Memurlar.net'in Grup Alışveriş Sitesi Memurfoni.com Açıldı [Röportaj]

Memurlar.net'in Grup Alışveriş Sitesi Memurfoni.com Açıldı [Röportaj]

Memurlar.net'in Türkiye'de sahip olduğu potansiyeli sanırım açıklamak gerekmiyor. Memurlar arasında çok yüksek bilinirliği olan servis, Memurfoni.com adlı grup alışveriş sitesini dün hizmete açtı.

Memurfoni'de ilk kampanya Ankara için özel sürücü kursu olarak çıkmış. Memurfoni ayrıca açılışa özel 99 TL'ye iPad kampanyası çıkmayı planlıyor. Ancak kampanyanın ne zaman aktif olacağını bilemiyoruz. Kampanyadan haberdar olmak isteyenlerin Memurfoni'nin Facebook sayfasını takip etmeleri gerekiyor. İhtiyaç Grup işbirliği ile hayata geçen Memurfoni.com hakkında proje yöneticisi Mahmut Yıldırım sorularımızı cevapladı.

Fırat Demirel: Merhaba Mahmut Bey, Memurfoni grup alışveriş pazarına farklı bir kulvardan giriyor. Bize bu fikrin arkasındaki Memurlar.net (üye, trafik.. ) ve İhtiyaç Grup’tan biraz bahseder misiniz?

Mahmut Yıldırım: Memurlar.net 2000 yılından bu yana internet üzerinden yayın yapan Türkiye’nin en büyük tematik sitesi. Memur ve memur adayları arasında çok popüler… Türkiye Reklam Verenler Derneğinin önde gelen tüm internet sitelerine koyduğu ve büyük reklam verenlere servis ettiği Gemius rakamlarına göre, Hürriyet ve Milliyetten sonra en çok ziyaretçi alan site, memurlar.net görünmektedir. Memurlar.net ’in ayrıca 1 milyon 100 bine yakın, mail onaylı üyesi bulunmaktadır.

İhtiyaç Grup ise Ankara merkezde 170, Türkiye genelinde 30 şubesi ile birlikte yaklaşık 400 çalışanı olan başta eğitim sektörü olmak üzere yazılım sektöründe de önemli çalışmalara imza atan bir grup şirketidir.

F.D: Memurfoni fikri nasıl ortaya çıktı, kimlere ve ne kadar büyüklükte bir ciroya ulaşmayı hedefliyor?

M.Y:Fırsat siteleri, 2010 yılı ortalarında hayatımıza girdi. 2010 yılı sonunda ise, memurlar.net ile İhtiyaç Grup’un bir ürünü olan uzaktanegitim.com.tr arasında özel bir işbirliği yapıldı. Uzaktanegitim.com.tr, ürünlerini memurlar.net üyelerine özel fırsat indirimleri ile sunmaya başladı. Bu özel işbirliği sırasında iki firma birbirine güven duydu ve bu işbirliğini daha ileri bir noktaya taşımaya karar verdi. Diğer fırsat siteleri gibi, memurlar.net üyelerine özel fırsatlar sunmanın, buna ilişkin ortak bir yapı kurmanın uygun olacağı görüşü ağırlık kazandı.

İhtiyaç Grup, daha önceki deneyimlerinden yola çıkarak bu işin organizasyonunu, memurlar.net ise tanıtımını üstlendi. Memurlar.net, mail onaylı 1 milyon 100 bin üyesine mail attı ve tüm üyelerinden onay aldı. 100 kadar üye, memurfoni maili almak istemediğini belirtti. Dolayısıyla; Memurfoni olarak ilk aşamada, memurlar.net’in 1 milyon 100 bin üyesiyle fırsat sektörüne gireceğiz.

F.D: Peki, ne tür fırsatlar sunacaksınız? Memurlara veya kamu kurumu çalışanlarına özel bir bölüm olacak mı mesela?

M.Y: Sunacağımız fırsatların ortak özelliği ilgi çekici ve gerçekten bir fırsat indirimi olmasıdır. Kamu çalışanlarına ve memurlara yönelik özel indirimler mutlaka yapılacak.

F.D: Memurfoni için kaç kişilik bir ekip kurdunuz? Kaç ilde fırsatlar sunmayı planlıyorsunuz?

M.Y:Şuan da 10 kişilik bir ekip ile çalışmalarımıza başladık, ancak yılsonuna kadar hedefimiz 30 kişi olmak ve Ankara başta olmak üzere, ilk önce İstanbul da sonra Türkiye genelinde 30 farklı ilde bulunan şubelerimiz aracılığıyla 30 farklı ilde yer almak.

Memurfoni Ekibi

F.D: Sanırım Groupon ile Grupca arasındaki marka itirazını takip etmişsinizdir. Markafoni ve Grupfoni ile olan isim benzerliğinizin sorun teşkil edebileceğini düşündünüz mü?

M.Y:Oradaki itiraz, tümüyle benzeşmekten kaynaklı bir sorun. Grupon biraz da haklı olarak, grupca markasının kulakta ve gözde aynı tesiri bırakacağını savunmuş. Bizde böyle bir sorun yok. Bizim ana onurgamız memur. Bir sorun oluşacağını zannetmiyorum.

F.D: Grup alışveriş pazarın çok sayıda oyuncu var. Rekabetten çekiniyor musunuz?

M.Y:Rekabet güzel şeydir. Daha iyi bir hizmetin ortaya çıkması için gereklidir. Hem Memurlar.net hem de İhtiyaç Grup, rekabetin çok çetin olduğu bir alandan geliyor. Alanlarında kendini ispatlamış durumdalar. Bu nedenle, rekabetten çekinmediğimiz gibi, açıkçası çok da heyecanlıyız ve bu sektörde başarılı olacağımıza inanıyoruz.

F.D: Memurfoni’nin ilerleyen dönem için farklı fikirleri var mı?

Çalışma arkadaşlarımız sürekli fikirler geliştirmekte. Ancak bu fikirleri 2. versiyona yetiştirmeyi planlıyoruz.

F.D: Google, 2009’da Memurlar.net’i Adsense yayıncıları arasında en başarılı geri dönüş sağlayan site olarak gösterdi. Memurfoni’nin gelecekte Google Offers’a içerik sunması vb. mümkün olabilir mi? Google ile bu konuda herhangi bir fikir alışverişi yaptınız mı?

M.Y:Evet, Memurlar.net; Google tarafından 2009 yılında hem inside hem de Adsense’te en başarılı firma bulunmuştu. Şuan için Google Offers sadece Amerika’da faaliyet gösteriyor. Türkiye’ye ne zaman geleceği, gelse dahi hangi vizyonla nerelerde faaliyet göstereceği belli değil. Biz de sektöre yeni girdik. İlerisi için düşünülebilir ama şu aşamada erken bir konu.

F.D: Yanıtlarınız için teşekkürler Mahmut Bey. Umarız Memurfoni sektör için başarılı bir oyuncu olur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.