Turkcell Androidli T10 İle Akıllı Telefon Pazarına Giriyor
Mobil

Turkcell Androidli T10 İle Akıllı Telefon Pazarına Giriyor

Turkcell T10Turkcell Europe ile 2011 başında Avrupa'ya açılacak olan Turkcell, akıllı telefon dünyasına girmeye hazırlanıyor. Dün yapılan 3. çeyrek sonuçları toplantısında, T10 adlı ilk Turkcell markalı akıllı telefonun piyasaya sunulacağı açıklandı.

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv'in sunumunda yer verdiği bilgilere göre T10, Android tabanlı bir cihaz olacak. Ciliv'in mobil internette fırsat eşitliği getireceğini ifade ettiği T10'un, diğer akıllı telefonlara göre oldukça uygun bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor.

2010 yılı üçüncü çeyreği itibariyle, kendi şebekesinde 1,6 milyon akıllı cihaz olduğunu açıklayan Turkcell, bu rakamı 2010 yılı için öngörülerinin yaklaşık 1,5 katı üzerinde buluyor. Bu potansiyel de Turkcell'in T10'u piyasaya sunması için mantıklı bir neden olarak görülüyor.

Ciliv'in sunumunda detaylara girilmese de cihazın özelliklerine dair ipuçları içeriyor. T10'un Türkiye'de Google'da Sesli Arama'nın yüklü geleceği ilk telefon olarak tanıtılması, Android 2.2 (Froyo) sürümünü taşıyacağının bir göstergesi. Cihazın yapımında Huawei'in adının geçmesi ise bizi U8110'e ulaştırıyor. Çinli üreticinin Android tabanlı telefonu U8110, Turkcell T10 ile birebir aynı görünüyor. Android versiyonu dışında donanım özelliklerinin pek farklı olmasını beklemediğimiz cihaz, T-Mobile tarafından da abonelerine sunuluyor ve özellikleri şu şekilde:

 • Boyutlar: 106mm x 57mm x 14mm
 • Pil dahil ağırlık 110g
 • 15GB'a kadar microSD hafıza desteği
 • WCDMA/HSDPA I, GSM/GPRS/EDGE 900/1800/1900
 • Bluetooth V2.0+EDR, WiFi 802.11b/802.11g
 • 3.2 MP, 2048x1536 piksel çözünürlüklü kamera
 • 320x240(QVGA) çözünürlüklü 2.8 inç TFT-LCD resistif dokunmatik ekran
 • 1150mAh pil
 • Platform: Android

Yukarıda belirtilen özelliklerin Turkcell T10'a ait resmi özellikler olmadığını tekrar hatırlatalım. Androidli T10'un resmi tanıtımı 9 Kasım Salı günü yapılacak ve biz de detayları sizinle paylaşacağız.

Yorumlar (10)
 1. Turkcell öncelikle samsung galaxy s'de android market sorununu çözsün. bilmeyenler için; turkcell'den aldığınız samsung galaxy s ile android markete bağlanamıyorsunuz, dolayısı ile telefonun nokia 3310'dan tek farkı fotograf çekebilmesi oluyor. T10'da aynı mantalite ile yapılıyor ise kesinlikle uzak durulmalı.

 2. zaten memlekette marka olmayı becerebilen iki firma var biri thy biri turkcell hernekadar diğerlerine göre tuzluda olsa kaliteden ödün vermiyolar inş başarılı olurlar avrupadada

 3. e-mail takibinde problem mi var artık yeni konular e-mail olarak gelmiyor

 4. Aslında pratik olarak kullanılabilir. Bakalım turkcell hattı olmayanlar kullanabilecek mi (:

 5. Açıkçası Vodafone markalı cep telefonlarının olmasıyla ilk defa operatör markasının mobil cihaza el atışını duydum. Ben bir Turkcell kullanıcısı olarak, Turkcell'in bu atılımı hiç ilgimi çekmedi. Operatörlük konusundaki prestijini cep telefonuna mı taşımak istiyor. Gerek var mı ?

 6. Bilgisal Bilgisal

  Platformun Android olması hem alıcı hem de satıcı için büyük oranda fayda sağlayacaktır. Diğer özellikleri ise kullanıcı yorumları ile desteklenecektir. Turkcell gibi dev bir şirketin pu piyasada tutulması çok olay gibi görünse de yine de talepleri analiz etmek zordur. Telefonu ayrıntılı inceleme şansı yakalarsamo zaman düşüncelerimi daha detaylı yazarım.

 7. Çağatay Çağatay

  Şöyle yakınca güzel gibi duruyor denemek lazım :)

 8. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Ayni telefonu Turkcell den once T-mobile kullanicilarina dagitmis gibi gorunuyor. Turkcell kullanicilari degil ama T-mobile kullanicilarinin android markete girebildigi kesin. Youtube dan bir video http://www.youtube.com/watch?v=kqhrf6kH7zU

 9. Güzel birşeye benziyor ama peşin fiyatı nedir bunun.

 10. arkadaşlar telefon dil değiştirdi yabncı dil oldu nasıl değiştirebilirim ? yardıme din lütfen acil