Takiplen.com: Gerçek Kimlik Doğrulamalı Sosyal Ağ
Girişim

Takiplen.com: Gerçek Kimlik Doğrulamalı Sosyal Ağ

Sosyal ağlarda önceleri tamamen anonim takılırken Facebook'la beraber büyük ölçekte gerçek kimliklerimizi ortaya başladık. Sosyal medya altında popülerleşen sosyal ağlarda kişiler arası kimlik sorunu çok yaşanmasa da ünlüler ve marka ya da kurumsal hesapların doğruluğu hep sorgulanır oldu. Twitter bu konuya kendi çözümünü getirirken, Facebook halen sessiz. Bir Türk girişimi olan Takiplen.com ise kimlik doğrulamasına dayalı bir sistem kullanıyor.

NetKoza tarafından 13 Milyon TL(!) gibi şaşırtıcı bir yatırımla hayata geçirildiğini öğrendiğimiz Takiplen.com, "Sadece Gerçek Olanı Takip Et" sloganıyla yola çıkıyor. Elektronik sertifika sağlayıcısı TurkTrust ile çalışan girişim, 5070 sayılı kanuna dayalı elektronik imza ile kimlik onaylaması yapıyor.

Özellikle ünlülere dair gerçek profil şüphesini ortadan kaldırmayı hedefleyen girişim, özgün eserlerin elektronik ortamda kanuni olarak korunmasını da hedefliyor. Serviste 300 karaktere kadar yazı, resim ve video paylaşımı yapılabiliyor. Sitede gruplar üzerinden de sosyalleşilebiliyor.

NetKoza CEO'su Şahin Ciner, Takiplen'i "etik ve genel kabul görmüş kurallar çerçevesinde kurulmuş yeni nesil sosyal paylaşım sitesi" olarak tanımlıyor ve siteyi ve hizmetleri kullanma yaşının en az 13 olduğunu söylüyor.  Şaşırtıcı gelebilir ama Facebook da yasal olarak 13 yaşından küçüklerin siteye kaydolmasını istemiyor fakat bir araştırmaya göre Facebook'ta 13 yaşın altında 7,5 milyon çocuk bulunuyor.

Takiplen'in bir diğer özelliği de argo veya ahlaka aykırı kelimelerin kullanımının engellenmesi ama bu özelliğin iletişimi etkileyip etkilemediği ciddi bir soru işareti..

Yorumlar (49)
 1. 13 Trilyon yatırıma bu tasarım ?

  1. Emre Köylü Emre Köylü

   cok para harcaninca tasarim ucmasi kacmasimi gerekli bir tasarimci olarak bakin google getirdigi yeni tasarim anlayisina

   sadelik ve islevsellik var keza facebook twitterdada ayni seyler var bun 13 1300 trilyonluk yatirimlar o zaman bunlarinda daha dokunmadan islevini yapmasi uc boyutlu olmasi gibi seyler icermesi mi gerekir.

   1. Mert Meriç Mert Meriç

    uçması kaçması gerekmez, sadece belirttiğiniz facebooki twitter, g+ gibi olmasa da sade ve profesyonel dengesini tutturmuş olması beklenir...

   2. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

    aynen arkadaşa katılıyorum. sharetronix < sistemini sadece grafiklerle oynayarak direkt olarak kurmuşlar :) rezillik denebilecek düzeyde bi girişim benim için. değil kimlik onayı, daha büyük bi eklentisi dahi olsa bu siteye kaydolmam. bence yatırım konusunda sallamışlar biraz, bu sistem için 130 bin tl bile çok.

 2. Umut Işbilir Umut Işbilir

  kötü isim, kötü fikir, kötü tasarım.

  13 milyon TL'de hiç ama hiç inandırıcı değil.

 3. Tolga Dikici Tolga Dikici

  13 milyon TL'yi onlarca yaratıcı girişimciye yatırmak varken, bana çok ters gelen bir projeye yatırılması.. Neyse zenginin malı girişimcinin çenesini yorarmış :)

 4. Mert Meriç Mert Meriç

  13 milyon? bununla ilgili bir belge var mı acaba ticaret sicil gazetesi vs?

