Takiplen.com: Gerçek Kimlik Doğrulamalı Sosyal Ağ

Takiplen.com: Gerçek Kimlik Doğrulamalı Sosyal Ağ

Sosyal ağlarda önceleri tamamen anonim takılırken Facebook'la beraber büyük ölçekte gerçek kimliklerimizi ortaya başladık. Sosyal medya altında popülerleşen sosyal ağlarda kişiler arası kimlik sorunu çok yaşanmasa da ünlüler ve marka ya da kurumsal hesapların doğruluğu hep sorgulanır oldu. Twitter bu konuya kendi çözümünü getirirken, Facebook halen sessiz. Bir Türk girişimi olan Takiplen.com ise kimlik doğrulamasına dayalı bir sistem kullanıyor.

NetKoza tarafından 13 Milyon TL(!) gibi şaşırtıcı bir yatırımla hayata geçirildiğini öğrendiğimiz Takiplen.com, "Sadece Gerçek Olanı Takip Et" sloganıyla yola çıkıyor. Elektronik sertifika sağlayıcısı TurkTrust ile çalışan girişim, 5070 sayılı kanuna dayalı elektronik imza ile kimlik onaylaması yapıyor.

Özellikle ünlülere dair gerçek profil şüphesini ortadan kaldırmayı hedefleyen girişim, özgün eserlerin elektronik ortamda kanuni olarak korunmasını da hedefliyor. Serviste 300 karaktere kadar yazı, resim ve video paylaşımı yapılabiliyor. Sitede gruplar üzerinden de sosyalleşilebiliyor.

NetKoza CEO'su Şahin Ciner, Takiplen'i "etik ve genel kabul görmüş kurallar çerçevesinde kurulmuş yeni nesil sosyal paylaşım sitesi" olarak tanımlıyor ve siteyi ve hizmetleri kullanma yaşının en az 13 olduğunu söylüyor.  Şaşırtıcı gelebilir ama Facebook da yasal olarak 13 yaşından küçüklerin siteye kaydolmasını istemiyor fakat bir araştırmaya göre Facebook'ta 13 yaşın altında 7,5 milyon çocuk bulunuyor.

Takiplen'in bir diğer özelliği de argo veya ahlaka aykırı kelimelerin kullanımının engellenmesi ama bu özelliğin iletişimi etkileyip etkilemediği ciddi bir soru işareti..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.