Empires & Allies, Farmville'i Geride Bıraktı, Zynga Gözünü The Sims'e Dikti
Oyun

Empires & Allies, Farmville'i Geride Bıraktı, Zynga Gözünü The Sims'e Dikti

Zynga'nın yeni Facebook oyunu Empires & Allies yükselişini büyük bir hızla sürdürüyor. İlk 10 günde 10 milyon kullanıcıyı aşan oyun, açılmasının üzerinden sadece 3 hafta geçmiş olmasına rağmen ünlü Farmville'i geride bıraktı bile.

AppData'nın verilerine göre Empires & Allies, Facebook tarihin en hızlı büyüyen oyunu oldu. 39.917.293 aylık aktif oyuncu sayısı ile 38.805.175 aylık aktif oyuncusu bulunan Farmville'i geride bırakan oyun, aylık 88.495.159 milyon aktif oyuncuya sahip CityVille'in arkasında ikinciliğe yerleşti.

AppData'nın değerlendirmesine göre 4. sırada bulunan Texas HoldEm Poker'in de sahibi olan Zynga, son derece agresif reklam kampanyaları ile kullanıcı sayısını arttırmayı sürdürüyor. Söylentilere göre şimdiki hedefi ise The Sims Social…

Daha önceki oyunları ile sosyal oyuncuların beğenisi kazanan Zynga'nın, oyunlara daha meraklı kitlenin ilgisini çekebilecek Empires & Allies ile "sıkı oyuncular" diyebileceğimiz kitleye de ulaşmış görünüyor.

Facebook üzerinden bu sıkı oyunculara ulaşmaya çalışan diğer bir firma ise Electronic Arts. Facebook üzerinde oyunlara para harcamaya yeni yeni başlayan bu kitlenin ilgisini çekebilecek The Sims Social'ı resmi olarak duyuran EA bu alanda yalnız olmayacak gibi görünüyor.

Fusible'ın haberine göre Zynga, FamilyVille.com alan adını satın almış durumda. Daha önce Cityville.com'un yanı sıra rewardville.com gibi "ville"li alan adlarına ilgi göstermiş olan Zynga'nın bu son hamlesinin The Sims'e rakip bir oyun için atıldığı söyleniyor.

Her ne kadar Zynga bu konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmamış olsa da, alan adının Sims tarzı bir oyuna çok uygun olması; The Sims Social'a bir rakip gelebileceğini düşündürüyor. Aynı zamanda şu anda Facebook oyunlarını kelimenin tek anlamıyla domine etmiş olan Zynga'nın EA gibi güçlü bir rakibin hızını kesmek için benzer bir oyunla karşısına çıkmak istemesi de akla yatkın bir hamle.

Bu konuyla ilgili söylentilerin artmaya başlaması ile birlikte Zynga'nın da FamilyVille ile ilgili planlarını açıklaması bekleniyor…

Yorumlar (5)
 1. Zynga sürekli yeni oyun projeleri ile eski oyunlarındaki kitleyi elinden kaçırmadan aktarabilecek -güvenli- limanlar kurmaya çalışıyor. Şimdiye kadar da bu stratejilerini gayet başarılı bir biçimde uygulamayı başardılar. Dolayısıyla zynga nın şu anki en önemli oyununun (E&A) eski toprak farmville i geçmesi çok da şaşılacak bir durum değil. Ama bu kadar kısa bir zamanda elindeki kitleyi yeni oyununa aktarması; işte bu gerçekten zynga nın modelini artık çok kısa zamanda uygulamayı becerdiğinin çok önemli bir göstergesi. Tabii ürün de kendini güzel pazarlayan, ve teknik olarak da başarılı bir yapım olduğu için de bu kadar hızlı yayılım gösterebildi, bu noktada hakkını da vermek gerekiyor.

  Zynga oyunlarının -sıkı oyuncu- diyebileceğimiz kitleye ne kadar ulaşabildiği ise bence tartışmalı bir konu. Ben E&A nın diğer zynga oyunlarından çok da farklı bir kitleyi kucaklayabileceğini düşünmüyorum. Casual kitlenin kolay anlayıp oynayabileceği bir yapımı oyun mekanikleri ve içerik bağlamında derinleştirebilmek kolay yapılabilecek bir iş değil. Eğer daha az casual (ne demekse) bir kitleye erişmeyi başarabilmiş facebook oyunlarına bakmak istiyorsanız yabancılardan; Kingdoms of Camelot, yerli yapımlardan Umaykut başarılı örnekler olarak gösterilebilir.

 2. Emre Arslan Emre Arslan

  Bence hiç şansları yok "Sims" fanları hepsine bedel bence sims çok iyi tutacak..! :)

 3. Bence sims cityville yide empires&allies i de geçecek gibi duruyuor oyun henüz açılmadı ama sayfayı beğenenlerin sayısı 1.000.000 u aştı

 4. Ali Usta Ali Usta

  oyun da sorun var üç gündür oynan mıyo bir baksanız

 5. sims'e hiç benzememiş.bende onun oyunu var.bu daha çok reklama benzemiş.