Dennis Crowley'in Syracuse Universitesi Mezuniyet Konuşması
Genel

Dennis Crowley'in Syracuse Universitesi Mezuniyet Konuşması

Heralde Steve Jobs'un Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı "Aç Kal Budala Kal" konuşmasını izlemeyeniniz kalmamıştır. Jobs hayatında nasıl defalarca baştan başladığı ve her zaman kendine olan inancıyla yeniden başarılı olduğunu anlatmıştı. Bugün Mashable'da gördüğüm video benzer hisler uyandırdı.

Foursquare'in kurucusu Dennis Crowley, kendisinin de mezun olduğu Syracuse Üniversitesi'nin mezuniyet töreninde bir konuşma yapmış. Crowley'in konuşmasının özetini yapacak olursak, üniversiteden mezun olduktan sonra bir internet şirketinde işe başlayan Crowley mutlu olmadığını düşünerek Dodgeball'ı fikir olarak ortaya çıkartıyor.

Dodgeball'ı bir yan proje olarak bırakan Crowley, dotcom balonunun en büyük olduğu dönemde başka bir internet şirketine geçerek yılda 100 bin dolar kazandığını ancak daha sonra balonun patlamasıyla(!) işsiz kaldığını ve saati 6 dolardan snowboard eğitmenliği yaptığını anlatıyor.

Bir anda hayatı tersine dönen Crowley tekrar eski fikirlerine dönerek Dodgeball üzerinde çalışmaya başlamış. Bir arkadaşını daha projeye katılmasıyla şirketleşen Dodgeball ile yatırım almaya çalışmış ancak başarılı olamamışlar. Sonunda Google'dan birilerinin fikirlerini beğenmesiyle kendilerini bir anda Google'da bulmuşlar. 2 yıl boyunca Google'da projeyi geliştirmeye devam eden Crowley, fikri istedikleri şekilde hayata geçiremedikleri için oradan da ayrılıyor.

Yaklaşık 1 yıl herşeye ara verdikten sonra yeniden fikirlerine sarılan Crowley, evinin mutfağında eski fikirlerinden kalanları birleştirerek Foursquare'i fikirsel olarak biraraya getiriyor. 10 yıl boyunca düşündüğü fikrini Foursquare ile yeniden ayağa kaldıran Dennis Crowley, şirketin şu anda 10 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklamış.

Konuşmanın tamamında bir girişimcinin heyacanını, fikrine bağlılığını ve inancını gördüğümüz Crowley'in mezuniyet konuşması belki Steve Jobs kadar ilgi çekmeyecektir. Ancak yeni girişimciler için teşvik edici bir video olduğunu söyleyebilirim. Altyazısız bile Dennis Crowley'in heyecanını görmek bile faydalı olacaktır :)

https://www.youtube.com/watch?v=TFGaZ8dTDhU?fs=1&hl=en_US&rel=0

Yorumlar (7)
 1. Bu arkadaşa kendi fikirlerine sahip olabileceği ve bunları gerçekleştirebileceği öz güvenini veren madde her neyse bizim okullarda da fındık yerine bundan dağıtsınlar...

 2. S7Design S7Design

  Acaba biri altyazısını hazırlayabilir mi? :D çok şey istiyorum, biliyorum.

 3. Mrauthor Mrauthor

  Dur ben bi Oxford'u bitirip geliyorum,ondan sonra izlicem videoyu ...

 4. 10 yıl twitter'ın çakmasını yapmak için düşünmüş :) bende daha iyi projeler var emin olun

  1. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

   Arkandayım. Varol

  2. umarım günün birinde seni görürüz:)

 5. Nadir Altuntoprak Nadir Altuntoprak

  İnsana "ben de acilen bir internet girişimi yapmalıyım" dedirtiyor fakat, Türkiye bu tür fikirleri hayata geçirebilecek ortamın zorlukla bulunabildiği bir ülke. Benim de gayet iyi fikirlerim var. Ama ben bir web yazılımcısı değilim, tasarımdan anlamam sadece güzel fikirler üretirim ve bu eksiklerim bana bir proje için en az 30000 TL ye patlar. Böyle bir param olsa daha neler yaparım zaten. Ajansların bu tür girişimler de daha insaflı olmaları gerektiğini düşünüyorum.