Facebook Sanal Para Dünyasını 1 Temmuzda Değiştiriyor

Facebook Sanal Para Dünyasını 1 Temmuzda Değiştiriyor

Sanal para ekonomisini en verimli şekilde kullanmak isteyen Facebook'un bu konudaki planları su yüzüne çıkıyor. Facebook'tan gelen bilgiye göre 1 Temmuz 2011'de tüm Facebook oyunları sadece Facebook Kredisi(Credits-Krediler) kullanabilecek.

Sosyal ağdaki sanal para kullanan uygulamalardan %70'i Facebook Krediler ile ilişkili durumda. 350'den fazla uygulama ile 150 uygulama geliştirici Facebook Krediler'i kullanıyor ama en popüler 25 oyundan 3'ü henüz bu dünyaya girmiş değil.

Kendi üzerinden yaratılan tüm sanal para ekonomisine hükmetmek isteyen Facebook'un planı da 1 Temmuz itibariyle kalan %30'luk kesimi Facebook Kredileri'ne çekecek.

Facebook, kredi satın almalarından %30 komisyon alıyor ve sosyal ağın Zynga'dan ayda 30 milyon dolar kazandığı dile getiriliyor. Aynı zamanda Facebook'un en büyük reklam verenlerinden biri olan Zynga geçtğimiz yıl bazı imtiyazlara sahip olmak istediğini dile getirmişti. Şu anda Facebook yapmakta olduğu yeni çalışmalar için Zynga ile beraber ilerliyor ancak bir imtiyaz tanıyıp tanımadığını bilemiyoruz.

Facebook Sanal Para Satın Alma

1 Temmuzla birlikte yeni gelişmelerin sinyallerini de veren Facebook, bu sürece geliştiricilerin de dahil olmasını bekliyor. Sanal para birimini kendi dışındaki ağlarda da kullanmak isteyen Facebook, "ödemeler" başlığı altında sunduğu kredi satın alma tercihlerinde de bunu gösteriyor. Örneğin Türkiye'den tanıdık isimlerin de bulunduğu "alışveriş yaparak ücretsiz kredi kazan" bölümünde söz konusu servislerden birine üye olarak ya da alışveriş yaparak kredi kazanabiliyorsunuz.

İnterneti sadece kişiler üzerinden birbirine zincirlemekle yetinmeyen Facebook'un sanal para kullanımını son kullanıcılara indirgemesi durumunda, internet dünyasının çok önemli bir döneme gireceğini söylemekten çekinmiyorum. Facebook'un önümüzdeki dönemde SponsorPay gibi bir servisi satın alabileceğini öngördüğümü de söylemeliyim.

Facebook Kredileri hakkında detaylı bilgiye Developers.facebook.com/Credits sayfasından erişebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.