Facebook'un Modern Mesajlaşma Nam-ı Diğer E-Posta Servisi Duyuruldu
Mesajlaşma

Facebook'un Modern Mesajlaşma Nam-ı Diğer E-Posta Servisi Duyuruldu

Facebook bugün gerçekleştirdiği bir toplantı ile günlerdir konuşulan Facebook e-posta servisi, nam-ı diğer FMail, yani Facebook e-posta hesapları, konusuna açıklık getirdi.

Şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'in açılışını yaptığı toplantıda Gmail'i tahtından edeceği düşünülen tam bir e-posta servisi yerine "modern mesajlaşma sistemi" söylemi vurgulandı. Hatta Mark Zuckerberg özellikle bunun bir e-posta hizmeti olmadığının ama e-posta'yı da içinde barındıran bir sistem olduğunun altını çizdi.

Vurgu ne olursa aslında Facebook'un bugünden itibaren hesaplarda aktif etmeye başlayacağı ve zaman içinde herkes tarafından kullanılabilir olacak olan bu sistem aslında e-posta'nın geleceğine dair bir başlangıç.

Tüm kullanıcıların @facebook.com şeklinde bir e-posta adresine sahip olacağı yeni özellik kapsamında, kullanıcıların birbirleri ile sohbet, mesajlaşma ya da benzeri her türlü uygulama üzerinden yapacakları tüm iletişim merkezi olarak bir gelen kutusunda saklanacak.

Tüm mesajların geçmişinin de saklanacağı bu yeni servis kapsamında sosyal gelen kutusu (social inbox) ismiyle bir de öncelik sistemi olacak. Spam'in de büyük ölçüde önüne geçeceği düşünülen bu sistem ile Facebook'taki kontaklarınızın gönderecekleri mesajlar özel olarak gösterilecek ve kontağınız olmayan kişilerin mesajlarından ayrışacak.

Ana hatlarıyla önümüzdeki günlerde ya da haftalarda şansınıza göre Facebook hesabınıza dahil olacak olan bu özellik sohbet, mesajlaşma, SMS ve e-posta'yı birbirine bağlayacak. Kontaklarınızla olan iletişiminizi sadece e-posta arayüzünüzden değil, söz konusu tüm iletişim platformlarından takip etmenizi sağlayacak. Hatta Facebook'un yakında güncellenecek olan iPhone uygulaması ile mesajlarınızı "push notification" ile de alabiliyor olacaksınız. Yani kısacası lafı dolandırmaya gerek yok, Facebook e-posta işine girdi ve internetin bu en eski alışkanlığını değiştirmek için kontağı çevirdi.

Toplantıda Facebook'un mevcut mesajlaşma sistemini 350 milyon kullanıcının kullandığı ve günde 4 milyar mesajın yazıldığı da paylaşıldı. Bu da şu anlama geliyor ki, eğer şirket sunduğu servisle başarıyı yakalarsa günümüzün popüler e-posta sağlayıcılarının canı gerçekten sıkılabilir.

Son olarak canlı yayında seyrettiğim basın toplantısından şu bilgiyi de paylaşmış olayım. Son günlerde konuşulan fb.com alan adı Facebook çalışanlarının kullanımı için alınmış ve kullanıcılara bu adres verilmeyecekmiş - en azından şimdilik böyle deniyor. Amerikan Tarım Dairesinden satın alınan fb.com, kullanıcıların @facebook.com e-posta adresi olmasından dolayı şirketin kendi içinde kullanacağı alan adı olacak.

Yazımın başında da paylaştığım gibi Facebook'un modern mesajlaşma yani yeni nesil e-posta servisi bugünden itibaren hesaplarda aktif olmaya başlayacak. Ancak daha önce Twitter'ın yeni yüzünün aktif edilmesi sürecinde yaşandığı gibi zaman içinde tüm hesaplarda devreye girecek. Bu sebeple hemen bugün hesabınızda Facebook e-posta adresinizi beklemeyin. Sanıyorum ki herkesin Facebook.com adresini alması oldukça uzun sürecektir.

Aşağıda Facebook'un e-posta servisi ile ilgili basın toplantısının canlı kaydının tekrar yayınını seyredebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Servisten daha önce yararlanmak için davet istemek mümkün, şansımızdan ziyade buna da bağlı http://goo.gl/eTWXa

 2. An itibariyle internette taşlar oynadı. Gmail bile büyük bir yara alacaktır, buna hiç şüphe yok. Bu sistemin tutmaması için hiçbir neden yok, internetin geleceği facebook artık bu bir gerçek.

  1. Katılıyorum, oyun, video, müzik, e-posta... İnternet adına ne varsa facebook'ta var. Facebook, arama sonuçlarında alt tarafta bing'in sonuçlarını da vermeye başladı. Yani artık arama motoruna da facebook içinden ulaşacağız. Google, Microsoft'u yerinden etmişti, şimdi de Facebook Google'yi yerinden edecek gibi görünüyor. Güle güle Google, elveda...

 3. Facebook potansiyelini artırmaya devam ediyor.Google 'ın arama motorundan başka işlere girişmesi gibi Facebook 'da bu yönde farklı adımlarla yeni kullanım kolaylıkları ile birlikte kitlesini geliştiriyor.

  Gmail konusunda herkes yaradan bahsediyor fakat Gmail daha doğrusu Google bunun karşısında elbetteki boş kalmayacaktır.Unutmamalıyız ki rekabet herzaman müşteriler için kazanç sağlar (:

 4. Western Western

  Amaaan! Sıkıldım gali. Facebook facebook.

 5. Ümit / Oldukça Ümit / Oldukça

  Çıkmadan bile çok konuşuluyor , eminim ki kısa süre içinde ,bir çok e mail servisini geride bırakacak.

  1. Osman Tanriverdi Osman Tanriverdi

   Google amcanin kisa vadede yanina bile yaklasabilecegini düsünmüyorum. Hersey ortada aslinda bunun icin arastirma yapmaya bile gerek yok. Facebook Mailin Gmail gibi gelismesi icin en az bi 5-6 yil calismalari lazim. Gmailde bugünki haline hemen gelmedi Facebookta hemen gelmesi kolay degil. Bazi taslarin yerine oturmasi gerek...

 6. Fıkra Park Fıkra Park

  Facebook trendi özellikle ülkemizde çok güzel yükseliyor ama bu trendin durması bir tek engele bakar: Bkz. Youtube...

 7. Hizmetin duyurulması ile ilgilenen ve davet isteyen sayısı birden arttı, ileride herkesin kullanabileceği düzene geçildiğinde zannediyorum e-posta dünyasında tarihe geçecek bir gelişme olarak bir çok insan artık @facebook.com maili kullanmaya başlayacak.

 8. Mustafa Serhat Mustafa Serhat

  Davetiye mi istedim 2 gün geçti bir sonuç yok :(

 9. Oğuzhan Başar Oğuzhan Başar

  Bence Faceboook mail servisi tutar, zira herkes facebook gündemi ile yaşıyor. İlk dönemde yüksek reklam etkisi ona reklam değeri verir. Reklam değeri dönüşüm değeri katar. Dönüşüm değeri süreklilik kazandırır. Fakat bence 2. adres olarak kullanılacağı ve zamanla geçiş olacağı kanaatindeyim. 3 yıllık mailbox'imi 1.günlük servis için değiştirmem. Bana faydasına inanmam ve alışkanlığını kazanmam gerek. Hizmet almak için başvuru da bulundum bakalım.