Google Türkiye Resmi Blogu Açıldı
Genel

Google Türkiye Resmi Blogu Açıldı

Google TurkiyeTürkiye ofisini Haziran 2006'da açan Google sonunda resmi Türkiye blogunu açtı. Biraz önce haberini aldığımız gelişme artık Google'ın Türkçe yayın yapacak resmi bir kanalı olacağını gösteriyor.

Google'ın hizmet ve ürün bilgilerininin yanında Türkiye’ye özel haberler de Google Türkiye Blogu'nda paylaşılacak. Bunun yanında Google’ın Türkiye’deki iş ortaklıkları ve Google Türkiye ile ilgili önemli haberlere blogda yer verilecek.

İçeriğini Google Türkiye ekibinin hazırlayacağı blogda şu anda yer alan ilk ve tek yazı Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez tarafından kaleme alınmış.

Hiçsönmez'in Google Türkiye Blogu'nun açılışına dair sözleri şu şekilde;

Uzun süredir hayata geçirmeyi planladığımız ve Google’ın Türkiye’ye verdiği önemin bir göstergesi olan Türkçe blogumuzu sizlerle nihayet buluşturuyor olmanın heyecanı içindeyiz.

Google Türkiye olarak; gerek genel kullanıcıların gerekse iş dünyasının hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran, online dünyaya entegre olmalarına yardımcı olan Google hizmet ve ürünlerini lokalize ediyor, büyümeyi ve gelişmeyi sürdüren Türkiye internet dünyasına sunduğumuz fırsatlara her geçen gün bir yenisini eklemek için çalışıyoruz.

Google Resmi Türkiye Blogu'unun bugüne kadar açılmamasının Youtube yasağıyla bir ilgisi var mı bilmiyoruz. Ama Google'ın son dönemde ülkemize özel toplantılar düzenlemesi dikkat çekiciydi.

Ağustos 2009'da dünyanın en çok Google'layan ülkesi olduğumuzu hatırlarsak Google'ın bu potansiyele sahip bir ülkede resmi bir blog açmasının son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Google, ülkemizde halen %98,9 gibi çok yüksek bir pazar payına ve istikrarlı bir performansa sahip.

Biz http://google-tr.blogspot.com'u takip ettiğimiz kaynaklar arasında ilk sıraya ekledik, sanırım sizin için de öyle olacaktır.

Yorumlar (9)
 1. Ibrahim Ibrahim

  Bilgi için teşekkürler. Nihayet, geç bile kalınmıştı. Ülkemizde 25 milyon Google kullanıcısının üstüne en az 30 milyon kullanıcı daha ekleneceği düşünülürse; Google'ın Türkiye'ye biraz daha odaklanması lazım. Ayrıcalık istiyoruz :)

 2. Kamil Kamil

  Nihayet! Bu çok gerekliydi bence. Artık Türkçe blog sayesinde servisleri ve getirdiği yenilikleri daha iyi anlayacağız.

  Bilgilendirme için teşekkürler Fırat bey.

 3. "Çift taraflı bir iletişim kanalı olmasını hedeflediğimiz Google Türkiye Blogu üzerinden ilgili soru veya yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz."

  Çok güzel iletişimi nasıl sağlıyoruz? telepati yönetemiyle falan galiba? yorumlara kapalı da o yüzden...

 4. Google, Türkiye ye önem veriyormus. Ara sıra logosunu degistirmesi dışında Ben bir sey görmedim.

 5. Youtube yasağı kalkmasından kısa süre sonra açılması gerçekten kafaları kurcalıyor... :)

 6. Hasan Hasan

  Malesef google un alternatifi yok

  3. dünya ülkesi gibiyiz.

  Türkiyede ne yatırımcı ne de girişimci var..

  bir arama motoru bile çıkaramadık..

 7. Réplika Réplika

  Allah a şükür resmi blog açma zahmetine girdi sonunda.

 8. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Resmi blog'da bloklanmış. Türkiye Google ofisi ne işe yarar çok merak ediyorum. Şu blog açılınca bilgi verseler ne kadar güzel olur.

  not. Google'ın bir çok hizmetini kullanan bir insanım..

  1. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

   Yukarıdaki mesajımdan bu yana 17 gün geçti. Herkesin malumu blogger yasaklamasında pek bir gelişme olmadı. Böylesine bir dönem içerisinde yayına açıldığından beri Google Türkiye Resmi Blogundan konu başlıkları;

   Google Genç Ajanslar Akademisi Yarın Başlıyor!

   Blogspot Erişim Engeli Hakkında Google Resmi Açıklaması ****

   Google ThinkFinance 2011 Etkinliği

   Google DoubleClick AdPlanner ve Türkiye’nin En Popüler 100 Sitesi

   Sizin ve arkadaşlarınızın tavsiyeleriyle güçlenen Google Hotpot artık Türkçe’de!

   Arama Motoru Reklamcılığı ve Google AdWords

   Google Chrome Deneyimini Yaşayanların Sayısı Hızla Artıyor!

   Google'da Çalışmak İster Misiniz?

   Google’ın Sesli Arama Hizmeti

   Gmail'deki Akıllı Yoksay Özelliği Hayat Kurtarıyor!

   Google Türkiye Resmi Blog Sitesi'ne Hoşgeldiniz!

   Erişim kısıtlaması için tek açıklama **** ile işaretlediğim konu başlığında yapılmış, açıklamanın tam metni şu şekilde;

   ----------------------------------------------

   Google olarak telif hakkı ihlali iddialarını çok ciddiye alıyor ve telif ihlali konusunda elimize geçerli bir yasal uyarı ulaşan içerikleri hızlı bir şekilde Blogger’dan kaldırıyoruz. Blogger’a yüklenmiş içerikler ile ilgili telif ihlali söz konusu olduğunda, içerik sahipleri internet üzerinden gerekli uyarıyı kolaylıkla yapabilmekte ve süreç etkin olarak işlemektedir.

   Tüm içerik sahiplerini, Blogger hizmetine erişimin engellenmesi konusunda girişimde bulunmaktansa, bu süreci kullanmaları yönünde teşvik ediyoruz. Bu şekilde, biz söz konusu şikayetle ilgilenirken Türkiye’deki kullanıcılar Blogger’dan sorunsuz bir şekilde yararlanmaya devam edebilir. İlgili politikamıza ilişkin ayrıntılara http://www.google.com/blogger_dmca.html adresinden ulaşılabilir.

   -----------------------------------------------

   Düşündürücü değil mi?