Mobil

Akıllı Telefonların Yükselişi

Geçtiğimiz günlerde Nielsen'in açıkladığı rapor, ABD’de akıllı telefon satışlarının çok özellikli (featured phones) telefon satışlarını 2011 itibariyle geride bırakacağını göstermişti. comScore da bu konuda bir rapor yayınlayarak ABD'de akıllı telefon oranının %33 oranında olduğunu paylaştı.

Nielsen 2009'da ABD'lilerin sadece %21'inin akıllı telefon kullandığını söylemişti. Akıllı telefonların ucuzlaması ve daha fazla özellik sunması ile daha çok tercih edilir olduğu günümüzde Nielsen'in öngörüsü 2011 itibariyle ABD'de her iki telefondan birinin akıllı telefon olacağı yönündeydi.

comScore'un araştırması ise şu anda ABD'de her 3 telefondan birinin akıllı telefon olduğunu söylüyor. 234 milyon ABD'li cep telefonu kullanıcısının 76.8 milyonu akıllı telefon taşıyor. ABD'de akıllı telefon pazarının önderi Android (%38) olurken, Apple %26,6 ile ikinci sırayı , RIM ise %24,7 ile 3. sırayı alıyor.

Hatırlarsanız Andry Rubin artık günde 500.000 Androidli telefonun piyasaya çıktığını paylaşmıştı. Akıllı telefonlar teknolojinin ucuzlamasına paralel olarak büyük bir çıkış yakaladı ve yeni nesil mobil işletim sistemleri daha verimli bir mobil deneyim sunuyor.

ABD'yi kapsayan bu raporların diğer ülkeler için bir öngörü olarak kabul edileceğini söylemeliyiz.

Yorumlar (2)
  1. Akıllı mobil cihazların kullanım grafiğindeki yükseliş biz geliştiriciler için de yeni ve dinamik pazarlar doğuran, olumlu gelişmeler.

    iOS platformunda gelir modelleri, pazarlama stratejileri ve benzeri iş örgüleri oturmuş durumda. Fakat ne yazık ki android market için bunu söylememiz çok zor. Android market kullanıcılarının paralı uygulamalara gösterdikleri ilgisizlik bu şekilde devam ederse, ne yazık ki uygulama kalitesi hiç bir zaman appstore u yakalayamayacak, android kullanıcıları da kaliteli uygulamalardan faydalanamayacak.

  2. Said Murat Said Murat

    Yakin gelecekte Feature Phone'larin satislarinin tukenecegini, bitecegini sanmiyorum. Ama yine de bir marka 10 tane akilli uretiyorsa, 1 tane normal telefon uretecek. Zaten Google'in Android gibi bir projeye adim atmasinin ya da Microsoft'un Nokia(www.nokiadelisi.com) ile anlasmasinin asil gayesi de bu degil midir? Akilli telefon kullanmaktan da Akilli bilgisayarlar(apple) kullanmaktan da gayet memnunuz. Hayatin kolaylastigini ve islerimizin hizlandigini dusunuyoruz. Genc nesil de akilli telefonlara cok hizli alisiyor. Turkiye'de de oyle. Polonya icin soylemek gerekirse, her gencin elinde bir dokunmatik cihaz vardir. 12 yasinda bu tur cihazlari kullanarak teknoloji dunyasina giriyor artik gencler. Android'in de pazara renk getirdigini dusunuyorum. Nokiadelisi.COM'da Nokia ile ilgili calismalar yapiyoruz. Microsoff da Nokia da caresizlik donemlerini birbirlerine yakinlasarak gidermeye calisiyor, burasi dogru. Ama Windows Mobile isletim sistemlerinin hizlandirilmasi yani guncellenmesi biraz daha rekabeti kizistirabilir... En azindan biz oyle dusunuyoruz. :)