Sony PSN ve Qriocity'i Teşekkür Programıyla Yeniden Açmaya Hazırlanıyor

Sony PSN ve Qriocity'i Teşekkür Programıyla Yeniden Açmaya Hazırlanıyor

Sony, PlayStation Network ve Qriocity'yi prestij kaybı yaratan korsan saldırıların ardından yeniden kullanıcılara açıyor. Önce PSN ve Qriocity* kullanıcı bilgilerini ele geçiren siber korsanlar, son olarak da Sony'nin online oyunlarını (MMO) yöneten Sony Online Entertainment (SOE) departmanına saldırmış ve uzakdoğulu teknoloji üreticisini zor durumda bırakmıştı.

Saldırıların ardından kişisel bilgilere yönelik sistem güvenliğini daha da geliştiren Sony, PSN ve Qriocity servislerini tüm dünyada kademeli olarak tekrar hayata geçireceğini açıkladı. Sony Türkiye'nin de geçtiği bilgiye göre şirket, hem yeni güvenlik tedbirlerini hem de müşterilerine gösterdikleri sabır ve sadakatten ötürü yeni bir müşteri teşekkür programı sunacak.

Yapılan incelemeler sonucunda, 2007'den bu yana kayıtlı olan yaklaşık 24.6 milyon hesabın kişisel bilgilerinin çalınmış olabileceği belirtiliyor. Sony, zaman aşımına uğramış veritabanından, yaklaşık 12.700 ABD dışı kredi kartı bilgisi (güvenlik kodları hariç) ile Avusturya, Almanya, Hollanda ve İspanya’dan yaklaşık 10.700 kullanıcının banka kayıtlarının dahil olduğu bilgilerin çalınmış olabileceği ifade ediyor.

24.6 milyon hesaba ait çalındığını öngörülen tüm bilgiler şunlar:

 1. İsim
 2. Adres
 3. E-posta adresi
 4. Doğum Tarihi
 5. Cinsiyet
 6. Telefon numarası
 7. Oturum açma adı
 8. Karma şifre

Bunun yanında Avusturya, Almanya, Hollanda ve İspanya’dan yaklaşık 10.700 hesabın banka kayıtlarının, banka hesap numarası, müşteri adı, hesap adı ve müşteri adresini de içeriyor.

Yeni güvenlik önlemlerinin hayata geçirilmesiyle, kısa süre içinde PSN ve Qriocity hizmetlerinin bölgelere göre kademeli olarak tekrar sunmayı planlıyor. Buna göre öngörülen program şu şekilde:

 1. PlayStation 3 (PS3) ve PSP  (PlayStation Portable) sistemlerinde online oyun imkanının yeniden işlevsel hale getirilmesi.
 2. Buna, online olarak onaylama gerektiren oyunlar ile indirilen oyunlar da dahil.
 3. Mevcut aboneler için PS3/PSP’de Qriocity tarafından sunulan Music Unlimited hizmetine erişim
 4. Hesap yönetim ve şifre sıfırlamaya erişim
 5. PS3, PSP ve MediaGo’da, zamanı geçmemiş Kiralık Filmlerin indirilmesi için erişim
 6. PlayStation Home
 7. Arkadaş Listesi
 8. Sohbet İşlevi
Uygulamaya geçirilen yeni güvenlik tedbirleri ise şunları içeriyor:
 1. Yeni saldırılar karşısında savunmanın güçlendirilmesi amacıyla ek otomatik yazılım gözlem ve ayar yönetimi
 2. Gelişmiş veri koruma ve şifreleme düzeyleri
 3. Ağ içindeki yazılıma yapılacak izinsiz müdahalelerin, izinsiz girişlerin ve alışılmışın dışındaki faaliyetleri tespit etmeye yönelik becerilerin geliştirilmesi
 4. Ek güvenlik duvarlarının hayata geçirilmesi
 5. PS3 için tüm kayıtlı PlayStation Network kullanıcılarının hizmete bağlanmadan önce hesap şifrelerini değiştirmelerini gerektirecek bir zorunlu sistem yazılım güncellemesi.
 6. SNEI, PlayStation Store ve diğer Qriocity operasyonlarını planlandığı gibi bu ay içinde yeniden hayata geçirmeden önce, işlemler için güvenliği güçlendirmeye ve teyit etmeye devam edecek.

Sony, mevcut sistemin farklı bir yerdeki yeni bir veri merkezine taşıma planlarını da hızlandırıyor. Şirket, saldırıları yasal anlamda da sonuçlandırmak için çalışıyor.

Sony'den Teşekkür Programı

Kullanıcıların kredi bilgilerinin çalınmış olduğu kesin değil ama Sony kullanıcılara aşağıdaki teşekkür programını sunmayı planlıyor:

 1. Her bölgede, seçilmiş PlayStation eğlence içeriği ücretsiz olarak indirilmek üzere tüketicilerin beğenisine sunulacak. Söz konusu içeriğin özel detayları, yakında her bölgede ilan edilecek.
 2. Tüm mevcut PlayStation Network tüketicilerine, PlayStation Plus Premium hizmetinde 30 günlük ücretsiz üyelik sunulacak. Mevcut PlayStation Plus üyeleri de 30 günlük ücretsiz hizmet alacak.
 3. Qriocity tarafından (hizmetin mevcut olduğu ülkelerde) sunulan Music Unlimited hizmeti aboneleri, 30 günlük ücretsiz hizmet alacak.
 4. Bunlara ek olarak, şirket, PlayStation Network ve Qriocity hizmetlerini, kullanıcıların alışmış olduğu kalite standartlarına yeniden getirip, bunların da ötesine geçmek için çalışırken, ek “Yeniden Hoş Geldiniz” eğlence ve hizmet içerikleri de önümüzdeki haftalarda kullanıcıların hizmetine sunulacak.

PlayStation Network ve Qriocity ilgili güncellemeler blog.us.playstation.com ve blog.eu.playstation.com adreslerinde yayınlanmaya devam edecek. Umarız güvenlik sorunları tekrar karşılaşılmamak üzere çözülür ve Playstation kullanıcıları eski  huzurlu günlerine geri dönerler. ;)

*Qriocity, Music Unlimited, Media Go, PlayStation Home ve PlayStation Plus servisleri Türkiye’de kullanıma açık değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.