 5. o_O ilginçdir. 13 milyon TL yatırımda bir yalnışlık olmasın. Eğer öyleyse yatırımın hangi amaçla kullanıldığını da çok merak ettim.

  Yazılım&tasarım tarafına harcanmamışdır. Çünki sistem zaten sharetronix üzerine kurulmuş - http://sharetronix.com/sharetronix/demo/ . Altyapı falanmı acaba. Yada geleceğe dair bir şeymi, çok merak ettim.

 6. Madem o kadar yatırım yapılmış büyük oynayan bir proje, neden açık kaynak kodlu bi sistem kullanılmış? (bkz: http://sharetronix.com/sharetronix/demo/)

  Hadi öyle olmasına göz yumduk diyelim, arayüz tasarımı neden o sistemin default tasarımı?

  Yazık olmuş bence 13 Milyon TL'ye.

  Umarım bekledikleri ilgiyi görürler.

  1. İbrahim Yilmaz İbrahim Yilmaz

   Merhaba,

   Büyük projelerin bir çoğunda zaten açık kaynak kodlu yazılımlar, sistemler kullanılır. Bir yatırımın büyüklüğü ya da küçüklüğüyle alakalı bir durum değildir bu. Örnek olarak verecek olursak facebook ekii kendi geliştirmiş oldukları 'HipHop for PHP' yazılımını (?) açık kaynak lisansı ile dağıtıyor, sisteminin pek çok yerinde açık kaynak koda sahip frameworkler ve diller kullanıyor. Önemli olan ne kullandığınız değil ne yaptığınızdır.

   Saygılarımla.

   1. Ozan Karadağ Ozan Karadağ

    İbrahim bey maksadınız parodiyse evet güldüm. Sahiplen.com'un yaratıcılarının, mükemmel bi yaratıcılıkla buldukları domain ve bir kaç garfik oynamasından başka projede ''iş'' olarak nitelendirdiğiniz nokta tam olarak neresi merak ettim? Bu proje gerçek ''iş'' lere hakaret niteliğindedir. ''İŞ'' görmek isterseniz quup.com'a bakmanızı öneririm.

    Ayrıca 13 milyon nedir ya? Bu tarz bi haberi zaytung yapsa gülmem.

 7. Grupdavetiye Grupdavetiye

  Ne boş işlerle uğraşıyoruz ya..

 8. Tasarım harcanan bedel ile hiç örtüşmüyor. O kadar para ile çok daha kaliteli bir tasarımı olan bir proje üretilebilirdi diye düşünüyorum.

 9. 13 milyon TL açıklaması çok kötü olmuş. Daha başlamadan biten bir güven benim için. Bir de bu siteye güvenip kimin hesabın gerçek ona mı bakacağız?

 10. Webrazzi'de bahsedilmesi gereken, henüz bilinmeyen daha ne iyi projeler var kim bilir? Ama bu projede umut yok gibi.

 11. Bu yatırımı projenin neresinde kullanmışlar acaba?

  yazılım mı ? tasarım mı? reklam mı?

  haydi hayırlısı bakalım.

 12. yakın zamanda hiç bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum.

  CEO Şahin beye sorarım:

  Arkadaş hiç kimseye sormadınız mı bunu yaparken?

 13. kosgeb falan gibi devlet desteği alınmışsa o kadar götürüm ( pardon yatırım) olmuş olabilir.

