Yeni Nesil Web Girişimleri İçin Tavsiyeler

Yeni Nesil Web Girişimleri İçin Tavsiyeler

Web 2.0 kavramı teknik temeller dışında bizler için algı değişikliğinin de başlangıcıydı. Bugün de yeni nesil projelerin algıyı değiştiren özellikleri var. Tasarım öğeleriyle beraber kullanıcı arayüzünün şekillendirilmesinde kullanılan bazı öğeler bugünün projelerini öncekilerden ayırıyor.

Detaylı bakıldığında üzerine düşülmesi gereken önemli noktalar var. Yeni nesil web girişimlerinde ilk bakışta görmeye alıştığımız, bazı öğelerin neler olması gerektiğine bakalım.

1) Anasayfayı İyi Kullanın

Anasayfa ziyaretçide projeye karşı ilk izlenimdir. Burada servisinizin ana amacı ve temel özelliklerinden bahsedin. Kısa başlıklarla özelliklerinizi anlatın. Bunun yanında ekran görüntüleri ya da bir video ile servisinizi en iyi şekilde anlatın. Ziyaretçileri tanıtım sayfasına çekebilirseniz üye kazanmaya bir adım yaklaştınız demektir.

Anasayfa

2) Üye Kaydını Basit Tutun

Üyelik formunun kolay ve kısa sürede doldurulması için ilk aşamada sadece gerekli bilgileri(isim, eposta, şifre vb..) isteyin. Kayıt formunu alt alta sıralamak kullanıcılar tarafından daha kolay anlaşılır. Üyelik formunun bakış açısını genişleten, yan yana uzayan bir form tasarlamayın. Yazı için aktif alanı belirgin kılın ve hatalı giriş yapıldığında bunu net olarak belirtin.

Üyelik

Eğer üyelik formu tam olarak ana sayfaya yerleştirilmemişse kayıt bağlantısını belirgin bir şekilde siteye yerleştirin. Güvenlik için reCaptcha ya da kendi sorgunuzu kullanabilirsiniz. Basit ve etkin üyelik formuna gösterilebilecek en iyi örnek sanırım Tumblr.com olacaktır. Çeşitli form dizilimleri için şu adrese göz atabilir, Ajax ve CSS şekillendirilmiş şuradaki örneklerden fikir alabilirsiniz.

3) Oauth Kullanın

Sunduğunuz hizmetin farklı olduğunu düşünüyorsanız, ziyaretçilere bunu bir an önce kullanma şansı tanıyın. Farklı platfomlar arasında şifre paylaşmaksızın erişim hakkı sunan Oauth protokolü popüler servislerde üyelik prosedürünün yerini alabilecek avantajlara sahip.

Oauth Kayit

Üyelik sistemini Twitter, Facebook, Linkedin gibi kanallardan Oauth ile birleştirmek bu ağlarda hesabı olan ziyaretçilerin hızlı bir şekilde servisi denemesine imkan verecektir. Üstelik yeni bir hesap oluşturma kaygısını da ortadan kaldıracaktır.

Eğer özel bir üyelik sistemi kurgulamanıza gerek yoksa sadece bu altyapı ile de üye girişini yönetebilirsiniz. Tabi isterseniz daha fazla bilgi istemeniz de mümkün. Daha üst seviye üyelikler için Facebook Kayıt Eklentisini kullanabilirsiniz.

4) Ücretsiz Modeli Unutmayın

Servisinizin gelir modeli üyelik ücreti üzerine kurulu olsa da ücretsiz bir üyelik modeli(size yük olmayacak şekilde) hazırlayın. Ücretsiz modeli seçen kullanıcılardan geri bildirim alarak servisi geliştirebileceğiniz gibi, sosyal medyada servisinizden bahsederek tanıtımınızı da yapabilirler.

Ücretsiz Üyelik

Bunun yanında ücretli modelleri belirli bir deneme süresi için ücretsiz kullanıma açabilirsiniz. Bu avantajları da uygun şekilde anasayfada konumlandırmak da fayda var.

5) Kendinizi Tanıtın

Hem servisinizi hem de ekibinizi yazılı olarak tanıtacağınız bir sayfanız olsun.(Bkz: Facebook, Google ...) Tanıtım sayfasında projeniz hakkında özelliklere ek bilgiler verin. Ekip sayfasında fotoğraflarınız ve bir kaç cümle ile kendinizi tanıtın, projenin arkasında olduğunuzu gösterin.

Girişiminiz için bir tanıtım bülteni hazırlayın, kimin ne zaman sizden bahsetmek isteyeceğini bilemezseniz. Yüksek çözünürlüklü logonuz ve ekran görüntülerinize de indirme bağlantısı verin.

6) Eleştirileri Kabul Edin

Asla kusursuz olduğunuzu düşünmeyin. Servisiniz hakkında mümkün olduğunca farklı eleştiriler almaya çalışın. Bunu kapalı beta üyeliği sunarak yapabilirsiniz. Açılışı yapmak için acele etmeyin ama vakit de kaybetmeyin. Kendi çevreniz dışında şu servislerden de servisinizin değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. UserspotsBounceappFivesecondtestConceptfeedback, Usabilla, Feedbackarmy.

Görsel Kaynak: waqq66

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.