Soru - Cevap Siteleri Geri Dönebilir mi: SordaSor.com - KizlarSoruyor.com
Genel

Soru - Cevap Siteleri Geri Dönebilir mi: SordaSor.com - KizlarSoruyor.com

Soru cevap servisleri bir dönem çok popülerdi, daha sonrasında çeşitli portalların içinde kendilerine yer bulan bu servisler, internetin dönüşümü içerisinde zamanla yok oldular. Farklı şekillerde zaman zaman geri dönen servislerin dönemsel olarak çok fazla kullanıcı çektiği aşikar.

Bugün gelen bir e-posta ile haberdar olduğumuz SordaSor.com'da bahsettiğimiz soru cevap sitelerine yeni bir örnek olarak sayılabilir. Wordpress üzerine geliştirilen servis; yazıları soru olarak, yazıya yapılmış yorumları ise cevap olarak kabul ediyor. Başarılı bir uyarlama olan serviste çok sayıda soru olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Wordpress'in farklı bir uyarlaması olarak dikkatimizi çekti.

Benzer çalışmaların daha önce de yapılmaya çalışıldığına şahit olmuştuk ancak tam olarak uyarlama başarılamamıştı. SordaSor'un özelliklerine dönecek olursak serviste beklenildiği gibi bir kaç kategori yer alıyor. Ortaya Karışık, Sağlık, PC-İnternet, Spor, 1Kadın 1Erkek (!), Sanat ve Eğitim servisteki kategoriler olarak dikkat çekiyor. Etiket sistemi de kullanılan serviste sorulara etiket vermek de mümkün.

Üyelerin soru ve cevaplarıyla katkı yaptığı serviste soru sayısı arttıkça, menülerde tasarımsal bazı geliştirme yapılması gerekecek gibi görünüyor. Yine de küçük bir girişim olan SordaSor.com'da kullanıcıların verdiği cevaplara baktığımız güzel bir komünite oluştuğunu görebiliyoruz.

Son günlerde dikkatimi çeken bir diğer soru-cevap sitesi ise KizlarSoruyor.comGirlsaskguys.com'un Türkçe versiyonu olan serviste, sorulara verilen cevaplar cinsiyete göre ayrılıyor ve daha çok kadın erkek ilişkileri üzerine sorular soruluyor. Gördüğüm kadarıyla açılmasının üzerinden 2-3 ay geçmiş olan servis, kendisine sadık bir kitle oluşturmayı başarmış bile.

Uzun bir süredir pek de ortalarda görünmeyen soru cevap siteleri zaman zaman farklı konulara odaklanmış olarak geri dönüyorlar. Geçen yıl yer verdiğimiz UzmanSorusu .com'u da, IT profesyonellerine yönelik güzel bir örnek olarak sayabiliriz. Bu tip sitelerin en büyük problemi olan katkı sağlayan üyeleri içeride tutabilmek ve siteden sıkılıp gitmelerini engellemek ise çokta kolay başarılabilecek bir iş değil.

Yorumlar (19)
 1. Bora Yalçın Bora Yalçın

  :) sordasor için kullanılan wordpress temasını(elegantthemes - askit) keşke biraz değiştirselermiş

  satın alıp tema kullanmasınlar demiyorum ama bu kadar popüler bi temaya biraz daha modifikasyon yapılmalı arayüzde diye düşünüyorum

  1. Den-Ge-De Den-Ge-De

   tema çok tanıdık gerçekten. sordasor.com yöneticileri de bunun farkında olmalı demek ki çok önemsemiyorlar, zaten bu tür sitelerde öncelik içerik ve aktif üye sayısında olmalı..

 2. Yardimetbana Yardimetbana

  Bu da benim kurduğum soru cevap sitesi yardimetbana.com Uzun süredir düşündüğüm 2 yıldır aktif etmek istediğim bir proje idi. Adından anlaşılaçağı gibi yardıma ihtiyaçı olanların soru cevap şeklinde cevap bulmaları. verilen cevaplar arasında en iyi cevap seçmek, oylama yapmak, verilen cevaplara ve sorulan sorulara puanlama, üyeler arasında mesajlaşma ve uzman, yardımsever, editor, gibi sınıfa ayrılmış yetkililer bulunmakta. aktif edeli 15 gün falan oldu. beklentilerimiz umduğumuzdan daha iyi çıktı. Bakalım Soru cevap siteleri arasında inşallah en üstte olmaya iddialıyız..

 3. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Her zaman bu siteler için yaptığım yorum şudur.Forum sitelerinden daha çok aktif olamazlar.

