Fotoğraf ve Videolarla İnternetime Dokunma Yürüyüşü
Etkinlikler

Fotoğraf ve Videolarla İnternetime Dokunma Yürüyüşü

Son dönemde BTK'nın yeni uygulamalarına tepki amacıyla sosyal medya üzerinden örgütlenen internetime dokunma yürüyüşü dün gerçekleşti. Detaylarını dün sizlere aktardığımız yürüyüşün ardından en çok tepki gösterilen durum ise ulusal basın kanallarının bu konuya çok az yer vermesi oldu. Hatta Zaytung, böyle bir yürüyüşün aslında gerçekleşmediğine dair son derece keyifli bir yazı bile yayınladı

Her ne kadar Türk basınında az yer bulmuş olsa da, yürüyüşün aslında gerçek olduğunu yabancı basının ilgisinden görmek mümkün. Benim takip edebildiğim kadarıyla yürüyüşe yer veren yabancı yayınlar arasında CNN, New York Times, Wall Street Journal, Bloomberg, The Register, The Next Web ve Tech Central yer alıyor.

Dünkü yürüyüşün en güzel yanlarından biriyse seslerini duyurmak için meydanlara çıkanların aynı zamanda bundan keyif almayı bilmesi oldu. Birbirinden renkli, eğlenceli ve yaratıcı pankartlar sayesinde on binlerce kişi hem yeni internet uygulamalarını protesto ettiler, hem de eğlendiler.

Dünkü yürüyüşe katılamadıysanız veya kalabalık yüzünden gözden kaçırdıysanız bile Twitter üzerinden paylaşılan fotoğraflar sayesinde siz de coşkuya tanık olabilirsiniz. Dünün en keyifli pankartlarından bazılarını seçip (yayınlayan kullanıcıların Twitter kullanıcı isimleri ile birlikte) bir araya getirdik. Daha fazlasını ise Twitpic üzerindeki "internetimedokunma" etiketi ile görebilirsiniz.

İnternetime dokunma yürüyüşü fotoğraları kadar  konuyla ilgili hazırlanmış iki güzel videoyu da izlemenizi tavsiye ediyoruz. Videolardan ilki Serhat Ayan, ikincisi ise Paralelevren tarafından hazırlanmış.

 

https://vimeo.com/video/23775505

Yorumlar (8)
 1. Çok iyi yürüyüş

 2. Prekast Prekast

  Pankartlar çok yaratıcı yalnız:)

 3. Levent Gunes Levent Gunes

  Ne yazık ki Ankara'daki toplantıya (toplantı diyorum çünkü yürüyüş olmadı) ilgi beklediğimden çok çok azdı.

 4. cidden güzel düşünülmüş pankartlar şayet bu ayaklanmaya herhangi bi tavır göstermez ciddiye almazlarsa yazıklar olsun bize derim

 5. Tegingraphics Tegingraphics

  Klavyeye yazılan tepki çok zekice ve mükemmel :D

 6. Murat Bota Murat Bota

  Amerika Başkanı Obama facebook, google, twitter, apple gibi 1 trilyon doları bulan bilişim ve internet oluşumlarının ceo'larıyla yemek yiyor. Biz interneti yasaklama peşindeyiz. Sonra bu ülke neden geri kalıyor :S Anlamakta zorlanıyorum bazı şeyleri.

 7. Emrah Öztürk Emrah Öztürk

  İzmir'deki yürüyüşe de yer verilirse güzel olur. Nitekim İzmir'de de 3-4 bin kişi sokağa döküldü. Kıbrıs şehitleri caddesi boydan boya doluydu.

 8. Serdar Kara Serdar Kara

  çok güzel, çok yaratıcı panklartlar