Memurlar.net'in Grup Alışveriş Sitesi Memurfoni.com Açıldı [Röportaj]
E-Ticaret

Memurlar.net'in Grup Alışveriş Sitesi Memurfoni.com Açıldı [Röportaj]

Memurlar.net'in Türkiye'de sahip olduğu potansiyeli sanırım açıklamak gerekmiyor. Memurlar arasında çok yüksek bilinirliği olan servis, Memurfoni.com adlı grup alışveriş sitesini dün hizmete açtı.

Memurfoni'de ilk kampanya Ankara için özel sürücü kursu olarak çıkmış. Memurfoni ayrıca açılışa özel 99 TL'ye iPad kampanyası çıkmayı planlıyor. Ancak kampanyanın ne zaman aktif olacağını bilemiyoruz. Kampanyadan haberdar olmak isteyenlerin Memurfoni'nin Facebook sayfasını takip etmeleri gerekiyor. İhtiyaç Grup işbirliği ile hayata geçen Memurfoni.com hakkında proje yöneticisi Mahmut Yıldırım sorularımızı cevapladı.

Fırat Demirel: Merhaba Mahmut Bey, Memurfoni grup alışveriş pazarına farklı bir kulvardan giriyor. Bize bu fikrin arkasındaki Memurlar.net (üye, trafik.. ) ve İhtiyaç Grup’tan biraz bahseder misiniz?

Mahmut Yıldırım: Memurlar.net 2000 yılından bu yana internet üzerinden yayın yapan Türkiye’nin en büyük tematik sitesi. Memur ve memur adayları arasında çok popüler… Türkiye Reklam Verenler Derneğinin önde gelen tüm internet sitelerine koyduğu ve büyük reklam verenlere servis ettiği Gemius rakamlarına göre, Hürriyet ve Milliyetten sonra en çok ziyaretçi alan site, memurlar.net görünmektedir. Memurlar.net ’in ayrıca 1 milyon 100 bine yakın, mail onaylı üyesi bulunmaktadır.

İhtiyaç Grup ise Ankara merkezde 170, Türkiye genelinde 30 şubesi ile birlikte yaklaşık 400 çalışanı olan başta eğitim sektörü olmak üzere yazılım sektöründe de önemli çalışmalara imza atan bir grup şirketidir.

F.D: Memurfoni fikri nasıl ortaya çıktı, kimlere ve ne kadar büyüklükte bir ciroya ulaşmayı hedefliyor?

M.Y:Fırsat siteleri, 2010 yılı ortalarında hayatımıza girdi. 2010 yılı sonunda ise, memurlar.net ile İhtiyaç Grup’un bir ürünü olan uzaktanegitim.com.tr arasında özel bir işbirliği yapıldı. Uzaktanegitim.com.tr, ürünlerini memurlar.net üyelerine özel fırsat indirimleri ile sunmaya başladı. Bu özel işbirliği sırasında iki firma birbirine güven duydu ve bu işbirliğini daha ileri bir noktaya taşımaya karar verdi. Diğer fırsat siteleri gibi, memurlar.net üyelerine özel fırsatlar sunmanın, buna ilişkin ortak bir yapı kurmanın uygun olacağı görüşü ağırlık kazandı.

İhtiyaç Grup, daha önceki deneyimlerinden yola çıkarak bu işin organizasyonunu, memurlar.net ise tanıtımını üstlendi. Memurlar.net, mail onaylı 1 milyon 100 bin üyesine mail attı ve tüm üyelerinden onay aldı. 100 kadar üye, memurfoni maili almak istemediğini belirtti. Dolayısıyla; Memurfoni olarak ilk aşamada, memurlar.net’in 1 milyon 100 bin üyesiyle fırsat sektörüne gireceğiz.

F.D: Peki, ne tür fırsatlar sunacaksınız? Memurlara veya kamu kurumu çalışanlarına özel bir bölüm olacak mı mesela?

M.Y: Sunacağımız fırsatların ortak özelliği ilgi çekici ve gerçekten bir fırsat indirimi olmasıdır. Kamu çalışanlarına ve memurlara yönelik özel indirimler mutlaka yapılacak.