  1. güzel bir yaklaşım.. ne kadar ileri görüşlüsünüz takdir edilesi bir yeteneğiniz var....eminim akşama kadar da facebook dan ayrılmıyorsunuzdur. neden insanlar girişimlerle uğraşıyor ki ben de anlamıyorum :((

 4. Hayhuy.com'u daha basarili buluyorum bu konuda.

  Bu arada tasarim biraz tanidik :) http://www.elegantthemes.com/preview/AskIt/

 5. Spinodal Spinodal

  Soru cevap konusunda örnek alınabilecek tek yer stackexcange.com siteleridir bence... Zaten onların dışında sitelerin var olması sadece dil ile alakalı olabilir. StackExchange'in başarısı da uygulama altyapısının çok iyi olması dışında çok iyi yönetimdir; ki onu da komünitenin kendisine yaptırmaktadırlar...

  1. Ahmet Özgül Ahmet Özgül

   stackexchange.com siteleri gerçekten de bu konuda çok başarılı. Biz de onların kullandığına benzer bir yazılımı (açık kaynak kodlu) kullanarak bir çalışma başlattık: UyumluYasam.com (forum) ve UyumluYasam.com/b (blog adresi).

   Aslında, ciddi (geyik olmayan) soru cevap sitelerine ihtiyaç var. Klasik forumlarda o kadar gereksiz tartışma oluyor ki 30-35 cevaba bakıyorsunuz ve işe yarar birkaç satır ancak çıkıyor.

   Çalışmamızla ilgili değerlendirme / yönlendirmeleriniz olursa sevinirim.

   Sevgilerle

   Ahmet Özgül

 6. tasarımlar berbat.

 7. Özgür Gündüz Özgür Gündüz

  Merhabalar sordasor hazır bir tema, birde buraya bakın derim henüz açılmadı ama dikkatınızı elbet cekecek www.yaolmasaydi.com

  1. Bora Yalçın Bora Yalçın

   güzel bir projeye benziyor. meraklandırıcı.

   mail listenize kayıt oldum

   arayüz de güzel gözüküyor yalnız tek eleştirim sanırım seçtiğiniz yeşil tonu(güzel bir ton ancak bütün arkaplanda olduğunda yorucu oluyor) ve yeşilin üzerindeki beyaz yazılar hem renk hem satır aralıkları yüzünden zor okunuyorlar (yazının hepsini okuyamadım kusura bakmayın)

   merakla bekliyorum ilginç birşeyler çıkabilir

   1. Özgür Gündüz Özgür Gündüz

    Henüz yapım aşamasında oldugu için elbette eksiklikleri var bizde neler cıkacagını merak ediyoruz bir kaç haftaya...

 8. Said Murat Said Murat

  Soru sorma ve user tabanli sistemler artik daha da tutulur oldu zaten. Sizler de iyi biliyorsunuz. Yahoo Answers kullanicisiyim. Gayet de hos bir tasarim ve iyi hiziyla devam ediyor proje. Bu projenin Turkce versiyonu olarak ise ben Bisorusor.com'u goruyorum. Gercekten basarili bir proje ve Asp.NET tabanli sistem tamamen Turk ekip tarafindan tasarlanmis, programlanmis. Hatta acildigi gunden itibaren de guncellemeleriyle devam ediyor.

  Soru sorma sistemlerini yakindan takip ediyoruz. Ozellikle elimizden geldigince Polonya ile ilgili forumlari ve soru sorma sitelerini takip etmeye calisiyoruz ekip olarak. Lakin sitenin hazir olmamasi ve gelistiriliyor olmasi daha da ilgi celiyor diye dusunuyorum. Hazir olup da gelisitirilenler de keza oyle.

 9. Nusri Kadıoğlu Nusri Kadıoğlu

  Mynet'in Soru Cevap sitesi olan Mynet Cevaplar'da Eylül ayından beri takılıyorum. cevaplar.mynet.com'u takip ediyorum ve bir sürü ödül bile kazandım. Bence siz de bir bakın. Soru sormak ve cevap vermek papel diye birşey kazandırıyor ve bununla dükkandan alışveriş yapıyorsunuz.

 10. Sordasor wordpress'in kalıcı link ayarlarını değiştirse çok daha iyi olur.

 11. Soru cevap sitelerinden gördüğüm yararı bildiğim için buna benzer siteler arıyordum. Bu arada eklemek isterim ki unuttuğunuz dizi film isimleri için de www.isminiunuttum.com var

 12. Sordasor.com el değiştirdi ve bu yapilanma sayesinde yenilendi en güncel halini görebilirsiniz. Güzel şik temasiyla göz boyamakta.

 13. Sorubak Sorubak

  kızlarsoruyor tema çalişmasi harika olmuş başarılar diliyorum.

 14. Seo Uzmanı Seo Uzmanı

  Wordpress sözlük teması ile soru cevap teması ararken soluğu burda aldım ve popüler sosyal site olmanın yolu artık bu şekilde diye düşünüyorum.