Soru - Cevap Siteleri Geri Dönebilir mi: SordaSor.com - KizlarSoruyor.com

Soru - Cevap Siteleri Geri Dönebilir mi: SordaSor.com - KizlarSoruyor.com

Soru cevap servisleri bir dönem çok popülerdi, daha sonrasında çeşitli portalların içinde kendilerine yer bulan bu servisler, internetin dönüşümü içerisinde zamanla yok oldular. Farklı şekillerde zaman zaman geri dönen servislerin dönemsel olarak çok fazla kullanıcı çektiği aşikar.

Bugün gelen bir e-posta ile haberdar olduğumuz SordaSor.com'da bahsettiğimiz soru cevap sitelerine yeni bir örnek olarak sayılabilir. Wordpress üzerine geliştirilen servis; yazıları soru olarak, yazıya yapılmış yorumları ise cevap olarak kabul ediyor. Başarılı bir uyarlama olan serviste çok sayıda soru olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Wordpress'in farklı bir uyarlaması olarak dikkatimizi çekti.

Benzer çalışmaların daha önce de yapılmaya çalışıldığına şahit olmuştuk ancak tam olarak uyarlama başarılamamıştı. SordaSor'un özelliklerine dönecek olursak serviste beklenildiği gibi bir kaç kategori yer alıyor. Ortaya Karışık, Sağlık, PC-İnternet, Spor, 1Kadın 1Erkek (!), Sanat ve Eğitim servisteki kategoriler olarak dikkat çekiyor. Etiket sistemi de kullanılan serviste sorulara etiket vermek de mümkün.

Üyelerin soru ve cevaplarıyla katkı yaptığı serviste soru sayısı arttıkça, menülerde tasarımsal bazı geliştirme yapılması gerekecek gibi görünüyor. Yine de küçük bir girişim olan SordaSor.com'da kullanıcıların verdiği cevaplara baktığımız güzel bir komünite oluştuğunu görebiliyoruz.

Son günlerde dikkatimi çeken bir diğer soru-cevap sitesi ise KizlarSoruyor.comGirlsaskguys.com'un Türkçe versiyonu olan serviste, sorulara verilen cevaplar cinsiyete göre ayrılıyor ve daha çok kadın erkek ilişkileri üzerine sorular soruluyor. Gördüğüm kadarıyla açılmasının üzerinden 2-3 ay geçmiş olan servis, kendisine sadık bir kitle oluşturmayı başarmış bile.

Uzun bir süredir pek de ortalarda görünmeyen soru cevap siteleri zaman zaman farklı konulara odaklanmış olarak geri dönüyorlar. Geçen yıl yer verdiğimiz UzmanSorusu .com'u da, IT profesyonellerine yönelik güzel bir örnek olarak sayabiliriz. Bu tip sitelerin en büyük problemi olan katkı sağlayan üyeleri içeride tutabilmek ve siteden sıkılıp gitmelerini engellemek ise çokta kolay başarılabilecek bir iş değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.