Sosyal Medya Profil Analizi İçin Araçlar

Sosyal Medya Profil Analizi İçin Araçlar

İletişim araçları icat edilmeden önce de çevremizdekileri etkilemek önemliydi, bugün de oldukça önemli. Gazete, radyo, televizyon ve internet sayesinde bu deneyim katlanarak büyüdü. Günümüzde ise sosyal medya kanalları her bireye bir başkasını etkileme şansı veriyor. Peki bu etkileyiciliğin gücü ne kadar?

Bu soruyu farklı açılardan ele almak uzun tartışmalar açabilir ancak sosyal medya profillerinizin etkisini diğerleriyle karşılaştırmak için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz.

Bireysel paylaşımların daha fazla ilgi çekmesi ile bu araçlar daha da ön plana çıkıyor ve sosyal medya takibine farklı bir boyut kazandırıyor. Dolayısıyla online pazarlama için bir fırsat kapısı olan sosyal medya profil analiz araçlarından bahsetmek yerinde olacak.

Öncelikle bu tür servislerin göz önünde bulundurduğu temel değerlendirmelere bakalım, ardından da araçlara bir göz atalım.

Sosyal medya profil derecelendirmesinde en çok zaman harcanan servis şüphe yok ki Twitter. Hem profillerin çoğunun genele açık olması hem de gerçek zamanlı paylaşımlar analiz araçlarının daha kolay ve daha güncel sonuçlar çıkarmasını sağlıyor.

Twitter için göz önüne alınan nicel kriterler takip edenler, retweetlemeler, bahsetmeler(mention) olarak sıralanabilir. Twitter'dan Pankaj Gupta, henüz paylaştığı takipçi sayısına göre derecelendirme formülü de şu şekilde:

Twitter Takipci Formulu

Ancak Pankaj Gupta'nın bahsettiği gibi takipçi sayısı tek başına bir kriter değil. Profil derecelendirmesini nitelikli kılan yukarıda bahsettiğimiz kriterlerin hangi oranda kullanıldığı, diğer profillerle yapılan kıyaslamalar ve eğer yapılıyorsa içerik taraması.

İşte bu değerlendirmelerle sosyal medya profil analizi yapan önde gelen servisler şunlar:

Klout - Sosyal Medya Endeksi:

Klout - Sosyal Medya Endeksi

Sosyal medya endeksi adıyla ünlenen bu servis önceleri sosyal medyayı tarıyordu ancak artık Twitter üzerinden detaylı profil tanımlamaları yapıyor. Kimleri etkilediğinizi ve kimlerden etkilendiğinizi gösteren Klout, profilinize araştırmacı, uzman gibi ünvanlar da veriyor. Nasıl bir etkileyici olduğunuzu farklı değerlendirmelerle açıklıyor. Şirketlere özel hizmet veren ve sunduğu api ile değerini arttıran Klout'u, CoTweet ve Hootsuite gibi servisler de kullanıyor. Webrazzi'ye 59 puan veren Klout profilimizi uzman olarak tanımlıyor.

Klout, Facebook profilinizi de hesaba katmak için 72 saat istiyor, Linkedin için ise yakında tanımlama yapacağı aktarılıyor.

PeerIndex - Sosyal Profil Anlamlandırma:

Peerindex.net - Sosyal Profil AnlamlandırmaTwitter profilinize dair etkin bir değerlendirme yapan servislerden biri de PeerIndex. Sosyal medya otoritenize değer biçen servis, konuştuğunuz(tweetlediğiniz) konulara göre bir harita çıkarıyor. PeerIndex, Klout'ta görmediğim konumsal değerlendirme ve kaynak analizi de yaparak, profildeki girdilerin insan tarafından mı yoksa otomatik girdiler mi olduğunu gösteriyor. Buna göre Webrazzi hesabı %60 oranında insan girdilerinden oluştuğu belirlendi. Geliştiriciler için PeerIndex'in de Api'si bulunuyor.

Bu iki ana servisin dışında faydalanabileceğiniz güzel araçlar da var.

Twitalyzer.com: Twitter odaklı bu servis ne kadar etkileyici olduğunuzu yüzdesel olarak belirliyor. Konumunuzu tahmin ediyor ve size 5 sosyal profil tipinden birini yakıştırıyor. Twitalyzer artık çoğu tanımlamasını ücretli olarak sunuyor.

Tweetreach.com: Twitter hesabınız ile kaç kişiye ulaştığınızı hesaplayan bir araç. Sosyal ağlarda erişebileceğiniz çevrenin hesaplanmasına benzetebiliriz. Ayrıca hesabınızla kimlerin en fazla ilgilendiğini görebiliyorsunuz.

Twittergrader.com: Twitter hesabınızı kendi formulüne göre değerlendiren bu servis, Squaregrader.com'da ise Foursquare hesabınızın değerini ölçüyor.

Tweeteffect.com: Bu araç diğerlerinden farklı olarak her tweetiniz için takipçilerinizin sayısını hesaplayarak, çevrenizde nasıl bir etki bıraktığınızı göstermeye çalışıyor.

Resonancers.com: Twitter kullanıcılarının büyük ses getiren paylaşımlar yapıp yapmadığını kontrol ediyor.

Eğer yukarıdaki araçlardan faydalanarak Twitter profilinizi ve paylaşımlarınızı güncellemeyi düşünüyorsanız Twittercounter.com ile takipçi sayınızın nasıl değiştiğini, bit.ly veya goo.gl ile paylaştığınız bağlantıların ne kadar tıklandığını kontrol edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.