Yellow Pages Türkiye'nin Konum Tabanlı Reklam Servisi Açıldı

Yellow Pages Türkiye'nin Konum Tabanlı Reklam Servisi Açıldı

Web sitesi üzerinden ayda 2 milyonun üzerinde ziyaretçiye detaylı ve doğrulanmış firma bilgileri sunan Yellow Pages Türkiye, bu firmaları NAVTEQ'in haritalama sistemleri üzerine yerleştirerek mobil kullanıcılarına gerçek zamanlı ve nokta atış konum bazlı reklam (Location Point Advertising) hizmeti sunmaya başladı.

Bugüne kadar Türkiye'deki operasyonu için 4 yılda 10 milyon doların üzerinde yatırım yapan Yellow Pages Türkiye, operatörlerden bağımsız olarak sunduğu bu yeni nesil reklamları Nokia Ovi Maps ve iPhone ile Android için de WisePilot uygulaması üzerinden kullanıcılara iletiyor.

Bu yeni uygulamanın en dikkat çekici yanı, konumlara göre reklam göstermenin yanında kullanıcılara harita üzerinde reklam veren firmanın mağazasına yönlendirme de yapıyor olması.

Türkiye'de ilk başlayan iki kampanya Europcar ve Komagene oldu. Bu iki kampanyanın detaylarını Webrazzi ile paylaşan Yellow Pages Türkiye Yönetici Direktörü Trevor Nadeau, Europcar kampanyasının %2,2 tıklama oranı (CTR), Komagene kampanyasının ise %4,1 tıklama oranını ulaştığını söyledi.

Konum bazlı reklamcılık ile ilgili birçok örnek vermek mümkün ancak sanırım en basit örnek, maç günü stadyumda bulunan kişilere mobil cihazları üzerinden spor malzemesi reklamı yapmak olacaktır.

2007 yılında Nokia, Navteq'i 8.1 milyar dolara satın almış ve Nokia Maps hizmetini Navteq'in dijital haritalama sistemi üzerine geliştirmişti. Navteq'in o zaman bu kadar yüksek bir değerlemeyle satın alınmasındaki sebeplerinden biri olan konum bazlı mobil reklamcılıkta Nokia o dönem büyük potansiyeli görmüştü. Bugün Nokia'nın istediği noktaya geldiğimizi söyleyebiliriz ancak Nokia pazardaki konumu açısından olmayı beklediği yerde olduğu tam olarak söylenemez.

Konum tanımlamaları için coğrafi kod (Geocode) bilgilerinden faydalanan bu teknolojisiyle ilgili daha detaylı bilgiye NAVTEQ'in sitesindeki video'dan ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.