Süreyya Ciliv ile Turkcell T20 ve Sektör Üzerine [Röportaj]

Süreyya Ciliv ile Turkcell T20 ve Sektör Üzerine [Röportaj]

Süreyya Ciliv - Turkcell T20

Turkcell geçtiğimiz hafta yeni akıllı telefonu Turkcell T20'yi piyasaya sundu ve akıllı telefon pazarında yerel bir başarı yakalamak istiyor. Huawei'in özel bir Androidli cihazı olan Turkcell T20, yazılım geliştirmeleriyle orta seviye rakipleri arasındaki yerini farklılaştırıyor.

Turkcell T20'nin yakalayacağı başarıyı önümüzdeki aylarda göreceğiz ama merak ettiklerimizi Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'e sorduk. Turkcell T20 tanıtım toplantısında Webrazzi için bir kaç soruyu cevaplamasını istediğim Ciliv bizi kırmadı ve Turkcell T20 ve sektör hakkındaki sorularımıza yanıt verdi.

Fırat Demirel: Merhaba Süreyya Bey, Turkcell T20 ile NFC derinlikli 2. önemli adımınızı attınız. İlk defa Türkiye'nin ciddi ve hızlı bir akıllı telefon dönüşümüne tanık olacağını düşünüyorum. T20 için satış hedefiniz nedir?

Süreyya Ciliv: T10’un piyasaya çıkalı 6 ay olmasına rağmen 110 binden fazla adet satış rakamı ile Android işletim sistemli telefon modelleri arasında bir numaraya oturdu. Kendi networkümüzde de en çok tercih edilen akıllı telefonlardan biri. T10'a göre çok daha gelişmiş bir mobil internet ve akıllı telefon deneyimi sunan T20'nin makul fiyatıyla daha geniş kitlelerle buluşmasını ve çok daha yüksek bir satış performansı sergilemesini bekliyoruz.

F. Demirel: T20 gerçekten başarılı uygulamalarla donatılmış. Donanım olarak da T10’dan daha iyi. Üst segmente hitap edecek yeni bir model beklersek yanlış mı olur, veya Androidli bir tablet?

S. Ciliv: Akıllı telefonlar bugün bilgiye erişimde fırsat eşitliği adına paha biçilmez bir rol oynuyor. Biz, mobiliteyle yaratılacak fırsat eşitliğini Türkiye için sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz T10’dan sonra çıtayı daha da yükselten T20’yi çok makul bir fiyata sunarak mobil interneti herkesin cebine sokmak istiyoruz. Dolayısıyla niş ürünlerden çok herkesin makul fiyata sahip olabileceği ancak gelişmiş özelliklere sahip cihazlar üzerine odaklanmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki dönem akıllı tablet çıkarma planımız var ancak henüz zamanlaması net değil.

Cenk Bayrakdar - Sureyya Ciliv - Turkcell T20

F. Demirel: T20 fiyat/performansta gayet cazip ama daha uygun mobil internet paketli bir teklif de beklentiler arasında. 33 milyon dolayındaki potansiyel mobil internet müşteriniz için yeni bir ödeme planı düşünüyor musunuz? Bedava ekonomisinin (ücretsiz cihaz + m. internet paketi) Turkcell stratejisinde yeri var mı?

S. Ciliv: Turkcell olarak Mobil internet deneyimini bir fırsat eşitliği alanı olarak halkımıza sunmayı kendimize misyon edindik. Gerek ilk Turkcell markalı akıllı telefonumuz T10, gerekse yeni lansmanımız olan T20 bu amaca hizmet eden önemli araçlar. Bu çerçevede telefon ve internetten oluşan paket tekliflerimizi mevcut piyasa şartlarına göre mümkün olan en rekabetçi ve ulaşılabilir seviyede oluşturmaya çalıştık. İlerleyen dönemlerde teknolojinin yaygınlaşmasıyla bize sağlayacağı her tür maliyet avantajını da anında müşterilerimize yönelik tekliflere yansıttığımızı ve bunu da sürdüreceğimizi söyleyebilirim.

F. Demirel: Turkcell olarak RIM, Windows ve Apple ile de yakın işbirliği halindesiniz. T10 ve T20 ile Android’e yönelmeniz bu markalarla olan stratejinizi etkiliyor mu?

