Grupca Marka Başvurusuna Groupon Engeli Bombastik'in Sebebi Olabilir Mi?
E-Ticaret

Grupca Marka Başvurusuna Groupon Engeli Bombastik'in Sebebi Olabilir Mi?

 • Bugün Grupca'nın Bilyoner'den aldığı yatırımdan sonra Bombastik adıyla yayınına devam edeceğinin bilgisini paylaşmıştık. Ancak Grupca'nın neden böyle bir karar aldığını ve oturmuş markasını Bombastik'le değiştirdiğini öğrenememiştik.

Bugün Grupca'nın Bilyoner'den aldığı yatırımdan sonra Bombastik adıyla yayınına devam edeceğinin bilgisini paylaşmıştık. Ancak Grupca'nın neden böyle bir karar aldığını ve oturmuş markasını Bombastik'le değiştirdiğini öğrenememiştik.

Haberimizden sonra Webrazzi'ye gelen bir bilgi konunun altında yatan sebeplere ışık tutuyor.

Aşağıda tamamını paylaştığımız döküman, Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan "grupca "kişiye özel grup indirimi!" şekil" marka başvurusuna Groupon, Inc.'in yaptığı itirazı belgeliyor.

İtiraz metninin tamamını aşağıda paylaştığımız dökümandan inceleyebilirsiniz. Ama dilerseniz, biz itiraz dilekçesinin ana noktalarını sizler için belirli paragraflarda maddeledik. Aşağıda önemli gördüğümüz bölümleri paylaşıyoruz.

"Groupon" markası artık tüm dünyada sosyal ticaret ile eş anlamlı olarak bilinmekte olup dünya çapında benzer iş modelini uygulayan tüm girişimlere "Groupon Klonu" denmektedir.

12/11/2010 tarih ve 183 sayılı Resmi Marka Bülteni'nde yayınlanan 2010/26805 kod ile işlem görmekte olan ve tescil edilen "grupca "kişiye özel grup indirimi!" şekil" marka müracaatı müvekkilimizin "GROUPON" markasına kulakta ve gözde bıraktığı tesirler bakımından ayırt edilemeyecek derece benzemekte olup müvekkilimiz markasının tanınmışlığından faydalanma amacı taşımaktadır. Yapılan itirazda GROUP-ON ve GRUP-CA yazım şekillerine vurgu yapılarak geçmişte benzer şekilde itirazı kabul edilmiş CASA ve CASAMİA, DİA ve DİAMO, Red Bull ve Power Bull marka başvurularına atıfta bulunuluyor.

Yapılan itirazda Groupon'un dünya çapındaki bilinirliği, yakaladığı ekonomik başarı, Andrew Mason'ın girişimci olarak Forbes kapağına taşınması gibi konular da dile getiriliyor. Tüm bunlar göz önüne alınarak da "Başvuru sahibi firma kötü niyetli olup Müvekkil firmanın tanınmışlığından yararlanmaya çalışmaktadır." deniliyor.

Bu bilgi ile birlikte bugün paylaşmış olduğumuz Grupca'nın Bombastik olarak yoluna devam etme kararının altındaki sebep biraz olsun netleşmiş oluyor diye düşünüyoruz. Elbette Bombastik markasını kullanma kararının altında başka sebepler de olabilir. Bu konuda herhangi yeni bir bilgi gönderilirse paylaşıyor olacağız.

Diğer taraftan grup alışveriş pazarında hizmet veren girişimlerin "Grup" ile başlayan marka seçimlerinde bulunurken Grupon'un bu konudaki tutumunu göz önüne alması sanıyorum ki önemli olacaktır.

Yorumlar (6)
 1. Türkiye'de grup alışverişi dışında iş yapılmıyormuş gibi haber yapıyorsunuz. İki şirket arasındaki patent çatışması kaç kişiyi ilgilendiriyor acaba çok merak ediyorum.

  1. Bu sadece bu sektörü değil, bütün sektörleri ilgilendirir çünkü günümüzde isim benzerliğinden faydalanma çok sektörde mevcut.. Bu konu emsal teşkil edecek, ve sektörün popülerliği nedeniyle çok daha geniş kesimlere yayılıp, insanların daha akıllıca davaranlamarına neden olacaktır diye düşünüyorum.

 2. Konuyla ilgili TPE'nin bu calimasini izleyecegim, itiraz sonucunu merak ediyorum.

 3. Ali Çavuşoğlu Ali Çavuşoğlu

  Groupon firmasının , grupca markasına yaptığı itirazı kazanacağını zannetmiyorum.

  Groupon=Grupca kelimelerini karşılatırınca ortak olan sadece gr harfleri, groupon=group+kupon kelimelerinden oluştuğuna göre ve dünyada grup veya group kelimelerinde türetilmiş yüzlerce site var.

  örneğin:ısısan,ısıtaş,ısıtek gibi markaların olduğu gibi, groupon,grupca,gruppal,grubbiz,grupfonik gibi aynı sektörde faaliyet gösteren markalarında tescil edileceğini hep birlikte göreceğiz.

  itiraz red edilir diye düşünüyorum.

 4. Grup satınalma sitelerinde bir de alan adı rekabeti başladı. Hayırlısı diyelim!

 5. Oguz Kaan C Kilinc Oguz Kaan C Kilinc

  bana sadece marka ismi ile ilgil değil, tasarımla ilgili de bir tepki gibi de geldi. sadece isimlere değil de, benzer işi benzer tasarımla yapan şirket ve şirketimsiler için de dikkate değer bir itiraz bana kalırsa..