Türkiye Facebook’ta 30 Milyona Çok Yakın
Arama
Sosyal Medya

Türkiye Facebook’ta 30 Milyona Çok Yakın

Facebook Türkiye

Facebook TürkiyeTürk kullanıcıların Facebook’ta dikkat çekici yükselişi dünya genelinde dikkatlerin üzerimizde toplanmasını sağlıyor ve bu konuda yeni bir kilometre taşını geride bırakmak üzereyiz. SocialBakers‘a göre Facebook’taki Türk kullanıcı sayısı 30 milyona dayanmış durumda.

Şu anda Facebook’taki kullanıcı sayımız* 29.3 milyon civarında. Halen dünya sıralamasında 4. konumdayız ve 3. sıradaki İngiltere ile aramızda 500 bin kişilik fark var.

Kullanıcı sayısının artışına baktığımızda son 1 ayda Facebook’taki kullanıcı kitlemize yüzde 6,27 artışla 1.7 milyon kişinin eklendiğini görüyoruz. Bu da önümüzdeki ay ortalarında 30 milyon sınırını geçebileceğimize işaret ediyor.

Facebook Türkiye İstatistikleri

Geçen 1 milyona yakın Facebook hesabının kapatıldığı İngiltere’yi geride bırakarak yeniden 3. sıraya çıkmamız da Temmuz ayı başında mümkün olabilir ama Hindistan’ın bizi geçme ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerek. 🙂

Geçtiğimiz 6 ayın tablosuna baktığımızda, gözle görülür bir kaç düşüş dışında, Facebook’un Türkiye’deki popüleritesinin artmaya devam ettiğini görüyoruz. Aralık 2010’da 24,5 milyon civarında olan kullanıcı sayımız, Haziran 2011’e geldiğimizde 29,5 milyona yaklaşmış. Bu 5 milyon kişilik artışın 1,7 milyonunun son ayda gerçekleştiğini dikkate alırsak Temmuz ayında 30 milyon sınırını geçeceğimize kesin gözüyle bakabiliriz.

Facebook Türkiye İstatistikleri

Haziran ayında paylaştığımız Facebook Türkiye İnfografiği’nde Türk kullanıcı sayısı 28,89 milyon idi ve bize bu yükselişi takip etmemiz için işaret veriyordu. Avrupa’nın kıtalar sıralamasında üst sırada olmasında pay sahibi olan Türkiye, Facebook’un en popüler olduğu şehirler sıralamasına da İstanbul’u 2. sıradan sokuyor.

Bu arada eğer KKTC’deki Türk Facebook kullanıcılarını Türkiye’ye ekleyecek olursak 30 milyon sınırına çok daha yakın olduğumuzu söyleyebiliriz. 🙂

*kullanıcı hesabı (profil) sayısı

Yorumları GösterYorumlar Gizle (13)
 1. Türkiye’de internet kullanıcıları sayısı 35 milyon civarındaydı ancak bu sayının 40 milyona yaklaştığını tahmin ediyorum. Bu olsa bile Facebook’un %75 veya daha fazlası bir penetrasyon gerçekleştirdiğini gösteriyor ki Türkiye’de internet kullanıcılarının büyük bir bölümü Facebook üzerinden iletişim kuruyor ve bilgi alıyor demek oluyor.

 2. hakan dedi ki:

  bizim millet facebook yaparken, birileri işi götürüyor gibi geliyor bana!!

 3. altan dedi ki:

  Türk İnternet Kullanıcı Sayısı 30 Milyon Facebook’taki kullanıcı sayımız* 29.3 milyon Bu durumda sadece 700bin kişi facebooka üye olmamış oluyor. Bence rakamlar biraz saçmalamış.
  https://webrazzi.com/2011/06/24/ttnet-internet-kullanim-istatistikleri/

  1. Kıyas dedi ki:

   30 milyon adsl abonesi olabilir ama bir evde yaşayan hemen herkesin facebook’u olabilir. artık 5 yaşındaki çocuk bile facebook kullanıyorsa gerisini sen düşün. bu arada muhtemelen en az 2 milyon fake üyelik vardır.

   1. Emek Tüzün dedi ki:

    30 milyon ADSL abonesi yok… 5,6 Milyon ADSL abonesi var TTNET verilerine göre… ve yine TTNET araştırmasına göre 30 Milyon internet kullanıcısı var, yani sayılarda ki sorun bence fake üyelikten kaynaklı olabilir… Facebookda %84lük bir penetrasyon oluşmuş, bu durumda 35 milyon civarı abone olması gerekirdi… bir yerlerde tahminlerden kaynaklanan 5 milyonluk bir oynama var.

 4. ehl-iblog dedi ki:

  az kaldı geçeceğimize inanıyorum =)

 5. Western dedi ki:

  2.lik için bir Facebook hesabı da sen aç. 🙂

 6. MrAuTHoR dedi ki:

  Türkiye’de internete olan ilgi her açıdan ortada ve bunun göz önünde bulundurulması farz durumda.Yetkililerin bunu göz önünde bulundurarak internet konusunda daha hassas olmaları ve internet imkanını daha makul fiyatlarda daha kaliteli sağlamaları gerek.

 7. oyuncehennemi dedi ki:

  30 milyona çok yaklaştık,ama benim düşüncem düşüşü daha hızlı olucak.

 8. Mustafa Akülker dedi ki:

  @Hakan o kadar fazla fake ve ikinci bir fb hesabı olan insan varki yani bu oranın türkiye’deki internet kullanıcı sayısının tamamına denk düştüğünü düşünmemeliyiz.

 9. Sadece haberleşme ve iletişimin yanı sıra web sektörüde hızlı bir şekilde kullanıyor sosyal medyayı.Bu sayının içinde azımsanmıyacak bir %’delikte web tasarımcı arkadaşların olduğunu zannediyorum.

 10. İhsan Çelik dedi ki:

  Bu hesaplar dogrulanmış hesaplar mı bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşekkür ederim

 11. Mehmet Güngörenler dedi ki:

  Çoğu kişinin oyunlar ve diğer sebeplerle ortalamada 3 hesabı olduğunu düşünürsek, reel kullanıcı sayısı: 10 milyon.

Bir Yorum Yazın