S. Ciliv: Hayır, biz tüm üreticilere ve işletim sistemlerine kendimizi eşit uzaklıkta konumlandırmaya özen gösteriyoruz. Gerek BB ürünleri, gerekse iPhone cihaz portföyümüzün önemli ürünleri olarak yıllardır yerini koruyorlar. Microsoft ile de yakın işbirliği içerisindeyiz. Kendi ürünlerimizde Android işletim sistemini tercih etmemizdeki en önemli faktör bu işletim sisteminin koyduğu standartlardaki göreceli esneklik…

F. Demirel: Android açık kaynaklı olmasıyla önemli bir mobil platform. Turkcell uygulama geliştiricilere yeni ve daha iyi fırsatlar sunmayı planlıyor mu?

S. Ciliv: Turkcell 300’den fazla iş ortağıyla Türkiye’nin en geniş mobil uygulama ekosistemine sahip.. Uygulama geliştiricilere en fazla destek olan ve fikirlerini ticari iş modellerine dönüştürmesinde en fazla desteği veren şirket Turkcell. Turkcell T20’de de çoğu Türk şirketi olmak üzere 26 firmanın emeği var. Ayrıca T-Markette 1500’ün üzerinde uygulama da Turkcell T20’de kullanılabiliyor. Bu da uygulama geliştiricilerimiz için önemli bir fırsat. Önümüzdeki dönemde de uygulama geliştiricilere desteğimizi ve önlerini açacak yeni projelere imza atmayı sürdüreceğiz.

Süreyya Ciliv - TurkcellF. Demirel: Fizy ile internet dünyasında bir yatırım yaptınız. Türkiye’de henüz yolun başındayız ama yeni nesil mobil şirketlere de benzer yatırımlar yapmayı düşünüyor musunuz? Radarınızda hangi konular var?

S. Ciliv: Mobilite, internet, yakınsama ve akıllı cihazlar… Bu konular 4 yıldır radarımızda ve önemli yatırımlar yaptık. Bundan sonra da fırsat olduğunda bu tip yatırımlar yapmak her zaman radarımızda olacak. Başarılı girişimleri desteklemeyi sürdüreceğiz.

F. Demirel: Turkcell Türkiye dışında da aktif bir mobil operatör. Yeni cihazlarınızı mevcut ülkelerde de satışa sunacak mısınız?

S. Ciliv: Önümüzdeki dönemde bu gelişmiş telefonu bahsettiğiniz ülkelerde satışı sunmayı planlıyoruz. Ayrıca bu ürünün geliştirilmesinde büyük emeği olan Turkcell Teknoloji sadece Turkcell’e değil, Turkcell’in iştirakleri olduğu ülkelere de yazılım ihraç eden bir ArGe üssü. Turkcell T20’de de Turkcell Teknoloji’deki mühendislerin ciddi emeği var.

F. Demirel: Koray Öztürkler, Twitter’da 2 sene içinde 80 mbps’yi göreceğimizi söylemişti (#1#2, #3). Mevcut internet hızınızı ve şebeke gücünüzü şu aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz?

S. Ciliv: Türkiye’nin 3G ve mobil internet altyapı kalitesinde geldiği nokta hepimizi gururlandıran bir durum. Hem yurtdışına giden vatandaşlarımız hem de ülkemizi ziyarete gelen misafirlerimiz bu konuda ne kadar iyi olduğumuzu her fırsatta bize söylüyorlar. 3G teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve performansını artırıyor. Biz de hem test ortamlarında hem de şebekemizdeki hızımızı sürekli geliştirmek için çalışıyoruz. Bu anlamda mevcut şebeke gücü ve internet hızımızdan, dünyanın ilerisinde hız ve kalite sunuyor olmaktan memnunuz. Teknolojinin gelişimine paralel olarak şebekemizin güçlenmesi sürecek.

F. Demirel: Son soru; cebinizde T20 var mı?

S. Ciliv: Evet, hem kendim kullanıyorum hem de şirket içerisinde yaygınlaşmasını ilk günden itibaren teşvik ediyorum. T20’yi o kadar çok beğendik ki artık Turkcell çalışanlarına akıllı telefon olarak Turkcell T20 vereceğiz.

F. Demirel: Cevaplarınız için teşekkürler Süreyya Bey. Gelecek adımlarınızı merakla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.