Youtube Canlı Yayın Dönemini Başlatıyor
Genel

Youtube Canlı Yayın Dönemini Başlatıyor

Youtube LiveSon olarak Londra Senfoni Orkestrası'yla canlı yayın yapan Youtube, Youtube.com/Live adresinden sürekli canlı yayınlara başlıyor.

Geçmişte de çeşitli canlı yayınlar yapan ve Eylül 2010'da Youtube Live'i daha etkili bir şekilde kullanacağını duyuran Youtube, artık eteğindeki taşları döküyor.

Youtube Live'i bir canlı yayın platformu olarak iş ortaklarına açan ve arayüzünü yenileyen popüler video servisi, bu haliyle Facebook ile arasındaki rekabeti de arttırmış olacak. Tabi canlı video yayını konusunda hem profesyonel hem de amatör çeşitli servislerde bu gelişmeden payını alacak. Günde 2 milyar civarında gösterim yapan Youtube'un potansiyeli Facebook dışındaki rakipler için korkulu bir dönem yaşatabilir.

Youtube Live

Yeni arayüzde canlı yayınları toplu olarak görebiliyor, sıradaki yayınlar için Google takvimimize, Outlook'a ya da iCal'a hatırlatma ekleyebiliyoruz. Canlı yayına geçtiğimizde ise üye girişi yaparak yazılı sohbete katılabiliyoruz.

İlk çıktığında sıradan bir video portalı olarak hayatımıza giren Youtube'un bugün özel içeriklere 100 milyon dolar ayıran, canlı yayınlarla kullanıcılarla dokunan bir yayın kanalı haline geldi. Google, daha karlı olması nedeniyle profesyonel içeriklere yönelik adımlarını sürdürse de amatör kullanıcı tarafındaki etkileşimi elden bırakmaması gerekiyor. Aksi takdirde yeni bir Youtube aramaya çıkabiliriz. :)

Yorumlar (3)
  1. Hakan Özdemir Hakan Özdemir

    YouTube'un artık böyle birşey yapması gerekirdi zaten :)

  2. Birçok internet sitesi yıllardır yapıyor zaten.Geç kalınmış bir karar. Ancak insanların live broadcast konusunda çok istekli olduklarını sanmıyorum.Özellikle de türkiyede. Yine de youtube için büyük bir adım. Ancak bana kalırsa live streamler için yıl 2015'tir. Ondan önce yapılacak girişimler ancak geçiş dönemi olucaktır.

  3. Özgür Bozkurt Özgür Bozkurt

    Eğer bu Türkiye'de yayın yapmaya açılırsa, LigTV vb şeyler yüzünden yeniden engellenebilir youtube.