PC Satışları Düşerken Mac Rekor Peşinde
Teknoloji

PC Satışları Düşerken Mac Rekor Peşinde

iPhone ve iPad satışları ile yüzü gülen Apple'a bir iyi haber de Mac satışlarından geldi. Piyasa araştırma firması NPD Group'un raporuna göre Mart ayı Mac satışları, bir yıl önceki aynı döneme göre tam %47 arttı. Raporda belirtildiğine göre bir önceki yıl ile karşılaştırmalı olarak Ocak ayında %20 artan Mac satışları, Şubat'ta da artışını %12 ile sürdürmüştü. Mart ayındaki rekor artışla beraber Mac için ilk üç ay satışları toplamda %27 ortalamaya ulaşmış oldu.

IDC'nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı diğer bir raporda ise tüm masaüstü PC satışlarında bir yıl önceye göre gerileme yaşanıyor. Yani son dönem PC satışlarında yüzü gülen tek firma Apple…

IDC'nin dünya çapında yaptığı araştırmaya göre tüm PC satışları %3,2 oranında gerilerken, Apple'ın son üç ay satışlarının %27 artmış olması özellikle Windows işletim sistemi yüklü cihazların satışında önemli bir düşüş anlamına geliyor.

NPD Group, Mac satışlarındaki bu önemli artışın arkasında 24 Şubat'ta piyasaya sürülen yeni MacBook Pro'lara gösterilen büyük ilginin yattığını söylüyor. Aynı raporda Apple'ı pek de memnun etmeyecek bir bölüm de bulunuyor. Rapora göre iPod satışları %10 azalmış durumda.

Yani MacBook Pro, iPhone ve iPad'deki artış devam ederken emektar iPod'lar yavaş yavaş geri kalmaya başlıyor. Fakat bu gerilemeye rağmen iPod hala en çok tercih edilen MP3 çalarlardan biri olma özelliğini koruyor ve Apple'ın gelirlerinin yaklaşık %8 civarında bir payını üstleniyor.

 

Yorumlar (6)
 1. Hakan Atakan Hakan Atakan

  Şükür bu günleri gördük... Steve Jobs'a uzun ömürler inşaallah.

 2. Ayakkabilar.org Ayakkabilar.org

  Apple'ın başarılarını duymaktan bıktık artık webrazzi :D

 3. Fırat Fırat

  bu yarım elmalar valla dünyaya ticaret dersi veriyor resmen ne üretse kalite tabi insanlarda kaliteden yana ne üretse alınıyo acaba tv üretimleri falan varmıdır çıkarsa garanti ondada liderliği alır ele

 4. PC + LINUX! bu kadar.

 5. Yorumcu Yorumcu

  tabi eşdeğerlerinin 10 katı fiyatına satarsan kalite olur (en düşük pc konfigrasyonu 500 tlye mal oluyor, en dusuk mac ne kadar acaba?)

 6. Elvirs Elvirs

  önceki yıl 100 adet pc satılmıştır, bu yıl ise 120, %20'lik büyüme.

  önceki yıl 10 adet pc satılmıştır, bu yıl ise 15, %50'lik büyüme.

  yüzdeler ortada işte daha ne istiyorsunuz :)