Facebook Türkiye İnfografiği
Genel

Facebook Türkiye İnfografiği

Facebook'un en büyük nüfusa sahip olduğu 4. ülke konumunda olmamız nedeniyle Türk kullanıcıların Facebook kullanımını sayılarla göstermek için bir derleme yapacaktık. Ancak Fırat Demirel bunu bir infografikle daha iyi gösterebileceğimizi söyleyerek kendisi bir infografik hazırlamaya karar verdi. İlk başta bizim de şüpheyle yaklaştığımız Fırat'ın tasarımcılık deneyimi başarıya ulaştı ve yazının sonundaki sade ve temiz infografik ortaya çıktı :)

İnfografikteki sayılardan bahsedecek olursak, Türkiye nüfusu internetstats.com'un verisine göre 77.804.122, çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgiye göre Türkiye'de ortalama 35 milyon internet kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Socialbakers'ın rakamlarına göre ise Türk Facebook kullanıcılarının sayısı 28.897.440, yani Türk internet kullanıcılarının %82'si Facebook üyesi.

Facebook üyesi Türk'lerin cinsiyet ve yaş dağılımına baktığımızda ise %64'ünün Erkek, %36'sının ise Kadın olduğunu görüyoruz. Yaş grubu olarak %33'ile 18-24 yaş grubunun çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Arkasından ise %29 ile 25-34 yaşında kullanıcılar, %20 ile 13-17 yaş grubu yer alırken son olarak 35 yaş üstü kullanıcılar ise Türk Facebook üyelerinin %18'ini oluşturuyor.

Facebook'taki popüler sayfa ve mekanlara baktığımızda ise en çok beğenilen 5 marka sayfası sırasıyla Avea, Turkcell, Nike Football Türkiye, TTNET ve OXXO olarak görünüyor. En çok beğenilen 5 medya sayfası ise yine sırasıyla izlesene.com, Zapkolik, VidyoTV.com, Number 1 FM ve NTV Spor olarak sıralanıyor.

Facebook Places'ta en popüler check-in yapılan 5 mekan ise İstanbul Airport, Sabiha Gökçen Airport İstanbul, Atatürk Havalimanı, İstanbul Atatürk Airport ve Bağdat Caddesi geliyor.

Keyifle inceleyeceğinizi düşündüğümüz infografiğimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. spor kulupleri marka olamadi mi henuz? -)

 2. ama Facebook'un 3. olduk bile... :)

  1. Şu anda halen 4. sırada görünüyor.

 3. bilgiler pek gerçeği yansıtmıyor. Buradaki veriler herkesin tek facebook hesabı olduğunu varsayıyor. Oysa tek hesabı olan çok nadir. Özellikle çeşitli oyunlar sebebiyle çok sayıda hesap açılıyor. 8-10 farklı hesabı olan kişiler var.

 4. En çok check in yapılan 5 mekan milletimizin gösterişe olan merakını gösteriyor.

 5. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Tebrikler Fırat bey. Başarılı bir çalışma olmmuş. Devamını bekliyoruz.

 6. Atatürk havalimani toplamda 9316 kere bildirilmi, infografik cok güzel oldu. Türkiye'nin nüfüsü baya artmis masallah. :)

 7. 28 milyon kişi facebook üyesi ha? :) 10 milyon kişi yoktur buna iddaya bile girerim. nedeni ise belli fake hesaplar oyun için açılan hesaplar vs vs. Arkadaşlarımı bulmak da zorlanmaya başladım artık. Fake hesapları o kadar detaylı açıyorlar ki şaşırmamak elde değil. :)

  Güzel bir derleme olmuş ama onun için tebrik ederim. :)

 8. Emre Arslan Emre Arslan

  İşte infografik budur... :) Süper.

 9. Fırat Demirel Fırat Demirel

  Yorum ve geri dönüşler için teşekkürler.

  Farklı örnekler gelecek ama tavsiyelerinizi de değerlendirmek isteriz. =)

 10. Bu grafiklere bayılıyorum..

 11. Naim Salman Naim Salman

  Türkiye Nüfusu 73,800.000 civarında istatistikte sorun var.

  http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?tb_id=39&ust_id=11