Sosyal Film Değerlendirme Sitesi iwatched.me ve Girişimcilere Bir Kaç Tavsiye

Sosyal Film Değerlendirme Sitesi iwatched.me ve Girişimcilere Bir Kaç Tavsiye

iwatched.meIMDB'nin dünyanın en fazla ziyaretçi çeken sitelerinden biri olması, online kullanıcıların sinemaya olan ilgisini net bir şekilde gösteriyor. iwatched.me de bu eğilime kulak veren, izlediğimiz filmleri oylayabileceğimiz ve arkadaşlarımızla paylaşabileğimiz niş bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkıyor.

iwatched.me'de canlı arama ile aradığınız filmi hızlıca bulup oylamanız ve görüşünüzü paylaşmanız oldukça kolay fakat bazı eksiklikler göze batıyor. O nedenle bu yazıda hem iwatched.me'yi tanıtmak hem de genellikle karşılaştığımız eksikliklerden bahsetmek istiyorum.

iwatched.me

Sosyal arkadaşlık ilişkisini "takip et" mantığıyla sunan iwatched.me, takip edilebilecek üye önerileri yaparak kullanıcılar arası etkileşimi kuvvetlendiriyor. Film değerlendirmelerini Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya sitelerine göndermek de pekala mümkün. Bir kullanıcının kaç film hakkında değerlendirme yaptığını da tek bakışta görebiliyorsunuz.

iwatched.me genel itibariyle sinema severlere hitap eden, başarılı bir girişim olabilir. Facebook'a yönlendirdiğim bir film değerlendirmesi üzerinden siteye üye olup beni takip eden bir arkadaşım dahi oldu ama yine de eksiklikleri görmemezlikten gelemiyorum.

Iwatched.me Test

Örneğin genel arama özelliğinde filmler sonuç olarak görüntülenemiyor ve yeni üye olan kullanıcılara filmler üzerinden iletişim kurma şansı verilmiyor. Bu durumda arkadaşlarınızı ismiyle aramanız gerekiyor ki kişileri tek tek arayarak kendi çevremi oluşturmak bana pek uygun gelmedi. Üstelik film aramalarının sonuç vermemesi üye olmayan ziyaretçilerin de elini boş döndürüyor.

Henüz filmleri değerlendirmekten fazla bir özellik sunmayan iwathced.me'nin filmlere ait bilgileri kullanarak içerik anlamında kendini güçlendirmesini umuyorum. Girişimin kurucuları Burak Aydın ve Behran Sert'in projelerini zamanla geliştireceğini düşünüyorum ve Webrazzi'de bir girişimi değerlendirirken neleri önemsediğimizi genel bir fikir oluşturması adına herkesle paylaşmak istiyorum;

  1. Projenin kime ait olduğunu, aklımıza takılabilecek soruları ve kullanıcı sözleşmesini sitede görmek istiyoruz. Kendinizi tanıtmazsanız yalnız biz değil kullanıcılar da sizinle ilgilenmez daha doğrusu güvenmez.
  2. Girişimin kime hitap ettiğini bilmek istiyoruz. Anasayfada bir çok dilden içerik görmek kafa karışıklığı yaratır. En azından kullanıcılar belirli bir çevre oluşturana kadar kullanım dilini ayırmayı deneyin ve bunu görülebilecek bir şekilde siteye yerleştirin.
  3. Çalışmayan bağlantılar ve özellikleri sevmiyoruz. Üzerinde çalıştığınız bir özelliği test etmeden devreye almayın. Çalışmıyorsa kaldırın, hata bulma olasılığımızı azaltın.
  4. Projenizin hangi aşamada olduğunu bilelim. Yeni bir şeyler gelecek mi yoksa hepsi bu mu? Gmail bile yıllarca beta’da kaldı, yolun başında olduğunuzu söylemekten çekinmeyin.
  5. İş (gelir) modelinizi açıklayın.
  6. Servisi hızla incelememiz için bir demo hesap gönderin ve kullanıcılara hesabını silme hakkı tanıyın.
  7. Mümkünse Yeni Nesil Web Girişimleri İçin Tavsiyeler yazımızı okuyun.

Umarım açıklamalarım hem iwathced.me için hem de bizimle projesini paylaşmayı düşünen ya da paylaşmış diğer girişimciler için faydalı olur. Böylece biz de kısa sürede daha fazla parlak girişimi sizlerle paylaşma fırsatı buluruz. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.