Adype.com İle Sosyal Medya Hesaplarına ve Web Sitelerine Reklam Vermek Mümkün
Yeni Girişimler

Adype.com İle Sosyal Medya Hesaplarına ve Web Sitelerine Reklam Vermek Mümkün

Yayıncılar ile reklamverenleri self servis bir platform üzerinde buluşturarak, reklam satışını gerçekleştirmeyi kolaylaştıran servis Adype.com kısa süre önce yayına girdi. Klasik web sitesi reklamlarının dışında sosyal medya hesaplarının da gelire dönüştürülmesine olanak tanıyan servis üzerinden, kullanıcılar Twitter ya da Facebook sayfalarına da paylaşım bazlı reklam alabiliyorlar.

New York merkezli bir yazılım şirketi olan Rhxo tarafından hayata geçirilen servis şu anda sadece Türkiye pazarını hedefliyor. New York dışında Ankara'da da operasyonu bulunan şirket, şu günlerde Türkiye pazarı için stratejik ortaklarla da görüşüyor.

Adype.com'la ilgili Rhxo'nun kurucusu ve CEO'su Mesut Darandeli ile görüştüm ve detaylı bilgiler aldım.

Öncelikle belirtmem gerekir ki, BuySellAds.com'u bilenler için çok da yabancı gelmeyecek olan Adype, Türkiye pazarı için bence açık kalan bir alanı doldurmaya aday. Özellikle reklam satış sürecindeki şeffaflığın sağlanması açısından önemli gördüğüm platform, büyümekte olan dijital reklam pazarında ve tabi ki henüz domine olmamış sosyal medya reklamcılığında bir fırsat yakalayabilir.

Tam olarak 21 Haziran'da yayına girdiğini öğrendiğim Adype.com, açılışını takiben 1000'e yakın üyeye ulaşmış ve bu üyelerin %10'u aktif yayıncılarmış. Reklam satışı üzerinden %15 komisyon ile çalışan serviste web siteleri için CPM ya da sabit reklam almak ya da vermek mümkün.

Sosyal medya hesaplarına reklam almak ve reklam vermek mümkün

Yazının girişinde de bahsettiğim gibi, Facebook ve Twitter kullanıcıları için modellenen reklam seçenekleri de Adype.com tarafından sunulan servisler arasında. Kullanıcılar isterlerse sponsor tweet, isterlerse sponsor post şeklinde, paylaşım üzerinden ücretlendirilen reklam seçeneklerini Adype.com'a ekleyebilir ve satış yapabilirler.

Mevcut kullanıcılara baktığımızda 43.497 takipçiye sahip @SiyasetGundemi Twitter hesabının her bir paylaşım için $15, aynı şekilde 400-500 takipçiye sahip hesapların da 1 ile 3 dolar arasında tweet başına ücretlendirme yaptıklarını görebiliyoruz.

Facebook'ta ise 500-700 arası hayranı olan sayfaların paylaşım başına 1 dolar talep ederken, 7.381 hayranı olan Genbilim.com'un paylaşım başına $10 ücretlendirme sunduğu Adype.com üzerinden listeleniyor.

Sosyal medya hesaplarına sponsor paylaşım türünde reklamlar verebilmek hem kullanıcılar hem de reklamverenler tarafından talep görecektir diye tahmin ediyorum. Benzer şekilde bu süreci şeffaf olarak yöneten başka servisler olmadığı için de bu talep zaman içinde artacaktır.

Sosyal medya hesapları web sitelerini gölgede bırakabilir

Adype.com henüz çok yeni olduğu için haliyle yayıncılar arasında birkaç tanesi hariç popüler siteleri görmek mümkün değil. Ama önümüzdeki dönemlerde servise özellikle blogların ilgisinin yüksek olacağını düşünüyorum.

Ama şöyle bir durum var ki, bana sorarsanız web sitelerinden çok Adype.com'un asıl büyüyeceği nokta sosyal medya hesapları olacak. Birkaç hafta sonra servis üzerinde listelenmiş Twitter ve Facebook hesaplarının nasıl bir sayıya ulaşacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (8)
 1. reklamalanim.com'a geç kaldık desenize :)

 2. Bu çok güzel bir haber...

  Hemen kayıt oldum. Reklam yayınlamak bir yana, istediğim siteden, twitter veya facebook hesabından reklam satın alabiliyorum. Herkesin işine yarayabilecek bir platform. Ama benim aklımı bulandıran; sosyal medyanın içine para karışınca içerdiği samimiyet ve doğallık kavramları zarar görebilir olması.

 3. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

  İlginç bi sistem olmuş, facebook ve twitter üzerinden para kazanlar vardı ama birde aracısı çıktı bu işin :) türkiye gibi biryerde para kazandırır ama çokta büyüyeceğini zannetmiyorum

 4. Mecra ekleme formunda ki "Uygunluk" bölümünün adını "Reklam Adedi" olarak değiştirseler daha uygun olur ;)

 5. Özellikle sosyal medya reklamcılığının henüz oturmadığını düşündüğümüzde çok ilginç ve farklı açılımlar yapabilecek bir proje gibi görünüyor.

  Eş zamanlı sosyal medya kampanyası yapmak isteyen firmalar için yüksek takipçili hesaplardan aynı anda servis satın alınabiliyorsa ve bu reklamlar eş zamanlı olarak aynı anda yayınlanabiliyorsa eğer bu harika birşey. Yoksa da bir an önce eklenmesi gereken bir özellik.

  Tebrikler

  1. Can Aydoğan Can Aydoğan

   Sosyal medya reklamlarında reklamın ne zaman yayınlanacağını reklam veren kendisini seçebiliyor.

 6. Samet Akdemir Samet Akdemir

  Bu hakikaten cok guzel bır haber bu sıstem herkezın ısıne yarayacaktır elınıze saglık

 7. Levent Güneş Levent Güneş

  Fikir çok güzel... Ş.A.G. (........ aklıma gelmişti) diyen çok olacaktır :)

  Sistem iyi düşünülmüş ve tasarlanmış. Facebook sayfalarımdan biri reklam aldı ve gösterimi yapıldı. Sorunsuz çalışıyor.

  Sosyal medya dışında web sitelerini de kapsaması bu alandaki önemli bir eksikliği de gideriyor.

  Tebrikler.