değeri bile yokken )..

  yukarıda yazdıklarım lütfen yanlış anlaşılmasın sisteme karşı olduğumdan değil ancak hemen düşünmeden e-tohumlara kadar uçacak kadar düşünmeden yorum yapan arkadaşlarımızı biraz olsun düşünmeye sevk etmek amacıyla yazılmıştır.. saygılarımla..

  1. Hedef kitlesi sadece 9 tl ye mesaj hakkı alamayanlar olduğunu düşünmüyorum,sms hakkı olanlarında kullanacağı bir servis,mesela şöyle diyelim evdesin,telefon yanında

   ama uğraşmak istemiyorsun elin klavyeye alışmış,mesaj atacağın arkadaşınında yanında sadece telefon var ve iletişim sağlamak zorundasın,kolayca burdan mesajını atarsın.

   Benim takıldığım esas nokta,aktive işlemi vs.. kısmında düşük cümleler kurulması..

   Arkadaşlar buradaki 40 yorumdan kendilerine pay ıkarmaları lazım,fikrin önceden tasarlanmış,yapılmış,klonlanmış kısmına hi değinmiyorum bile..

 26. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  An itibariyle açılmayan site Arme uzmanı armağan umarım sorunla ilgileniyordur :)

  1. "arme uzmanı" ilginç bir tabir olmuş ancak biraz araştırdım da, genç arkadaşlarımızın girişiminin adı "arme" sanıyorum. Ve tekrar faaliyete sokabileceklerini de sanmıyorum.

 27. Merhaba,

  Yukarıdaki farklı mesajlarda farklı yorumların gittikçe kızıştığını gördüm. Genç arkadaşlarımızın bu girişimine fazla amatörce olmuş olsa bile sevinmişken fikrin zaten kültür bakanlığı fikir ve sanat eserleri kanunu tarafından tescil edilmiş bir fikir olması sebebiyle girişimlerinin erken sonlanmış olmasını ise üzücü buldum. Keşke devam edebilselerdi. Bir daha ki girişiminde daha dikkatli ve daha profesyonel bir tavırla aynı amatör ruhla girişimde bulunmaları dileğiyle...

 28. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  proje şu anda " off " yada " down " sanırım ; http://www.125krktr.com/

 29. Mehmet Halim Coşkun Mehmet Halim Coşkun

  2011 yılında yayın hayatına başlayıp kısa bir süre sonra maddi imkansızlıklardan dolayı askıya aldığımız 125Krktr projemizi bugün saat 20.00'da tekrar aktif hale getirdik. İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.