Google +1 Düğmesi Bulundu, Paniğe Gerek Yok!

Google, arama sonuçlarına eklediği +1 düğmesinin web sitelerine de dahil edileceği söylenmiş, hatta bir ön kayıt formu da oluşturulmuştu. Bu konuda henüz çalışan bir örnek görememiştik fakat Google'ın hesaba katmadığı bir şey oldu ve Yvo Schaap adlı genç Hollandalı Google +1 düğmesini açığa çıkardı.

Blogundan anlaşıldığı kadarıyla meraklı bir yazılım geliştiricisi olan Schaap, Google'ın yeni oyuncağını biraz karıştırmış ve +1 düğmelerini bulmuş. Yatay ve dikey olarak iki şekilde sitesine yerleştirdiği +1 düğmesinin çalıştığını ve Google profili ile bağlantılı olduğunu söylemiş.

Yvo Schaap - Google +1Yandaki ekran görüntüleri Schaap'ın bulmuş olduğu +1 düğmelerine ait ancak şu anda +1 düğmesinin kendisi görmek mümkün değil. Çünkü haberin hızla yayılmasıyla Google bu açığı kapatarak +1 düğmesinin web sitelerinde görüntülenmesini engellemiş, en azından bir başkası bulana kadar.

Google'ın aramalar sosyal bir şeyler kattığını biliyoruz, bazı bloglar bunu fazlasıyla Facebook'un beğen butonuyla karşılaştırdı ama görünüşe göre +1 düğmesi Buzz düğmesinden pek de farklı değil. Sadece buradan alınan sonuçlar arama sonuçlarına dahil edilecek gibi duruyor.

Aslında arama sonrasında içeriği görmeden, +1'i kullanmayı düşünmeyenler için ziyaret edilen web sitesinden bu hakkını kullanması işe yarar kabul edilebilir. Ama bunun Buzz paylaşımlarını Google'a dahil etmekten ne farkı var anlamış değilim.

Kısacası eğer Google +1'i düğmesini sadece bunun için kullanacaksa çok meraklanmamıza gerek yok. Yok, bu etkileşimi Facebook gibi web sitelerinde kullanacaksa bir kaç meraklı yazılımcıya daha ihtiyacımız var..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.