Yahoo'da İşler Kötüye mi Gidiyor
Genel

Yahoo'da İşler Kötüye mi Gidiyor

Yahoo! CEO Bartz In New YorkWeb dünyasının en önemli portallarından Yahoo! şu sıralarda çalışanlarını işten çıkarmasıyla gündemde. Bu sabah arama sonuçlarına pornografik içeriklerin yansıması ile de adından söz ettiren internet devi, görünüşe göre çalışanlarını ve itibarını kaybediyor.

Yahoo dünya genelinde sahip olduğu 14.100 (Eylül ayı) çalışanından 500-600'ünün işine yeni yıl öncesi son verecek olması şaşkınlık yarattı. Çalışanlarına katkılarından dolayı teşekkür eden Yahoo, konuyu stratejik gelişimin bir sonucu olarak görüyor ve önceliklerine göre global düzeyde işe alımlara devam edeceğini paylaşıyor.

İşten çıkarılacak çalışanlara gereken tazminatın verileceği de resmi açıklamada paylaşılıyor. Ama bu açıklamalar eski çalışanlardan gelen yansımalara bakıldığında doğrulanmıyor.

Yahoo Çalışanlarının Aylık Gelirleri DüşüyorBüyümesi yavaşlayan ama HotJobs adlı iş bulma servisinin satışıyla 3. çeyrekte karını ikiye katlayan Yahoo'nun, eski çalışanları verilen tazminatların pek de tatmin edici olmadığını söylüyor. Ekibinin %22'sinin işten çıkarıldığından bahseden bir yöneticinin tepkisi ise içeride de işlerin renginin değiştiğini gösteriyor. Twitter'da ki konuşmalar da duruma farklı bir boyut kazandırıyor.

2009 yılı sonunda yönetim kurulu başkanlığını Jerry Yang'dan devralan Carol Bartz, Eylül ayında arama tarafında Microsoft ile anlaşmış, şirketi güçlendirmek için zamana ihtiyacı olduğunu ve Apple'daki dönüşümün benzerini gerçekleştirme çabasında olduğunu paylaşmıştı.

Steve Jobs'un asansörde çalışanlarını işten çıkardığı yönündeki efsaneler bir yana çalışanlarına hisse vererek şirkete bağlılığı artırdığı bilinirken, Bartz'ın son yaptığı işten çıkarmalar ile pek de Apple dönüşümünü yaşatacağa benzemiyor. CNN'e göre ise çalışanlarının gelirleri giderek düşen Yahoo'nun geleceği Bartz'ın ellerinde daha fazla kalmayacak.

Yorumlar (5)
 1. Yahoo'nun bir an önce yeni projelere yatırım yapması gerekiyor. Diğer tarafdan rakipleri her geçen gün yeni projelere ve satınalmalara imza atıyor.

 2. YAhoo batmaz neden mi Amerika ve Uzakdoğu pazarında hala daha çok büyü payları var, google arma motoru Yahoo ise bir network. Darısı bizim mynetin başına diyelim inşallah onlarda bilen kazanır dünyasından çıkmayı başarırlar. Haber sitesine çevirdiler saçamlardılar, video sitesi yaptılar saçmaladılar müzik sitesi desen Fıs

  1. mynet.com gibi bir domain hala tek dil ve lokal

   hala yönetimdeki kişilerin dar düşüncelerine şaşıyorum.

   yap global bir site varsayılan dil açıldığı ülkenin dili olsun yerel internet firmaları ile anlaş.

   Göreceksiniz hem Türk malları da bu sayede uluslararası piyasalarda kolay satılır.

   İleri görüşlü yönetici beklentisindeyiz..

   1. Hocam o kadar kolay olmuyormuş demekki, insanlara tavla okey oynat biraz video birazda kavundan müzikler dinler tamamdır. Ne gerek var büyümeye taşın altına elini sokmaya

   2. Mynet nasıl farklı dillerde yayın yapabilecek ki zaten?

    Hadi yaptı diyelim ne sunacak haber mi? Video mu?:)