F.D: Memurfoni için kaç kişilik bir ekip kurdunuz? Kaç ilde fırsatlar sunmayı planlıyorsunuz?

M.Y:Şuan da 10 kişilik bir ekip ile çalışmalarımıza başladık, ancak yılsonuna kadar hedefimiz 30 kişi olmak ve Ankara başta olmak üzere, ilk önce İstanbul da sonra Türkiye genelinde 30 farklı ilde bulunan şubelerimiz aracılığıyla 30 farklı ilde yer almak.

Memurfoni Ekibi

F.D: Sanırım Groupon ile Grupca arasındaki marka itirazını takip etmişsinizdir. Markafoni ve Grupfoni ile olan isim benzerliğinizin sorun teşkil edebileceğini düşündünüz mü?

M.Y:Oradaki itiraz, tümüyle benzeşmekten kaynaklı bir sorun. Grupon biraz da haklı olarak, grupca markasının kulakta ve gözde aynı tesiri bırakacağını savunmuş. Bizde böyle bir sorun yok. Bizim ana onurgamız memur. Bir sorun oluşacağını zannetmiyorum.

F.D: Grup alışveriş pazarın çok sayıda oyuncu var. Rekabetten çekiniyor musunuz?

M.Y:Rekabet güzel şeydir. Daha iyi bir hizmetin ortaya çıkması için gereklidir. Hem Memurlar.net hem de İhtiyaç Grup, rekabetin çok çetin olduğu bir alandan geliyor. Alanlarında kendini ispatlamış durumdalar. Bu nedenle, rekabetten çekinmediğimiz gibi, açıkçası çok da heyecanlıyız ve bu sektörde başarılı olacağımıza inanıyoruz.

F.D: Memurfoni’nin ilerleyen dönem için farklı fikirleri var mı?

Çalışma arkadaşlarımız sürekli fikirler geliştirmekte. Ancak bu fikirleri 2. versiyona yetiştirmeyi planlıyoruz.

F.D: Google, 2009’da Memurlar.net’i Adsense yayıncıları arasında en başarılı geri dönüş sağlayan site olarak gösterdi. Memurfoni’nin gelecekte Google Offers’a içerik sunması vb. mümkün olabilir mi? Google ile bu konuda herhangi bir fikir alışverişi yaptınız mı?

M.Y:Evet, Memurlar.net; Google tarafından 2009 yılında hem inside hem de Adsense’te en başarılı firma bulunmuştu. Şuan için Google Offers sadece Amerika’da faaliyet gösteriyor. Türkiye’ye ne zaman geleceği, gelse dahi hangi vizyonla nerelerde faaliyet göstereceği belli değil. Biz de sektöre yeni girdik. İlerisi için düşünülebilir ama şu aşamada erken bir konu.

F.D: Yanıtlarınız için teşekkürler Mahmut Bey. Umarız Memurfoni sektör için başarılı bir oyuncu olur.

Yorumlar (23)
 1. Gökhan Gökhan

  Site hata verdi

  Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required 'yenigiris/index.php' (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /vhost/wwwmemur/public_html/include/compiled/html_header.php on line 33

  1. Ortadaki beyazli şahıs yakın bir arkadaşımdır ve php faces'ı geliştiren türkiyenin yegane php ustalarından bir tanesidir. memurfoni ailesine başırılar dilerim.

 2. Ilker Tanyer Ilker Tanyer

  Memurfoni'nin logosu firmamızın logosuna, özellikle de eski haline çok benzemiş :) Görsellerde "adresgezgini" diye aratırsanız karşılaştırma imkanı bulabilirsiniz. Markafoni ve Grupfoni ile olan isim benzerliği dışında, bizimle de logo benzerliği söz konusu.

  1. Mehmet İnci Mehmet İnci

   Sizinki sanırım patronfoni'ye uygun olabilir, memur dediğin sıska olur sizdeki baya göbekli göbekli koşan bir adam :)

   1. Ilker Tanyer Ilker Tanyer

    Bu da logomuzun yaklaşık 4 ay önceki hali: http://ufalt.net/xFex .

