Google Chrome 8'de PDF Okuyucu ve Web Store Desteği
Web Tarayıcılari

Google Chrome 8'de PDF Okuyucu ve Web Store Desteği

Google'ın web tarayıcısı Chrome'un yeni sürümü olan Chrome 8'in kararlı hali indirilmeye hazır. Tarayıcı piyasasında giderek yükselen Chrome'un yeni sürümü, bir çok hatayı geride bırakırken bazı yenilikleri de beraberinde getiriyor.

Öncelikli olarak hataların kapatılmasına zaman ayıran Chrome mühendisleri, bu konuda 800 kadar güncelleme yapmış ve yazılım açığı hakkında bilgi veren 5 kişiye toplamda 4000 dolar ödül verilmiş.

Performans iyileştirmesine de vakit ayırılan Chrome 8'de gözle görünen yenilikler dahili PDF okuyucu ve Chrome Web Store desteği olmuş.  Tarayıcı üzerinde hızlı bir PDF gösterimi yapılması için Foxit Reader SDK'sını kullanılmış. Chrome Web Store ile uyumlu çalışacak Chrome 8, artık modern web standartlarını destekleyecek web uygulamalarıyla uyumlu olacak.

Webrazzi Tarayıcı İstatistik

IE'den çok Firefox ile rekabet halinde olan Chrome'un Webrazzi istatistiklerine baktığımızda Ekim ayında küçük bir düşüş, Kasım ayında ise küçük bir yükseliş yaşadığını görüyoruz. Hem Ekim hem de Kasım ayında Firefox'un düşüşte olması ise bizi düşündürüyor. :)

Geçtiğimiz günlerde Opera'nın 150 milyon kullanıcıya ulaşması haberiyle web tarayıcılar arasındaki rekabetin son durumunu da paylaşmıştık ve StatCounter'ın verilerine göre Chrome'un pazar payı %13,5 civarında.

Firefox 4 ve Internet Explorer 9'un beta sürümlerinin ardından, kararlı sürümlerinin çıkması bakalım rekabeti nasıl etkileyecek.

Yorumlar (2)
  1. Ben şu anda Google Chrome Developer versiyonu olan 9.0 sürümünü kullanıyorum. Bir çok sıkıntısı giderilmiş diyebilirim. Birde "Rockmelt" tarayıcısı da benim hoşuma gitti mesela, gerçi sadece facebook tabanlı ve tasarım olarak her ne kadar Chrom'un aynısı olsa da bana daha işlevsel geldi. RSS ve diğer sosyal uygulamalarınızı da tek bir tarayıcıdan takip edebiliyorsunuz. Google Chrome'da bence yakın bir zamanda buna benzer şeyleri eklentilerle yada farklı yollarla Google Chrom'a entegre edebilir. Yada daha da ileri gidersek kişiye özel arama motoru sorgulamasını yapan Google, artık kişiye özel (ama tamamen özelleştirilebilir vede gelişmiş uygulamalara sahip olan) bir tarayıcı çıkartabilir...

  2. opera 11'i tavsiye edebilirim. Özellikle extension desteğiyle önemli bir adım atılmış. Bunun yanısıra son derece hızlı. Yaklaşık bir haftadan beridir kullanıyorum, daha önce chrome kullandığım için nacizane bi karşılaştırma yapabilirim sanıyorum. Chrome'la karşılaştırıldığında dikkatimi çeken şey her ne kadar chrome az kaynak kullansa da opera 11'in kaynakların az kullanımı konusunda farkedilir ölçüde önde olduğunu söyleyebilirim. Tabi bu benim kişisel gözlemim.