Turkcell Almanya’ya Turkcell Europe İle Açılacak

Turkcell Almanya’ya Turkcell Europe İle Açılacak

Turkcell dün Almanya ile başlayıp Avrupa'ya yayılacak olan yeni markasını Webrazzi olarak davetli olduğumuz toplantıda tanıttı. Berlin’de düzenlenen toplantıda sahne alan Turkcell yönetim kurulu başkanı Süreyya Ciliv, Deutsche Telekom altyapısı ile 2011’in ilk çeyreğinde Turkcell Europe adıyla Almanya’da hizmet vermeye başlayacaklarını açıkladı.

2011'in Şubat ayında hizmet vermeye başlaması planlanan Turkcell Europe, %100 Turkcell iştiraki olması ile de dikkat çekiyor. Deutsche Telekom altyapısı üzerinde kendi mobil servislerini kuracak olan Turkcell, AR-GE çalışmalarını da ilk etapta Türkiye’de yapacak. İlk etapta Almanya’da 60 bin satış noktasından ulaşılabilecek Turkcell Europe, ardından diğer ülkelere açılmaya çalışacak.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan BTW Power 100 listesinde Eric Schmidt ve Steve Jobs gibi isimlerle beraber yer alan Süreyya Ciliv, Turkcell’in bu adımında ses trafiğinin yanında veri trafiğininde de aktif rol almak istediklerini söyledi. 34 Milyon abonesiyle Turkcell’in Avrupa’nın 3. en büyük mobil operatörü olduğunu açıklayan Ciliv, aynı zamanda Almanya’da SIM kart penetrasyonunun %130 olduğunu ve Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk nüfusunun cep telefonu penetrasyonunun ise %92 olduğunu paylaştı. Genç bir Türk nüfusuna sahip Almanya'nın Turkcell için mobil veri kullanımında etkin olacağı tahmin ediliyor.

Bilindiği gibi 2009 Temmuz ayı sonunda 3G mobil ağ ile tanışmamızın ardından mobil operatörlerle olan ilişkimiz daha fazla önem kazanmıştı. Global rekabetin kullanıcı tarafına değer katacağını düşünürsek 4 operatör ve 100'e yakın MVNO'nun rekabet ettiği, %34’ü MVNO’lar ve alternatif servis sağlayıcılar tarafından desteklenen bir pazara girmenin Turkcell ve ülkemiz adına olumlu sonuçlar doğuracağına inanmak gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.