 14. Sırf adından bahsedilsin diye 13 milyon diye bir rakam atmışlar ortaya. yoksa 13 bin bile etmez.

  1. Bican Çetin Bican Çetin

   ahahahahaha koptum :D

 15. konuyu http://ff.im/HqCFV adresinde tartışmıştık daha önce

 16. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Şuana kadar Facebook ve Twitter 'da kişilerin gerçeklikleriyle ilgili sorun yaşamadım. Eski arkadaşlarımı facebook'da arattırdığımda birkaç yöntemle aradığım kişinin doğru kişi olduğunu bulabiliyorum. (Örn: fotoğraf, mesaj gönderme vs.) Ünlülerde ise örn. Candan Erçetin'in resmi web sayfasında facebook ve twitter sayfalarına zaten link var. Ayrıca T.C. Kimlik nosu isteyen sitelere üye olmazken elektronik imzayla üye olmakta neyin nesi. Kimseye gerçekliğimi internette ispatlama gibi bir ihtiyacım olmadığı gibi artık insanlar artık kimliklerini nasıl gizlerimin peşindeler. 13 milyon TL de gerçekten harcandığını sanmıyorum hiç mantıklı değil bu işe harcamak için, reklam alarak mı harcanan parayı geri kazanacaklar, yoksa üyelikleri mi ücretli yapacaklar. Ya da bu sitenin facebook gibi global bir site olacağını hayal ediyorlar...

  1. kurumsal üyelikleri 5000 TL yapacaklarmış, ayrıca türk telekomdan fiber hat almışlar ayda 120.000 TL ödüyorlarmış, miş, muş..

 17. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Firat, kendileri mi diyor bu kadar yatirim aldigini, yoksa herhangi bir belgeye dayaniyor mu bu ? :)

 18. Tarik Sucu Tarik Sucu

  Türkiye'de bir yatırım balonudur şişirilip gidiyor. Webrazzi gibi blogların bu tür haberlere, canlı kalabilmek adına ihtiyacı var fakat haber yaparken hep olumlu veya "yeni bir fikir, yeni bir girişim" daha yaklaşımından ziyade, projesine göre "eleştirel" bir yaklaşım sergilemeleri daha doğru olacak. her akla gelen fikir proje olmaz, hatta akla gelen çok mantıklı fikirlerin çoğu ticari değer kazanmaktan ziyade para batırmanın en kolay yoludur. çoğu fikir "tutmayan fikir" dir. bu tür sözde fikirlerin, webrazzi gibi yerlerde rahatlıkla "olumluya yakın" bir haberle burada yer bulması, bilgi kirliliği ve kafa karışıklığına neden olacaktır. Şükür ki, işten anlayan ve burayı takip eden çok fazla ziyaretçinin yorum yapması olayı düzeltiyor.

 19. Serhat Celep Serhat Celep

  13 milyon tl. böyle bir site. hadi tasarım yaptırılır yeniden. hadi sistem de mantıklı diyelim. o alan adını ne yapacağız arkadaş? sosyal ağdan ziyade bir takip yazılımı falan geliyor insanın aklına. foursquare tarzı bişi yapsalarmış isim cuk otururmuş amma velakin bu isme bu girişim hiç olmamış. yazık olmuş!

  1. diğer alan adlarını da http://www.kargolan.com/liste.html adresinden görebilirsiniz. (açılmazsa önbellek görüntüsü: http://getir.net/sgek)

 20. 13 bin lira bana verselerdi dünyada hiç olmayan bir sarmal sosyal ağ ve sarmal msn gibi görüntülü konuşma projemi onlara verirdim...

 21. Can Aydoğan Can Aydoğan

  Bence 13 milyon TL eski para ile söylenmiş olabilir. Aşağı yukarı bir domain'in bir yıllık ücreti ediyor. Böyle düşünce çok mantıklı 13 milyon TL.

 22. Ümit Kantemür Ümit Kantemür

  Mark Zuckerberg kafasıyla milyon liralık sosyal ağ yaptınız , Türk kafasıyla hazır hazır yazılım mı kullandınız ?

  http://sharetronix.com/sharetronix/demo/

 23. Selçuk Selçuk

  böyle güzel bir proje tanıtımından sonra webrazzi'yi reader'da ve twitter'da takip etmeyi bıraktım. artık takiplen'den herşeyi takip edebilirim.

 24. İlhan Ercan İlhan Ercan

  heralde eski parayla 13 milyon yatırım yapmışlar :)

 25. Uğur Sıtartap Uğur Sıtartap

  gerçek profil şüphesi diye bir sorunumuz yok aslında. sadece bunu söylemek isterim.

