Chatbox ile Dropbox'ta Kolay Yoldan Proje Yönetimi

Chatbox ile Dropbox'ta Kolay Yoldan Proje Yönetimi

Bilgisayarınızdaki dosyaları en pratik şekilde bulutlarda yedeklemeyi sağlayan dosya barındırma servisleri, mobil entegrasyonun da güçlenmesiyle her geçen dün daha da popüler hale geliyor. Türkiye'de son derece popüler olan Dropbox'ın yanı sıra bu konuda Box.net, SpiderOak, SugarSync ve AVG'nin yakın zamanda hayata geçirdiği LiveKite gibi alternatifler bulunuyor.

Bu uygulamalar sayesinde bilgisayarınızdaki belli bir klasörü otomatik olarak bulutlarda yedeklemek son derece pratik. Üstelik dosya ve klasör paylaşımı sayesinde iş birliği imkanı da sunan bu uygulamaların en güzel özelliği ise çoğunun geliştirmeye de imkan veriyor olması.

İşte bu özelliği kullanan Chatbox adlı bir MAC uygulaması, Dropbox'a son derece basit ve pratik bir şekilde iş birliği ve proje yönetimi özellikleri katıyor.

Edwin Chu adlı Hong Kong'lu bir geliştirici tarafından hazırlanan ve ücretsiz olan Chatbox, Chu'nun ifadesiyle bir hafta sonu projesi olarak başlamış. Şu anda beta sürecinde olan Chatbox'ın Dropbox'a kattığı ise belki de en önemli iki eksikliği gideriyor: Yorum ve iş birliği.

Chatbox sayesinde kolay bir şekilde paylaşılan herhangi bir klasör veya dosya üzerine yorum yapmak mümkün. Yorumlardaki zaman bilgisi sayesinde iletişimleri takip etmeyi kolaylaştırıyor. Açıkçası bir hafta sonu projesi için son derece başarılı bir çalışma olmuş. Tüm basitliğine rağmen getirdiği yenilik pek çok kullanıcı için Dropbox'ı çok daha faydalı hale getirebilir. Chatbox'a ait tüm verilerin Dropbox üzerinde saklanıyor olması nedeniyle yeni bir üyelik kaydı gerektirmiyor olması da diğer bir avantaj.

Eğer Chu birkaç hafta sonunu daha ayıracak olursa Chatbox'a daha gelişmiş iş birliği özellikleri ekleyerek, projeyi çok daha ilginç hale getirebilir. Muhtemelen bu anlamdaki ilk adım da Chatbox'ı Windows'a taşımak olacaktır…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.