Google ve Facebook'un Girişim Aşkı
Yatırım

Google ve Facebook'un Girişim Aşkı

Facebook vs Googleİnternetin hayatımıza girmeye başladığı ilk zamanlardan bu yana bize eşlik eden Google ve birkaç yıldır interneti sosyal bir ağ haline dönüştüren Facebook'un yeni girişimlere olan aşkı bitmiyor. İyi fikirler üretmek ve uygulamak konusunda başarılı olan bu şirketler, yapmış oldukları satın almalar ile  gelecek vaadeden girişimleri kendi bünyesine katıyor. Şirketlerin bu konudaki son tercihi ise girişimcilere ilk adımlarında destek olmak.

Şirket olarak teknolojiye önem veren Google, geçtiğimiz günlerde Güney Afrika'daki teknoloji odaklı girişimlerine destek vereceği Umbono adında bir program açıkladı. Girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmesine yardım edecek programda 25 bin dolar ile 50 bin dolar arasında fon sağlanacak. Üstelik destek kazanan girişimcilere Cape Town'da ofis de tahsis edilecek. Google girişimcilere maddi desteğin yanında eğitim ve iş geliştirme konusunda da yardımcı olacak.

Facebook vs GoogleGirişimci destek programına Y Combinator ile geçtiğimiz yıl başlayan Facebook ise bu yıl Avrupa'lı Seedcamp ile anlaştı. Avrupa'nın yetenekli girişimcilerini sahneye çıkarmayı amaçlayan SeedCamp, Facebook ile yaptığı anlaşma ile sosyal uygulamalar geliştiren girişimcilerin yolunu açacak. Facebook, SeedCamp girişimlerine özel destekte bulunacak ve öncelikli sunumlar yapacak. Girişimcilere destek olan ve yatırımcı bulmayı hedefleyen SeedCamp'in 14 Nisan'da Berlin'de düzenleyeceği etkinliğin sponsorları arasında Facebook'un dışındaki büyük sponsorlar da tanıdık isimler; Google, Microsoft ve Paypal.

Google ve Facebook'un bu destekler ile ne kazanabileceğini düşünürsek, bugüne kadar yapılan satın almaların fikir vereceğini tahmin ediyorum. Google bugüne kadar 93 girişim satın almış, Facebook ise 13 girişim. Açıklanan bedellerle Google'ın kasasından bu girişimlere 8.09 milyar dolar, Facebook'un kasasından 60 milyon dolar çıkmış.

Kısacası, girişimci destek programları Google ve Facebook'un internet savaşında geleceğin girişimlerini daha erken (ve daha uygun bir bedelle) yakalaması için biçilmiş kaftan. Bu ekosistemlerde oluşacak girişimlerin nasıl bir yol izleyeceği ise elbetteki kendilerinin kontrolünde.

Yorumlar (5)
 1. Ilter Ilter

  Bir düzeltme: Google "İnternetin ilk zamanlarından bu yana bize eşlik" etmiyor. Google 1998'de kuruldu.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   İlter, ifade etmek istediğim Google'ın internetin icadından beri bizimle olduğu değil. Google internete adım atan çoğu kişinin hatırladığı ilk girişimlerdendir. Yani 13 yıldır internet kullanan kişilere eşlik etmiştir diyebiliriz, bu da sanırım yeterli bir çoğunluğu ifade ediyor.

  2. Tuğrul Yakay Tuğrul Yakay

   Yazının ilk cümlesinde olunca özellikle bu siteyi takip eden geek tayfa böyle hataları kaçırmaz.. İnternete adım attığımda altavista ve yahoo vardı ayrıca microsoft Hotmail'i almamıştı. ICQ ve IRC vardı. Dial-up'la bağlandığımız o dönemleri yabana atamayız.

   1. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Tuğrul, şahsen kişisel bir bilgisayara sahip olmam çok uzun bir geçmişe dayanmıyor ama Google'in internetle beraber varolmadığını bilecek kadar da geek'im. :D

    Açıkçası o paragrafın resimle düzenli olması için bir kaç kelime silmekten çekinmemiştim ama görüyorum ki hassasiyet gösterilmiş. İnternetin ilk zamanları yerine "internetin hayatımıza girmeye başladığı ilk zamanlardan" diyerek meseleyi çözmeye çalıştım..

 2. Elvirs Elvirs

  sadece friendfeed ve snaptu için facebook 80 milyon civarında para ödemiş, şurda tam liste var.

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_acquisitions_by_Facebook