Milliyet Yenilenen iPhone Uygulamasıyla Dikkat Çekiyor - Peki Ya Bundan Sonra
Mobil

Milliyet Yenilenen iPhone Uygulamasıyla Dikkat Çekiyor - Peki Ya Bundan Sonra

Geçtiğimiz günlerde Milliyet'in iPhone uygulaması yenilenmiş. Benim de zaman zaman kullandığım eski uygulama, yeni haliyle görsel ve tasarımsal yeniliğin dışında içeriksel olarak yapılan geliştirmelerle de dikkat çekiyor. Haber sitelerinin iPhone uygulamalarına baktığımızda, uygulamalarda sitenin öne çıkan kısımlarını paylaştığını görüyoruz.

Milliyet'in yenilenen uygulamasına baktığımızda internet sitesinde bulunan bölümlerin hemen hemen tamamının kapsandığını ve en çok ziyaretçi çeken foto-galeri (!) ve video galeri bölümlerinin de uygulamaya eklendiği görülüyor. Flash desteği olmayan iPhone'larda videoların uyumlu bir format ile sunulduğunu tahmin ediyorum. Geçtiğimiz haftalarda yenilenen Ntvmsnbc ve CNN Türk uygulamalarında da video bölümünün olduğunu aktarmadan geçmeyelim.

iPad için geliştirilen Milliyet HD uygulamasını tablet bir dergi stilinde hazırlayan Milliyet'in neden iPhone'da buna benzer stili tercih etmediğini bilemiyorum. Ancak uygulamanın standart iPhone menülerinin dışında kendi görselleriyle hazırlanması daha doğru olmuş. Bu arada dile getirmeden geçemeyeceğim haberleri facebook ve e-posta ile paylaşabildiğiniz uygulamada, neden twitter'ın olmadığını ise anlayamadım :)

Tasarımsal olarak bir gazete sitesinden beklenen bol görselli, çok haberli yapısını başarılı şekilde yeni uygulamasına aktaran Milliyet'in iPhone uygulaması yenilenmeden önce 250 bin kere indirilmiş. Uygulama yenilendikten sonra ise uygulamanın günlük indirilme sayısının 4'e katlandığı bilgisini aldık. En çok ziyaret edilen kategorilerin ise Son dakika, Spor, Ekonomi ve Siyaset olduğunu öğrendik.

Türk internet kullanıcısının en çok ziyaret ettiği sitelerin başında gelen haber sitelerinin kendilerini yeni teknolojilere hızlı adapte etmeye çalışmaları sevindiriyor. Kullanıcıların da haber sitelerinin mobil uygulamalarına yoğun ilgi gösterdiğini ise zaman zaman elimize ulaşan istatistiklerden anlıyoruz. Yerli pazarda halen başarılı bir ücretli model görememiş olsak da çeşitli grupların zaman zaman gazeteyi birebir uygulamaya aktararak bunu denemeleri bile heyecan verici.

Milliyet ve Vatan'ın geçtiğimiz hafta el değiştirmesinin ardından Milliyet'in online stratejilerinde nasıl değişiklikler olacağını merak ediyoruz. Uzun süredir online'da olduğu kadar mobil ve tablet cihazlarda da aktif olan Milliyet grubunun önümüzdeki dönemde bu stratejisini geliştirirek devam ettirmesini umuyoruz, sanrım bekleyip görmenin dışında bir şansımız yok.

Yorumlar (8)
 1. Fıkra Park Fıkra Park

  Bir odaya sığan ENIAC'tan sonra bilgisayar işlevinin bu boyutlara geldiğini görmekten dolayı hem çok şanşlıyız hem de çok şaşkın. Ayrıca uygulama da çok başarılı olmuş - Unutmadan söyleyeyim -

 2. Cem Sümer Cem Sümer

  Ufak bir not; Twitter apisi uygulamanın test ve publish sürecinde bir süre sorunlu olduğundan disable edilmişti şimdi tekrar aktif ediliyor ;) Yoksa Twittersiz olur mu hiç :)

 3. Mustafa Tan Mustafa Tan

  iOS dünyasında Download ve Sales (ücretsiz de olsa) olmak üzere iki kavram var. Uygulamanın güncellenmesi de download'dan sayılıyor. Yani toplamda 20.000 satışa (Sales) ulaşmış bir uygulama, her hafta bir güncelleme yayınlayarak 10 milyon download rakamına ulaşabilir.

  Güncelleme sonrası download rakamlarının artması da zaten bundandır.

  Sales rakamları ise Apple ID bazlı olup tekrar tekrar indirmeler ya da güncellemeler sayılmaz. Ayrıca ücretsiz uygulamalar da Sales olarak geçer.

  Sonuç olarak Milliyet'e sormak lazım yukarıdaki rakamlar Sales'mi, yoksa Download mu diye :)

 4. Ibrahim Ibrahim

  Bence henüz mobil uygulamalara fotoğraf ya da video albümü koymak uygun değil. Çünkü bir çok kullanıcı mobil olarak bağlandığında video izlemiyor ve tarayıcıyı resimlere kapatıyor. Internet bağlantısı bu kadar pahalıyken metne daha fazla önem verilmeli.

 5. Cem Sümer Cem Sümer

  Merhaba Mustafa,

  4 katına çıkan, yenileme sonrası ve öncesi arasındaki günlük ilk defa indirenlerin sayısı... Güncellemeler ile birlikte bu dönem için kıyaslarsak 50 katına çıktı dememiz gerekirdi ;)

  Kısaca Sales rakamları 4 katına çıktı...

 6. Aykut İçöz Aykut İçöz

  Güzel uygulama, paylaşım için teşekkürler.

  Uygulama yapmak bir iş, güncellemelerle geliştirmek ayrı bir iş. Yapacak çok çalışma var. :-)

 7. daha kötü bir tasarım yapılamazdı herhalde.

 8. Dikkatimi çeken tek şey kötü bir tasarım olduğu