İhtiyacını Tanımla Teklif Al: Gereko.com
Girişim

İhtiyacını Tanımla Teklif Al: Gereko.com

Gereko.com'u müşterilerin ihtiyaç duydukları hizmetleri tanımladığı, firma ya da kişilerin bu ihtiyaçlar için teklif verdikleri bir platform olarak özetleyebiliriz veya arz-talep sitesi diye de özetlemek mümkün.

Servis kullanıcılarına, ihtiyaçlarını kaydedebilecekleri, çok sayıda hizmet veren firmayı ya da serbest çalışanı aynı çatı altında bulabilecekleri, teklif isteyerek bir çok alternatif arasından seçim yapabilecekleri bir platform sunuyor. Böylece kişiler eşe dosta sormaktan ve uzun süren araştırmalardan kurtulmuş oluyor.

Sistemde ayrıca ihtiyaç sahipleri, hizmet aldıkları firma ya da şahısları değerlendirdiğinden benzer hizmet arayan kullanıcıların geçmiş değerlendirmelerden faydalanarak karar verebilmesini sağlıyor. Bu tip sitelerin hepsinde bulunan bu değerlendirme sisteminin ne kadar güvenilir olduğunu anlamak için sitede bir süre zaman geçirmekte fayda var.

Site dekorasyon, tadilat, nakliye, yazılım, catering, eğitim, sanat gibi 40’ın üzerinde sektörü kapsıyor. Servis ihtiyaç sahibi olarak A/B segmentini, hizmet veren olarak hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olan KOBİ'leri ve kendi işini yapan serbest çalışanları hedefliyor.

Sitede İhtiyaç sahipleri için ihtiyaç tanımlamak ve teklif almak ücretsiz. Sistemde hizmet veren üyelerden teklif başına ücret alınıyor bunun dışında hizmet üzerinden komisyon alınmıyor.

Hizmet verenler için siteye üye olmak, tanıtım sayfası hazırlamak ve ayda 1 kez teklif verme hakkı ücretsiz olarak sunuluyor. Hizmet verenler aylık teklif verme sayısına göre fiyatlandırılmış, ücretsiz veya ücretli üyelik paketlerinden kendilerine en uygun olanını seçebiliyorlar. Teklif fiyatlandırması yapılırken, bir müşteri adayı için ayrılan zaman ve ilave ücretler (tel,fax vs.) hesaplanmış ve site üzerinden teklif verme ücreti bu değerin altında tutulmuştur. Ayrıca Mart ayına kadar tüm hizmet veren üyelere Gold Üyelik paketi ücretsizmiş.

Yurdışında freelance çalışanlar için tasarlanmış elance, odesk ve benzeri siteler, tedarikçiler için redbeacon var. Türkiye pazarında ise yazılım tarafında kısa süre önce yayına giren uzmankirala.com ve uzun süredir piyasada olan projekurdu.com varken, 2007'de yazdığımız uygunteklif.com'un şimdi teklif.sirketce.com.tr'ye yönlendiğini görüyoruz. İnternet kullanımı artıkça bu tip hizmetlerin alınabileceği Gereko.com gibi sitelerin artması da mutluluk verici.

Yorumlar (10)
 1. Mehmet Can Mehmet Can

  Bilmem katılırmısınız arkadaşlar, zamanında avrupada çöplüğe dönüşen internet oluşumları kendini toparladı başarılı ve uzun süre beklentisi olmayanlar ayakta kalabildi. Ve ben aynı kokuyu türkiye için almaya başladım. O Yüzden projeler için fazla beklentiye girmekten kaçının. Ben kaçınmam derseniz de projeden kaçının derim.

 2. Alp Tekin Alp Tekin

  Aynı iş modelinde birsürü site varken, aynı siteyi tekrardan yapmanın ne anlamı var ? Site kalabalığından başka birşey değil. Aynı zamanda zaman kaybı mesela ben bu yazıyı okudum ve yorum yazdım 10 dakikam boşa gitti, benim gibi birsürü insan aynı durumda bunun maliyetini kim ödeyecek peki ? Daha yaratıcı fikirler bulun lütfen

  1. Caglar Tasdelen Caglar Tasdelen

   kesinlikle katılıyorum . üstüne üstlük ben sadece webrazzi yazısını değil sizin yorumunuzuda okudum 11 dakika boşa gitti :)

  2. Serhat Serhat

   Ben açıkçası bu görüşe katılmıyorum. Siteyi inceledeğinizde diğer örnek sitelerden farklı olarak dikey eğilimler yerine daha genel bir bakış açısıyla yaklaşılmış olduğunu görebiliyorsunuz. Sistemde ki akışta gayet hızlı ve net. Ayrıca örneklenen sitelerin çoğu ya Türkiye'ye yönelik değil yada bu kadar geniş spektrumda ihtiyaca veya kitleye hitap etmemekte. Bence sitenin kendine özgü farklı bir oluşumu ve geniş kitlelere hitap edebilecek bir duruşu var. Siteyi incelemeden körü körüne yorum yapmak ne derece doğru olur? Bence bu tür projelere biraz zaman tanımak gerekir.

  3. Mugat Mugat

   sanırım alp arkadaşımız siteyi incelememiş :))

  4. Mert Aydın Mert Aydın

   Craiglist varken ebay neden ebayclassifiedsi hizmete alıyor?Hem ariel varken omoya ne gerek var değil mi canım?Piyasayı tekelleştirelim bir ürünün değişik varyantları olmasın, piyasa simsarları parayı hamuduyla götürsün...(Yazar burada cebinde üç,beş lirası olup yeni girişimlere caka satanlara seslendi!!!)

   Umarım gerekoyu yapanlar işin seo,pazarlama boyutunu gözden kaçırmazlar,güzel proje ben beğendim,yolları açık olsun.

 3. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

  bu proje tutar.

 4. Ahmet Demiral Ahmet Demiral

  Yapılan İş Kötü olmaz !! :)

 5. Ahmet Kayak Ahmet Kayak

  Bu gereko.net domaini bu firmaya mı ait?

 6. Gokhan Gokhan

  Benzer olan www.tubitekuz.com sitesinin amacı farklı, ilk bakışta belli olmasa bile.

  Sadece Freelance Bilişim projelerine odaklı ve Türkiye'deki freelancer'lara destek amaclı, MeetUp, çalışma grupları, canlı yayınlar vb etkinlikler düzenliyorlar. Bir toplantılarına katıldım, ilgi çekiciydi doğrusu.

  Az projeler var, ama sanki diğer sitelerinkinden daha kaliteli. Zaten teklif verme olayı ön planda değil , tecrübe odaklı diyorlar..

  Kar amacı da gütmüyor, ne kadar ayakta durur, bilemem.