Wordpress 3.2 Sürümü ile Şimdi Daha Hızlı ve Daha Hafif
Bloglar

Wordpress 3.2 Sürümü ile Şimdi Daha Hızlı ve Daha Hafif

Wordpress güncellemelerini yazmak Webrazzi'de çokça yaptığımız bir şey değil. Genelde küçük geliştirmeler olan Wordpress'te 3.2 versiyonu 2 gün önce çıktı. Webrazzi'nin de altyapısı için kullandığımız Wordpress sürümünü ancak bugün yükseltme fırsatı bulduk.

Sabahtan beri kullanma fırsatı bulduğumuz Wordpress 3.2, bariz şekilde eski versiyona göre daha hızlı. Yönetim panelinde yapılan geliştirmelerle daha pratik bir arayüze kavuşan Wordpress, yüklenme süreleri olarak da çok daha hızlı ve hatasız olarak çalışıyor.

Wordpress 3.2 sürümüyle IE 6 ve PHP 4 desteğini çeken popüler blog yazılımı, minimumda PHP 5.24 ve MySql 5.0'da çalışacak. Standart teması olan Twenty Eleven da yenilenerek HTML5 öğeleriyle zenginleştirilerek daha fazla özelleştirilebilir bir hale gelmiş. Wordpress 3.2'de yapılan yeniliklerin tamamını yazının devamındaki videodan izleyebilirsiniz. 

Benim ilgimi çeken bir diğer özellik ise "Tam Ekran Modu", yazı yazarken gereksiz menülerden ve düğmelerden rahatsız olanlar için geliştirilen mod kullanıcılara tamamen beyaz bir sayfa sağlıyor. Daha önceki sürümlerde de bulunan tam ekran modu çok daha iyi bir hale getirilmiş. Yazı yazmaya Wordpress ile başlayanlar için çokta bir anlam ifade etmese de yazılarını ilk önce Word'de yazıp sonradan Wordpress'e geçiren kullanıcılara yeni bir alternatif olabilir.

Wordpress bloglarınızı, Türkçe sürümü dün gece yayına giren Wordpress 3.2'ye bir an önce güncellemenizi tavsiye ediyorum. Tabii ki ilk önce veritabanı yedeklemelerini yapmayı ve sunucunuzun yeni Wordpress'e uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

 

 

Yorumlar (9)
 1. Tamda wordpress yerine kullanılabilecek bütün özellikleriyle türk yapımı olan bir blog sistemi düşündüğümüz günlerde yeni güncellemenin gelmesi iyi olmadı. Ama yinede en kısa sürede geliştirip kullanıma açmayı düşünüyoruz.

 2. Ne denli webrazziye uygun bir yazı anlayamadım

 3. Çağatay Gülümser Çağatay Gülümser

  Wordpress'in hazırladığı Twenty Eleven temasına geçince de hızlı 2 kat artıyor. Admin paneli sade ve hızlı. Tam ekran modu da gelen en güzel yenilikler arasında :)

 4. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Açıkçası dişe dokunur bir iyileştirme göremedim ben. Belki biraz hızı artmış olabilir. Ancak TinyMCE editörü ile tam ekran modu beraber çalışamıyor nedense..

 5. Bora Yalçın Bora Yalçın

  IE6 desteğinin kalkması güzel oldu. IE azaldıkça web güzelleşecek

  hatta güzel bir haberi de lead developerlardan Mark Jaquith verdi tweeterda(100lerce retweet almış 2 günde)

  "Dear IE 7, Don't get comfortable. You're next. Love, @WordPress"

  sanırım seneye IE7 desteği de kalkacak

 6. Tabi bahsedilmeyen bir şey var. Yenilemeyi yapanların siteleri çökebiliyor ya da dashboard birden kaybolabiliyor. Bunun temel nedeni widget'leri güncelleme yapmama. Ama bu belirtilmiyor. Bütün eklenti güncellemelerinizi yaptıktan sonra 3.2 ye geçmenizi tavsiye ederim. Yoksa uğraşmak zorunda kalıyorsunuz

 7. Yeni sürüm, bir çok kullanışlı yeniliği beraberinde getirse de, sorun yaşamamak için güncellemeden önce bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Ben de bu konuyla ilgili konuyla ilgili detaylı bir yazı hazırladım. Bu arada 3.2'yi kesinlikle çok beğendim!

 8. Iphone Ile Para Kazanmak Iphone Ile Para Kazanmak

  Güncellemeyi beğendim, devamını bekliyorum. :-)

  Wordpress geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

 9. Cengiz Taşkın Cengiz Taşkın

  Açıkçası ben bir gelişme fark edemedim, yeni sürümden ziyade sıradan updateler gibi geldi.