    O zamanlar zapzayıf zıpkın gibiydi :) görüldüğü üzere çok ciddi bir benzerlik söz konusu.

   2. Koç Blog Koç Blog

    Aol gördüm sanki :)

    Sizin yeni logoda aol olmuş.

  2. Serdar Burak Serdar Burak

   Söylediğiniz gibi benziyor, Ama benzemek aynısı olmak ya da aynı türden olmak değildir. Mesela sizin logonuz da koşan adama benziyor. Ama aslında koşan adam değil, sadece bir çizgi (: örnekler çoğaltılabilir.

 3. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Sizce de bu fırsat siteleri kabak tadı vermedi mi artık?

  1. Mert Ak Mert Ak

   Bence verdi. 50 tane fırsat sitesi oldu. İnsanlar bunlardan çoğunlukla ihtiyacı olmayan şeyleri alıyorlar.

   1. Serdar Burak Serdar Burak

    50 den sonra saymadınız sanırım (: belki 100 bile olmuştur.

 4. Ahmet Kırtok Ahmet Kırtok

  Memurlar.net Türkiye'nin önemli komünite sitelerinden birisi. Kendilerine yeni projelerinde başarılar diliyorum.

  Keşke daha orjinal bir isim seçilseymiş demeden de duramıyorum.

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Baska isim "secilmeliymis" diyerek katiliyorum bu fikre. Umarim basarili olurlar.

 5. Yasin Değirmenci Yasin Değirmenci

  Bir kamu personeli olarak sevindim.

  Farklı bir isim seçilseydi daha güzel olurdu diyenlerdenim..

 6. İbrahim Babadagi İbrahim Babadagi

  Bu haber ilk kulağıma geldiğinde isim konusunu şaka zannetmiştim. Meğer ciddiymiş. Memurlar.net'teki üye potansiyelini kullanmaları ciddi fark yaratacaktır yeni başlayan diğer rakiplerine göre. Ama, herkesin dediği gibi, başka bir isim olsaydı daha iyi olabilirdi.

 7. Cogu yeni site icin duyuyoruz "Ellerinde X milyon uye var." diye. Bu sakin kimseyi yaniltmasin. Elinizde X milyon uye dahi olsa, farkli bir ise soyundugunuzda geri donus yeni baslayan birisinden X kat daha fazla olmaz. Ozellikle yazidaki bir cumle bunu daha da aciklar nitelikte. Sanirim eldeki uyeler direk memurfoni uyesi yapilmis ve gonderilen epostalarda sadece cikmak isteyenlerden bir geri donus beklenmis. Eger bu epostalara geri donus sadece 100 kisiden ibaretse, aslinda bu iyi birsey degil, kotu birseydir. Kullanicilara ne sorarsaniz sorun 1 milyon eposta gonderdiginizde, 100 kisiden geri donus aliyorsaniz, bu epostalarinizin cogunun ya aktif degil ya da bir sekilde spame dustugunu gosterir. Bu aciklama basta da belirttigim gibi memurfoni ozelinde degil, X milyon uye ile farkli bir ise baslayan tum siteler icindir.

  1. Aykırı Aykırı

   Hmm. Memurlar.Net'in üyelerinin çoğu fake demek ki. Allah Allah.

   Adamlar 1 milyon kişiye mail atacaklar ve bu mailing işlemini de tahminim adam akıllı bir mail marketing firması ile yapacaklar. Gönderilen mailler spam kutusuna düşecek ya da aktif olmayan eposta hesaplarına gidecek. Bence varsayımınız yanlış.

   Bu işlerle uğraşan biri olarak; 1 milyon mail datasına sahip olmak çok kolay. Gidin webmaster sitelerine mail datası satan forum sahiplerinden 100 tl'ye alın ve reklamı çakın. Bu işin ayrı boyutu. Ben orta ölçekli mailing işlemlerinde euromsg'ı kullanıyorum. Mail gönderimine başlamadan önce bir test maili atıyorum. Gönderilen adresler fake mi değil mi? Dönüş elde ediyor muyum etmiyor muyum? Maili açıyorlar mı açmıyorlar mı? Spam kutusuna düşüyor mu düşmüyor mu? gibi dönütler elde ettikten sonra sağlam bir data ile işime devam ediyorum. Dolayısı ile bunlar çok kolay işler. Adam kalkıp da boşuna 1 milyon kişiye eposta atıyoruz diye sallamaz sanıyorum. Kaldı ki muhatap kurum Memurlar.Net.

