Timo Elliott İş Zekası ve Sosyal Medya Bütünlüğünü Anlattı
Teknoloji

Timo Elliott İş Zekası ve Sosyal Medya Bütünlüğünü Anlattı

Sosyal medyanın iş dünyasında popüler olduğunu söylemek güç. Sosyal medya ve iş analitiği konusunda önemli isimlerden biri olan Timo Elliott'un katıldığı bir toplantıda bu konuda neler yapılabildiğini görme fırsatımız oldu.

SAP BusinessObjects Stratejik Pazarlama Direktörü olan Timo Elliott, iş zekasını sosyal medya ile buluşturan sunumunda temel olarak sosyal medyanın şirketler tarafından nasıl kullanılabileceği anlattı.

Elliott, kurumsal sosyal medya çözümlerinin artık bir gereklilik olduğunu geliştirilmesinde kendisinin de pay sahibi olduğu ürünlerle açıkladı.

Sunum sonrası fikir alışverişinde bulunduğumuz Elliot'un güzel bir tespiti vardı. Bugüne kadar teknoloji ve trendleri ilk kullanan şirketler olurken, Elliott bu kez ilk söz sahibi olanın bireyler olduğuna dikkat çekti. Tecrübeli stratejist, bu devinime şirketlerin ayak uydurması gerektiğini ve bugün dijital ajansların ilk adımı attığı sosyal medya çözümlerini CRM'in içine yerleştirmenin gerekliliğini dile getirdi.

Sap Business Intelligence 4.0

Elliott'ın üzerinde durduğu konulardan biri de iş dünyasının bir veri patlamasına maruz kalması idi. Kurumsal sosyal medya çözümlerinden bahseden Elliott, bu bilgi kalabalığında sıradan bir sistemin 1 saat 17 dakikada yapabildiği bir analizi, kendi sistemleri ile 13 saniye gibi inanılmaz bir sürede yapılabildiğini aktardı. Facebook ve Twitter'a dahil sistemlerden şirket içi iletişime kadar farklı örnekler de Elliott'un paylaştığı çözümlerdi.

Gerçek zamanlı sosyal medya çözümleri ile satış süreçlerini de anlık olarak yönlendirmenin öneminden bahseden Timo Elliott, bütünleşik çözümlerin başarılı bir büyümeyi getireceğini söyledi.

Timo ElliottElliott'ın anlattığı iş zekası çözümlerinde sosyal CRM (social crm) altyapısını barındırıyor. Şirketlerin sosyal medyayı bir araç olarak kullanmaya başlamasını sağlayacak sistem birçok mobil cihazı destekleyerek kullanılabilirliği yükseltiyor. Örneğin SAP Talk adlı şirket içi Twitter benzeri uygulama, sosyal medya kullanımını çalışanların ayrılmaz bir parçası yapıyor.

Türkiye'de henüz sosyal medyada varolma sürecini yaşayan şirketlerin, sosyal medya yatırımlarının geri dönüşünü daha profesyonel bir şekilde hesaplamasıyla yavaş yavaş kurumsal çözümlere geçeceğini düşünüyorum.

Elliott'ın dün bizimle paylaştığı sunuma şuradan ulaşabilir, iş zekasını daha verimli bir şekilde kurgulama konusunda Elliott'un blogundan faydalanabilirsiniz. Business Intelligence 4.0 için de blogs.sap.com/analytics adresini bir bakmakta fayda var.

Yorumlar (3)
  1. Salih Salih

    bencede artık kurumsal sosyal medya olması gerekiyo. Artık her işte sosyal medya unsuru kullanılmalı.

  2. Business Objects (datamining ve compiling) in 3 jenerasyonunu kullanmış bir insan olarak, bu tool un pazarlama müdürünün sosyal medya konusunda otorite olduğu ve global konferanslar verdiği aklıma gelmezdi:) Ama görünen o ki , artık sosyal medya business ın bir parçası oluyor. Çoğu büyük firmada sosyal medya itibar yöneticisi title nın artık satın alma yöneticisi kadar benimsenmiş olması ve bir o kadarda bu iş için çalışan istihdam edilmesi, sosyal medya olgusunun artık tamamen profesyonel iş hayatının içinde olduğunu gösteriyor. Nasıl bugün binlerce yabancı yerli firma $$$$ adam/saat ücretinden business, tax, audit vs danışmanlığı veriyorsa, çok yakında sosyal medya konusunda da bu tarz bir danışmanlık talebinin peşi sırada arzının oluşacağını kanısındayım.

  3. Ali Rıza Babaoğlan Ali Rıza Babaoğlan

    Güzel bir sunumdu gerçekten, Webrazzi'ye taşıdığın için teşekkürler Fırat.