 26. Fırat1 Fırat1

  13 milyon TL'nin nasıl çöpe atıldığını da görmüş olduk. Artık kara para aklanma tekniklerinden birisi oldu gibime geliyor güzelim internet. Şaka gibiler.. Biz boşa kürek çekiyoruz. boşa.

 27. Utku Çakır Utku Çakır

  Yatırım nereye yapılmış? 13 milyon TL yatırım yapıp, Sharetronix adlı yazılım mı kullanıyorlar. Komedi.

 28. Ohaa saçmalığa bak ShareTronix bu! Ayrıca mevcut açıkları var. 13 trilyonluk yatırımmış. Adamlar resmen rezil oldular şuan. 2 haftaya kalmaz o siteyi uçururlar, bu kadar artislik görmedim ben. İncitter var en basitinden bu tasarımla yapılmış. Ki ben bile kurdum açtım aynısı.

  Tek değişiklik dil tamamen Türkçe'ye geçmiş bir de T.C. Kimlik no sistemi gelmiş. 13 milyon TL(!) lik yatırımlarını şuan ben uçurabilirim, açığı biliyorum. Zaten php'den anlayan birisinin gözüne direk çarpar. Umarım akıllarını başlarına alırlar, ben yapmam bunu zarar vermem ama veren çıkar.

  Yazık diyorum sadece!!

 29. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  13 milyon TL olarak söylenen rakam bence baya bir şişirilmiş bir rakam. yazılım deseniz açık kaynak. tasarım deseniz varsayılan tema. reklam deseniz, okadar internette dolaşmama rağmen hiç reklamlarına rastlamadım. 13 milyon tl ile internet ve tv de reklam verebilirsin.

  amaçları büyük bir ihtimal 13 milyon tl yatırım yapılan bir siteyi konuşturmak ve insanlara üye olmasını sağlamak bence.

  1. Emre Köylü Emre Köylü

   bence de oyle ama birde su var yatirim yaptik demiyor yapilacak yatirim diyor sadece yazilim degilki olay reklam altyapi, eleman ...

 30. Kayda değer bulmadığınız bu ve buna benzer haberlere yorum yazarak habere neden değer katma çabası içindesiniz hala anlamış değilim.

  Haber Off-side, proje off-side, yorum yapanlar ise önce magazin haberlerini daha sonra da webrazzi'yi takip ettiklerini düşünüyorum.

  İçeriğinde gerçekten girişimcileri ilgilendirecek birçok habere yorum yapılmazken, bu tarz haberlere yapılan yorum sayısını sürekli dikkatimi çekmiştir.

  İyi projeleri eleştiremezken, böyle ne olduğu önemsenmeyecek projeleri eleştirmekte üsütümüze yok.

  Basiti seviyoruz sanırım. Yanılıyor muyum?

 31. 13 milyon'a kullanıcı satın alında herhalde

 32. Sener Gunduz Sener Gunduz

  Site yanindan kalkti mi acaba? Ben de acilmiyor artik..

 33. Balonumsu bişeyler var bunda.. Belkide rakam yanlıştır ?

 34. boyle gereksiz siteleri tanitacaginiza lutfen gercek siteleri tanitin.

  r10.net webmaster forum sitesinde gordugum awmio.com'u paylasirsaniz seviniriz.

  ve hazir script degil. kurucusunun soyledigine gore 1 haftada yazilmis bir script.

  http://awmio.com/news.php

 35. Bence kısa soluklu bir proje olur. 13 Milyon TL nereye gitmiş açıkçası merak ettim.

  1. Muharrem Dülger Muharrem Dülger

   Takiplen yürür

 36. Can Tekin Can Tekin

  selamlar. en başta tolgay dostumuzun dediği gibi. 13 trilyon yatırım ve bu tasarım ? gerçekten komik :)

 37. Lyricsparoles Lyricsparoles

  13 trilyon çok değilmi ?