Sarkozy eG8'i Topluyor, Peki Ya Türkiye İnternet Zirvesi?

Sarkozy eG8'i Topluyor, Peki Ya Türkiye İnternet Zirvesi?

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 24-25 Mayıs günleri arasında internetin G8'ini düzenliyor. Bu açıklamasını Facebook'taki sayfasından da paylaşan Sarkozy, zirveye Amazon, Facebook ve Google'ın tepe isimlerini davet etmiş.

e-G8'de kısaca internetin gücü konuşulacak. İnternette tekelleşme, ağ tarafsızlığı* (net neutrality), kişisel gizlilik ve interneti kontrol etme gibi konular toplantının ana maddeleri arasında.

Sarkozy'nin açıklamasına göre Saklı Krallık'ın kurucusu Jeff Bezos, Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg ve uzun süren Google yönetim kurulu başkanlığını Larry Page'e devreden Eric Schmidt toplantıda hazır bulunacak.

Toplantıya katılım listesi kesinleşmediği için açıklanmamış ama bir süre önce benzer bir toplantı yapan Obama'nın masasına oturan isimleri düşünürsek sanırım diğer davetlileri tahmin edebiliriz.

Obama'nın Daveti

İnternetin zirvesini Avrupa'da buluşturacak olan toplantıdan çıkan sonuçlar 27-28 Mayıs'da Deauville'deki G8 Zirvesinde açıklanacak. Konuşulanları Twitter'da @eg8forum ve #eg8 üzerinden takip etmek mümkün. Tüm bilgiler ise eg8forum.com/'da mevcut. Peki ya Türkiye İnternet Zirvesi?

Türkiye'de İnternet Zirvesi (TİZ) ve Zuckerberg

İnternetin giderek küresel ve sivil öncelikli bir güç olarak büyümesi dünya siyasetinin zirvesini yakından ilgilendiriyor. İnternet aracılığıyla koltuk sahibi olan ya da koltuğundan olan siyasiler bir yana yeni yüzyılın iletişim aracı olan internet bir hayat biçimi halini alıyor.

Bu durumda benim gibi sizin de "Türkiye'de benzer bir internet zirvesi ne zaman yapılacak?" diye sormanız gayet normal. Türkiye'de interneti farklı açılardan ele alabilecek uzman isimlerin davet edildiği bir etkinlik olmadı. Sadece e-ticaret alanında yapılan bazı yasal düzenlemeler ve istişare toplantılarını ciddiye alabiliyoruz.

Oysa ki 26 yaşındaki 'Zuck' 2009'da Davos'taydı. Ardından Beyaz Saray'a gitti. Sonra Obama'yı kendi makamında ağırladı. ABD Başkanı Zuck'u o kadar tanıyor ve önemsiyordu ki, kendini "Ben Barack Obama, Mark'a ceket ve kravat giydiren adam." şeklinde tanıtarak O'nu yüceltti. Şimdi de eG8'e katılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=YGmprZiW5f4?fs=1&hl=en_US&rel=0

Ülkemizde kimlerin interneti konuşabileğini buraya yazmaya gerek yok, en azından ben sayamam. Ancak yarın ülkemizde dış siyasetle alakalı bir etkinlikte Zuckerberg'i görmek hiç hoşuma gitmez..

http://www.turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=30675

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.