Twitter'ın Yeni Ana Sayfası Ne İfade Ediyor?

Twitter'ın Yeni Ana Sayfası Ne İfade Ediyor?

TwitterTwitter, kısa süre önce yeni ana sayfasını yayına alacağını paylaşmıştı. Bugün de Evan Williams Twitter'ın yeni giriş sayfasının yayına girdiğini söyledi. Halen bazı kullanıcılar yeni ana sayfayı göremiyor olabilir ancak kısa süre içinde tüm kullanıcıların yeni ana sayfayı göreceğine eminim.

Google AdPlanner'a göre aylık 230 milyon tekil ziyaretçi çeken Twitter'ın yeni ana sayfa tasarımını canlı olarak görünce  kendini daha iyi ifade edip etmediğine bir göz atalım istedik.

Yeni Bir Mesaj ?

Twitter'ın Yeni Anasayfası

Twitter'ın kullanıcıya verdiği mesajı kısaltmış ve daha belirgin hale getirmiş olması ilk dikkat çeken değişikliklerin başında geliyor. Bir önceki tasarımda "Discover what’s happening right now, anywhere in the world." mesajıyla anlık olarak dünyanın herhangi bir yerinde olup biteni keşfetmemizi isteyen Twitter, bu kez "Follow your interests" diyerek ziyaretçilerini ilgi alanlarını takip etmeye yönlendiriyor.

Büyük başlığın altındaki mesaja baktığımızda ise Twitter'ın gerçek zamanlılığı biraz arka plana itmiş olduğunu görüyoruz. Kullanıcıları ilgi alanlarına yönlendirmek reklam/pazarlama odaklı daha pozitif bir mesaj olarak kabul edilebilir. Ancak Twitter'ı Twitter yapan gerçek zamanlı olması ve bunu analiz etmesi olduğundan bu değişiklik bana pek sıcak gelmiyor.

Arama Çubuğu ve Trendler

Twitter'ın Daha Önceki Anasayfası

Twitter'ın aslında en öne çıkarılabilecek özelliklerinden biri de tasarımda çok fazla öne çıkarılmamış. "Ara" butonunun kaldırıldığı arama çubuğu slogana biraz uzak olduğu için de bende pek bir şeyler arama hevesi uyandırmadı.

Twitter'ın en eksik taraflarından biri geçmişe dair derin bir arama yapamaması. Hatta Google'ın Twitter'ı Twitter'dan daha iyi aradığını söyleyebilirim. Aslında Google'ın hatasını yaparak arama sonuçlarında tüm Tweet'leri göstermeye çalışmasını da beklemiyorum. Search.twitter.com'u trends.twitter.com'a çevirerek bize online dünyanın kalp atışlarını göstermesi bence daha mantıklı ve tutucu olur. Fakat Twitter'ın trendleri de tasarımda arka plana itmiş olması biraz farklı düşündüğümüzü ortaya koyuyor.

Twitter'ın trendleri özel bir sayfada göstermesi bir yana herhangi bir başlık, etiket ya da güncelleme ile ana sayfada bir trend algısının oluşturulmaması bence Twitter'ın ana sayfadaki canlılığını bitirmiş ve hiç iyi olmamış.

Kişiler, Ünlüler, Markalar

Twitter'ın Bir Önceki Anasayfası

Önceki tasarıma göre bulanıklaşan bir nokta da kişilerin ana sayfadaki gösterim şekli. Önceki tasarımda avatarları bir blog halinde gösteren ve "See who's here" başlığıyla kendini açıkça ifade ediyordu.

Yeni tasarımda ise onlarca kullanıcı fotoğrafı sayfanın altına boylu boyunca dizilmiş. Ne olduğunu anlatmayan ve sürekli değişen bu bölümden Twitter'ın nasıl bir geri dönüş almayı beklediğini çok merak ediyorum.

Üye Girişi ve Yeni Üye Formu

Twitter'ın İlk Anasayfası

Twitter'in bu tasarımda attığı tek isabetli adımın üye girişini ve üye olmayı kolaylaştıran alanları oldu. Kesinlikle pozitif dönüş alacağını düşündüğüm üye girişi alanının ve üyelik formunun ilk sayfadan doldurulabilmesi son derece kullanıcı dostu bir yaklaşım. Yıllar önceki ilk tasarımında üye girişini ana sayfada kullanan Twitter'ın sonraki tasarımlarda bunu göz ardı etmiş olması zaten şaşırtıcıydı.

Kısa üyelik formlarının kullanılmasını daha önce tavsiye ettiğimizi hatırlayanlar olacaktır; Yeni Nesil Web Girişimleri İçin Tavsiyeler.

Alt Kısım (footer)

Alt kısımda desteklediği dilleri ekleyen Twitter'ın, Twitter Translate'e bir yönlendirme yapmış olmaması ilginç. Hele ki reklam odaklı bağlantıların hepsini alt kısma sıralamışken. Son satıra 10'dan fazla bağlantının bir zincirin halkaları gibi dizilmiş olması pek anlamlı değil gibi. Neredeyse tam sayfa boyundaki bir satırı sonuna kadar okumak, online ortamda dahi hiç kolay değil. Aslında bu kısım Facebook'un tasarımında da var ama bence daha az ve daha belirgin bir şekilde önemli bağlantılar öne çıkarılabilirdi.

Yeni Kullanıcı Sayfaları

Twitter'ın yeni ana sayfa tasarımıyla farkettiğim ve beğendiğim bir şey de giriş yapmayan kullanıcılara gösterilen kullanıcı sayfalarının yeni tasarıma taşınmış olması. Daha önce bir önceki basit Twitter tasarımında görülebilen kullanıcı sayfaları artık yeni tasarım standartlarında görüntüleniyor ve ziyaretçiye içerde gerçekten ne olduğunu göstermiş oluyor.

Sonuç olarak Twitter'ın yeni ana sayfasıyla daha çok üye kazanmak istediğini ve ilgi alanlarını vurgulayarak bunu reklam servislerine yönelik öne çıkardığı görüyoruz. İş modeli üzerine kurulu bir ana sayfa olarak başarılı olarak kabul edilebilir ancak ben üye girişi ve yeni üyelik formunu korumak kaydıyla yeni bir tasarım üzerine gidilebileceğini düşünüyorum. Twitter HomePage aramasında hala eski ana sayfa tasarımını gördüğümde de bu fikri kendi içimde doğruluyorum. Bakalım kullanıcıların genel tepkisi nasıl olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.