Blog Ödülleri 2011 için Hazırlıklar Başladı
Etkinlikler

Blog Ödülleri 2011 için Hazırlıklar Başladı

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan Blog Ödülleri 2011 için hazırlıklar başladı. 2008 yılından beri düzenlenen blog ödüllerinde kazananlar 1 Aralık'ta yapılacak ödül töreniyle belli olacak.

Kayıtlarına bugün itibariyle 67 gün kalan BÖ 2011'e, 17 Eylül itibariyle kayıt olunabilecek. Kayıtlar için geri sayım BlogOdulleri.com adresinde başlamış bile.

Daha önceki yıllarda Mayıs ayında gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini bulan Blog Ödülleri, bu sene yıl sonuna kaydırılmış.

Her sene tartışmalara sebep olan kategorileri seçimi ile ilgili, bugün bir anketi Twitter ve Facebook üzerinden paylaşan Blog Ödülleri ekibi takipçilerinin görüşlerini bekliyor. Forma buradan ulaşabilirsiniz.

Türk blogosferi için önemli etkinliklerden biri olan BÖ'ye katılımın her sene daha da arttığını biliyoruz. Geçmiş dönemlerde ne olduğu hakkında bir sunum dökümanı hazırlayan Creasoup ekibi, önceki yıllarda yarışmaya katılan blogların ve oy verenlerin istatistiklerini paylaşmış.

Bu dökümana göre BÖ'ye 2008 yılında 471, 2009'da 1435, 2010'da ise 1845 blog katılmış. Kullanılan oy sayısında da benzer bir yükseliş görmek mümkün buna göre 2008'de 14437 oy kullanılırken, 2009'da 36179, 2010'da ise 39195 oy kullanılmış.

Türk blog dünyasının durumunu da bir anlamda gösteren dökümana göre Türk blog yazarlarının %68.8'i Erkek, %31.2'si kadınlardan oluşuyor. Şehir bazında bakıldığında ise İstanbul %53 ile en çok bloglanan şehir olurken arkasından %10.4 ile Ankara, %7.8 ile İzmir geliyor. Yaş gruplarında ise %35 ile 25-30 yaş arası blog yazarları birinci sırada gelirken, 19-24 yaş %30 ile ikinci, 31-40 yaş ise %20 üçüncü en büyük grup oluyor. Blog yazarlarının %67'sinin lisans eğitimini tamamlamış olması ise dikkat çekiyor.

Türk blog yazarları arasında teşvik edici bir etkisi bulunan Blog Ödüleri'nin, bu sene de başarıyla gerçekleşeceğine eminiz. BÖ 2011 kategori ile ilgili yapılan ankete buradan ulaşarak sizde görüşünüzü belirtebilirsiniz. BÖ 2011 hakkında gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (8)
 1. Mustafa Tan Mustafa Tan

  Umarım bu sene Teknoloji kategorisini parçalarlar. Özellikle mobil için ayrı bir kategoriye ihtiyaç var.

 2. Eğer ankette denildiği gibi bir blogcunun twitter'daki takipçi sayısı hanesine + olarak bir puan kazandıracaksa hoş olur. Ayrıca Facebook fan sayısı da algoritmaya katılabilir :)

  Ankette en çok merak ettiğim şey "Kişisel bloglar kategorisini iptal etsek mi?" sorusu oldu.

  Bana göre blogların çoğunu kişisel bloglar oluşturuyor. Kişisel blog sahibi olan kişi zaten biraz sinema, biraz teknoloji, biraz da gezi.. ve daha çok konu hakkında yazı yazıyor, eğer iptal olursa kategorilerde bir karmaşa ortaya çıkabilir.

  1. Bir çok blogun ya da blog yazarının fan sayfası olmadığı için Facebook düşünmedik hiç.

   Kişisel çok var evet, sonuç olrak yazılan şeyler de öyle ama daha kategorize etmek niyetindeyiz.

   Eylos'un bahsettiği aslında kişisel bloglar oluyor.

 3. serbest blog kategorisi olsa iyi olur

 4. Bazı etkinlikler gün geçtikçe gelişir, bazı etkinlikler, yarışmalar gittikçe ölür. Blog ödülleri ilk seneki kalitesine diğer 2 sene ulaşamadı. Bu 4. seferinde umarım ilk seneki kaliteye ulaşır.

  1. Kalite ile kast ettiğin nedir? Biz her sene daha iyisini yaptığımızı düşünüyoruz.

 5. Domatessuyu Domatessuyu

  Bizde bö2011'e katıldık inş ilk 3'de yer alırız.

 6. Webbuzzy.com teknoloji blogları kategorisinde yarışıyor. İyi olan kazansın diyelim:)