Youtube Özel İçeriklere 100 Milyon Dolar Ayırıyor

Youtube Özel İçeriklere 100 Milyon Dolar Ayırıyor

YoutubeDünyanın en popüler video servisi Youtube kendisini var eden kullanıcı odaklı içeriklerden daha profesyonel içeriklere yönelmeye başlıyor. Benzer adımları daha önce de atan servisin yeni adımı için 100 milyon dolar ayırdığı konuşuluyor.

Youtube, bahsedildiğine göre yeni yayın anlayışına yönelik önemli Hollywood ajanslarıyla görüşüyor. Netflix'in de anlaştığı Miramax'ın arşiviyle ilgileniyor. Bu sayede özel video içerikleriyle yeni bir TV deneyimi yaratmak istiyor. Şu anda ortalama 15 dakika olan olan sitede kalma süresini de daha yukarılara çıkarmayı amaçlıyor.

Citigroup analistlerine göre geçen yıl 544 milyon dolar net gelir elde eden Youtube, bu yıl 800 milyon dolar kazanabilir. Zaten Youtube'un amacı da kullanıcıların ilgiyle izlediği programlar üzerinden yeni reklam modelleriyle (bkz: Desperados) gelirini yükseltmek.

Netflix, Hulu, Youtube - Video görüntüleme süresi ve tekil ziyaretçi sayısıBir süredir ünlüler ve özel gösteri yayınlarıyla kullanıcıları siteye odaklanmaya çalışan Youtube, canlı yayınlarla da giderek farklılaştığını gösteriyordu. Bu yenilenmeyi başarıyla gerçekleştirmesi Youtube'un 70 milyar dolarlık ABD televizyon reklam pastasından alacağı payı büyütmesi manasına geliyor.

Doğrusunu isterseniz kullanıcılar da bu tür içerikleri arıyor ve potansiyel tüketici olarak bekliyor. Günlük gelişmeler, dizi ve program videoları artık video sitelerine daha fazla yansıyor. Sosyal paylaşımların etkisiyle de bu ilginin değeri büyüyor. İlerleyen zamanda Google TV'nin yaygınlaşacağını düşünürsek Youtube'un süreli programları ücretli bir şekilde sunması da mümkün. Android için uygulama içi ödeme sistemi de mobil tarafta pay sahibi olabilir.

Gelecekte video yapım şirketlerinin daha fazla önem kazanacağını ve popüler alanlardan biri olacağını söyleyebiliriz. Zira bu konuda yalnızca Youtube değil, Netflix ve Hulu gibi önemli servislerde yatırım yapıyor. Türkiye'nin popüler video sitelerinde de reklam yenilikleri kadar içerik yeniliklerini görmeyi bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.