Rockmelt: Facebook Tabanlı Sosyal Tarayıcı
Web Tarayıcılari

Rockmelt: Facebook Tabanlı Sosyal Tarayıcı

Sosyal ağlara erişimi kolaylaştırmak adına geliştirilen Rockmelt Facebook temelli bir web tarayıcısı. Facebook hesabıyla giriş yapılması zorunlu olan tarayıcıya Twitter hesapları da eklenebiliyor.

Facebook'un henüz bir web tarayıcısı üzerinde çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz. Ancak Rockmelt tamamen Facebook için geliştirilmiş gibi. Biri sağda biri solda olmak üzere 2 uygulama menüsüne sahip Rockmelt'in sol menüsü Facebook arkadaşlarına ayrılmış. Bu menü ile Facebook'ta online olan arkadaşlar veya sadece seçili kişiler görülüyor.

Sol menüde yer alan kişilerin güncellemelerine erişilebildiği gibi chat özelliği de kullanılabiliyor. Bu menünün üstünde ise Facebook profil bilginiz veya diğer bir deyişle Rockmelt kimlik bilgileriniz bulunuyor. Facebook veya Twitter'a bu alandan güncelleme gönderebiliyorsunuz.

Rockmelt Menu

Sağ menü ise Facebook bildirimleri, Twitter ve bloglara ayrılmış. Blogları rss adresiyle eklediğiniz menüye birden fazla  Twitter hesabı eklenebiliyor. Kısa yoldan Facebook bildirimlerine bakabiliyor, arkadaşlarınızın güncellemelerini listelere göre takip edebiliyorsunuz. Buradaki kısayolların sırasını sürükle-bırak şeklinde değiştirebiliyorsunuz.

Rockmelt Arama

Adres sütunun yanında ise o sayfanın bağlantısını Facebook ve Twitter'a güncelleme veya mesaj olarak gönderebileceğiniz paylaşım butonu bulunuyor. Arama kutusu ise Google aramalarını önizlemeli olarak gösteriyor. Arama kutusu aynı zamanda Facebook arkadaşlarını da bularak profilini görüntülüyor.

Chromium ve diğer açık kaynak kodlu yazılımlar ile geliştirilen tarayıcı Google Chrome eklentilerini de destekliyor. Mozilla F1 sosyal paylaşım eklentisinden önce adı duyulan Rockmelt Facebook'un interneti kapsayan bir dünya olduğuna sıkı şekilde inanmış görünüyor.

Yorumlar (6)
 1. Çağatay Çağatay

  Güzel olmuş :)

 2. RockMelt 10 milyon dolar harcanıp 2 yılda yapıldığı ve F1 eklentisinin 1 hafta gibi kısa bir sürede yapıldığı düşünülürse Firefox gerçekten sağlam bir cevap vermiş gibi görünüyor.

 3. Gökhan Gökhan

  Denemeye değer. Ana sayfasında "Connect for invitations" yaptığınızda facebook hesabınız üzerinden işlem kabul ediyor. Birkaç gün içerisinde davet göndereceğini belirtiyor.

 4. Mesut Sinan Kazancı Mesut Sinan Kazancı

  güzel duruyor. ama çok yol alması lazım.. firefox'un eklentileri dururken şuan kullanmayı tercih etmeyi düşünmüyorum. belki gelişirse o zaman tekrar düşünürüm.

 5. Denedim gerçekten güzel tasarımı olan ve işlevli bir tarayıcı. Facebook bildirimleri konusunda biraz daha hızlanması gerek ama şuan da hiç fena değil. Chrome'la herşeyi aynı desek yeridir. Sosyal ağlarla çok içli dışlıysanız sizin için mükemmel bir tarayıcı RockMelt...

 6. Yekta Soylu Yekta Soylu

  Ben bu tarayıcıyı çok beğendim. Chrome kullanan birisi olarak onun üzerine temellendirilmesi de hoşuma gitti. En çok hoşuma giden özelliğiyse özellikle twitter ve facebook için kolay status güncellemesi yapılabilmesi ona keza birileriyle bir şey paylaşmanın çok kolay hale getirilmesi ve kendisine özel uzun link kısaltmasıyla hiç bir üçüncü parti araca gerek duyulmaması.

  Firefox'un buna cevabı olarak lanse edilen "F1" eklentisini de bu kadar duyunca merak edip kurdum, evet doğrudur işlev olarak aynı şeyi yapıyor lakin kullanılabilirlik ve özellikle tasarıma entegrasyon açısından benim için tam bir fiyasko.

  Rockmelt'in feedback olayını da twitter üzerinden http://twitter.com/#!/rockmelt aşmış derecede hızlı olarak yapması henüz ihtiyacım olmasa da önemli bir olay.

  Şu ana kadar gördüğüm tek eksiklik yazılım'da değil yazılım'In linux versiyonunun bulunmamasında. Bu işe de kısa zaman içinde el atacaklardır.

  Kimler kullanmalı ya da en azından kullanmayı denemeli:

  1 facebook ve twitter'ı çok sık kullanan, bu hesaplarını güncellemek için karışık arayüzlü üçüncü parti yazılım kullananlar.

  2 Üçüncü parti yazılımla facebook ve twitter'a ulaşırken keşke web ile daha iyi entegrasyona uğrayan bir araç olsaydı da bir tıkla şunu paylaşabilseydim diyenler.

  3 Bir link paylaşacağı zaman illa bir link kısatlma servisinin catch butonuna basmak ya da web sitesini ziyaret etmek zorunda kalanlar.

  4 İki ya da üzeri twitter- facebook hesabının aynı anda ve hızda güncellenebilmesi

  5 Google Chrome bağımlıları.