Türkiye ve Dünyada Nokia ve Ovi Store'un Son Durumu

Türkiye ve Dünyada Nokia ve Ovi Store'un Son Durumu

Nokia Turkiye2011'e girerken mobil dünyada rekabet giderek artıyor. Pazar lideri olan ancak akıllı telefon piyasasındaki düşüşü ile eleştirilen Nokia'nın hem global hem de yerel pazardaki durumunu bazı verilerle paylaşmak istedik.

Dünya genelinde her gün 1.3 milyar kişiyi birbirine bağlayan Nokia'nın geleceğine dair fikir vereceğine inandığımız istatistiklerini aşağıda bilginize sunuyoruz.

Nokia'nın paylaştığı verilere göre Türkiye'de cep telefonu penetrasyonu %100 yani yaklaşık 75 milyon cep telefonu var. Dünya genelinde cep telefonu kullanıcı sayısı ise 4.6 milyar.

Tablet bilgisayarların da etkisiyle 2013 yılı ortalarında mobil internet kullanıcılarının masaüstü internet kullanıcılarının önüne geçmesi bekleniyor. 2010'da 1 milyar olan 3G abone sayısının da 2014'te 2.7 milyara yükselmesi bekleniyor.

Bu bilgiler ışığında dünyada her saniye 13 cihaz satan Nokia'nın mobil işletim sistemi ve uygulama pazarındaki durumuna göz atalım.

Symbian iOS Android Global

Mobil uygulamaların geleceğine dair 2012 öngörüsü 50 milyar uygulamanın kullanıcıların cebine ineceği yönünde. Bugün için verilen rakam ise sadece 7 milyar.

Android'in iOS'u geride bıraktığı mobil işletim sistemi pazarının lideri olan Symbian, IDC verilerine göre 2014'te de bu liderliğini koruyacak. Android'in Symbian'a daha da yakınlaşacağı görünen verilerde iOS'un pazar payının belirgin ölçüde düşmesi ise şaşırtıcı görünüyor.

Nokia'nın Türkiye'deki durumu ise global pazardan oldukça ileride. StatsCounter'a göre global pazar payı %31.93 olan Nokia'nın, Türkiye'de sahip olduğu pazar %64.27. Türkiye'de Symbian'ın en yakın rakibi iOS'un ise %18.2'lik bir payı var.

Nokia Mobil Pazar Türkiye

Ovi Store'a baktığımızda da Nokia'nın pazar üstünlüğünden faydalandığını görüyoruz. Türkiye'de Ovi Store'dan bugüne kadar indirilen uygulama sayısı 25 Milyon iken haftalık indirme sayısı ise 1 Milyon'a ulaşmış. Ovi Store istatistiklerinde dünya genelinde ilk 10'da olan Türkiye, indirme sayısı bakımından Avrupa'da 1. sırada.

Ovi Store Turkiye

Resmi verilere göre Ovi Store'da her gün indirilen içerik sayısı 3 milyon, Ovi servislerinin aktif kullanıcı sayısı da 175 milyon. 92 yayıncının 1 milyon indirilmeyi aştığı Ovi Store'a her gün gelen yeni kullanıcı sayısı ise 200,000.

Nokia Cihazları

Nokia'nın Eylül ayında verdiği günlük 260,000* akıllı telefon satış rakamını düşündüğümüzde yeni kullanıcıların Ovi Store'a yönelimininin %77 seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Nokia'nın Symbian 3^ tabanlı cihazlardan 50 milyonu aşkın satış beklediğini de paylaşılan bilgilerde görebiliyoruz.

Nokia'nın böylesine büyük bir potansiyeli tamamen eritmesi güç olsa da rakiplerinin oldukça rahatsız edici olduğunu söylemek gerekiyor. Android Market'in Türkiye'ye giriş yapmamış olması da şu anda Nokia için avantaj teşkil ediyor. Ovi Store Türkiye'ye ücretli içerikler 2011'in ilk yarısında gelecek ancak Nokia reklam eklentisi için henüz verilen bir tarih yok. iPhone 4 ve pazara girecek olan yeni Androdli cihazlar karşısında Nokia N8 ile durmaya çalışan Nokia'nın sonraki adımlarının nasıl olacağını merakla bekliyoruz.

*Aynı dönemde Androidli cihazların günde 200,000 adet satış yaptığı Eric Schmidt tarafından paylaşılmıştı, iPhone da ise resmi olmayan sayı 80.000.

Görsel Kaynak: Wikipedia

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.