Rockmelt: Facebook Tabanlı Sosyal Tarayıcı

Sosyal ağlara erişimi kolaylaştırmak adına geliştirilen Rockmelt Facebook temelli bir web tarayıcısı. Facebook hesabıyla giriş yapılması zorunlu olan tarayıcıya Twitter hesapları da eklenebiliyor.

Facebook'un henüz bir web tarayıcısı üzerinde çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz. Ancak Rockmelt tamamen Facebook için geliştirilmiş gibi. Biri sağda biri solda olmak üzere 2 uygulama menüsüne sahip Rockmelt'in sol menüsü Facebook arkadaşlarına ayrılmış. Bu menü ile Facebook'ta online olan arkadaşlar veya sadece seçili kişiler görülüyor.

Sol menüde yer alan kişilerin güncellemelerine erişilebildiği gibi chat özelliği de kullanılabiliyor. Bu menünün üstünde ise Facebook profil bilginiz veya diğer bir deyişle Rockmelt kimlik bilgileriniz bulunuyor. Facebook veya Twitter'a bu alandan güncelleme gönderebiliyorsunuz.

Rockmelt Menu

Sağ menü ise Facebook bildirimleri, Twitter ve bloglara ayrılmış. Blogları rss adresiyle eklediğiniz menüye birden fazla  Twitter hesabı eklenebiliyor. Kısa yoldan Facebook bildirimlerine bakabiliyor, arkadaşlarınızın güncellemelerini listelere göre takip edebiliyorsunuz. Buradaki kısayolların sırasını sürükle-bırak şeklinde değiştirebiliyorsunuz.

Rockmelt Arama

Adres sütunun yanında ise o sayfanın bağlantısını Facebook ve Twitter'a güncelleme veya mesaj olarak gönderebileceğiniz paylaşım butonu bulunuyor. Arama kutusu ise Google aramalarını önizlemeli olarak gösteriyor. Arama kutusu aynı zamanda Facebook arkadaşlarını da bularak profilini görüntülüyor.

Chromium ve diğer açık kaynak kodlu yazılımlar ile geliştirilen tarayıcı Google Chrome eklentilerini de destekliyor. Mozilla F1 sosyal paylaşım eklentisinden önce adı duyulan Rockmelt Facebook'un interneti kapsayan bir dünya olduğuna sıkı şekilde inanmış görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.