   Fırsat siteleri de çoğunlukla satışlarını mailing üzerinden gerçekleştiriyorlar. Fazla yüksekten sallamamak lazım efenim. Saygılar.

   1. Sanirim yanlis anlasildi yazdiklarim. Yukaridaki yazida 1 milyon emaili herhangi bir yerden almislar gibi birsey demedim. 1 milyon uyeleri olmadigini da iddia etmedim. Dedigim sey elinizdeki 1 milyon uye ile tamamen farkli bir ise giristiginizde geri donus, o ise girdikten sonra 1 milyon uye toplamis bir baskasi kadar cok olmaz dedim. Yani elinizdeki 1 milyon uye yapacaginiz her ise, su an yapmakta oldugunuz ise gosterdikleri kadar ilgi gostermezler. Amacim polemige girmek degil, sadece yanlis anlasildigini dusundugum yorumumu biraz daha anlasilir hale getirmek.

   2. oğuz arslana katılıyorum,mail databasei cok fazla olabilir, ama suna dikkat cekmek isterim bu konsepti kullananların yüzdesıne bakack olursak genelde eğitimli(en azndan netten alşvers yapmaya yeteneklı),para kazanan, genelde zamanın buyuk cogunlugnu ıste gecıren(bankacı vs..) insanlar yani müşterinin çokluğu degil niteliği önemli, saygılar.

 8. Recep Hilmi Tufan Recep Hilmi Tufan

  Memurlar.net çok popüler evet ama o tasarımı ne zaman değiştirmeyi düşünüyorlar acaba?

 9. Hamsi_Kılıcı Hamsi_Kılıcı

  memurlar.net'i çok sık kullanırım ama özellikle forumarı pek iyi modere edilmiyor.

 10. 99TL ye IPAD fırsatı diyerek ortalıklarda dolaştılar tabi bununla beraber inanılmaz bir haksız hit sağladılar. Sebebi şuydu fırsatı Facebook sayfalarında yayınlayacaklarını söylemelerine rağmen kendi siteleri üzerinden ve hatta Ankara ili bölmesinden ve daha da ilginci herkese görebileceği bir şekilde değil de sağ tarafta küçücük bir şekilde yayınladılar. Ve sadece 5 adet olmasına rağmen öyle bir hava verdiler ki takipçilerinin en az 100-200 adet verileceğini düşündürttüler, tam bir fiyaskoydu oysa ki gerçekler. Fırsata dair gereken açıklama yapılmadığı gibi soru soranlara cevap bile vermediler, olumsuz ama gerçekçi yorumda bulunanları sildiler (benim gibi). Bu kadar amatör ve şark kurnazlığı güden mantaliteyle umarım istedikleri başarıyı sağlayamaz ve basit bir klon olarak kalırlar.

  Zaten bu zihniyetle ancak ve ancak beşinci sınıf bir site (fırsat sitesi demiyorum sadece site diyorum) olabilirler.

 11. çok kalitesiz bir ürün aldım,iadesini de bana ödettiler,memurlar sitesi böyle kalitesiz ,,çin malları satan bir site mi olmalı?

 12. bimemur.com En güncel kamu alım haberlerini birinci kaynağından alarak siz okurlarımız ile paylaşır,bimemur web sitemiz memur,eski hükümlü,sydv,özel,işçi,sağlık,askeri,engelli,akademik,meb gibi kurumların alımlarında kategorilendirilmiş sistemi ile siz kullanıcılarına daha kaliteli hizmet vermektedir,sizde en günce kamu personel alımlarından haberdar olmak istiyorsanız web sitemizi ziyaret edebilir ya da mobil uygulamamızdan bizleri takip edebilirsiniz.