Skype Reklam Gösterimine Başlıyor
Yenilikler

Skype Reklam Gösterimine Başlıyor

Ocak ayında Qik'i satın alarak mobil video paylaşımında gözü olduğunu gösteren Skype, bu kez kendi adına bir adım attı. Skype Windows sürümünde bazı ülkeler için reklam yayınlamaya başladı. Şimdilik ABD, İngiltere ve Almanya'da başlanacak reklam gösterimleri Skype için önemli bir gelir kaynağı olacak.

Skype Blog'da yapılan açıklamaya göre ilk reklam verenler Groupon, Universal Pictures ve Visa olacak. Sürekli bir reklam gösterimiyle kullanıcıları boğmak istemeyen Skype, şimdilik her reklamverenden günde sadece 1 reklam yayınlamayı düşünüyor.

Skype Reklam

Mac sürümü için bir açıklama yapılmayan Skype'ın reklam kampanyası,Windows sürümlerinde anasayfa da görüntülenecek. Bunun yanında farklı alanlarda da test reklamlarına rastlamak mümkün olabilir.

Skype yönlendireceği reklamlar için yaş, cinsiyet, konum gibi kullanıcı bilgilerini kullanacak ama istendiği takdirde bu bilgilerin reklamverenlerle paylaşımı engelleyebiliyor.

Skype, Kasım 2010'da 25 milyon online kullanıcı rekoruyla reklamcılık alanında büyük bir potansiyeli olduğunu göstermişti ancak Skype kullanıcılarının buna hazırlıklı olup olmadığını zaman içinde göreceğiz. Skype Facebook ile anlaşma yaptığı dönemde 560 milyon kullanıcı ile Facebook'tan daha büyük bir kullanıcı kitlesine sahipti.

Yorumlar (5)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  haberler techcrunch ın görsel ve çevirilerine dönmeye başladı iyice? sonuçta aynı gün olan gelişmeler tamam da görseli ve yazıdaki katkı farklı olsa keşke

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Mert Meriç, Techcruch haberine şimdi baktım. Konuya dair içerik(yazı ve görsel) Skype Blog'da paylaşılmış. TR'de yayında olmadığı için kendim de ekran görüntüsü alamadım. Görsel alternatifi de sunulmuş değil.

   Elimizdeki son kullanıcı verisi 560 milyondu(bağlantı verilmiş, dolayısıyla o bilginin Techcrunch'da geçmiş olması da normal. Ek olarak son online kullanıcı sayısına da kendi yazımdan referans verdim. Yazıya katacak çok fazla yorum da yoktu.

   Eğer yazıları karşılaştırmayıp genel bir yorum yaptıysan, Webrazzi olarak kimseyi taklit etmek ya da çeviri yapmak gibi bir huyumuz olmadığını bilmeni isterim. Aynı işi yaptığımız bloglarla benzerlikler olması çok normal, zaten bilgileri değişme gibi bir şansımız olamaz.

   Yine de yorum için teşekkürler, konuya dair görüşlerini de paylaşabilirsen sevinirim. ;)

 2. Burak Şahin Burak Şahin

  Reklam, e-ticaret yapmayan ya da kendi tanıtımlarını yapmayan diğer tüm programlar için vazgeçilmez. Hele ücretsiz dağıtımı yapılan programların reklam almadan yaşamaları ve sonraki sürümlerini çıkarabilmeleri gerçekten zor. Fakat yine de reklamın kullanıcıyı kaçıracak kadar yoğun olmaması gerekir. Aksi takdirde skype kullanıcı sayısında büyük düşüşler yaşayabilir. I-phone'a eklenen Skype benzeri Viber applikasyonu , zaten kanımca skype'ı kısa süre sonra yerinden edecek, bunun için reklamı daha az sunmaları gerektiğini düşünüyorum.

 3. Arifacar Arifacar

  Para kazanmanın zamanı çoktan geçmiş onlar için..

 4. Söve Söve

  Sanki biraz geç kaldılar :)