Turkcell Almanya’ya Turkcell Europe İle Açılacak
Etkinlikler

Turkcell Almanya’ya Turkcell Europe İle Açılacak

Turkcell dün Almanya ile başlayıp Avrupa'ya yayılacak olan yeni markasını Webrazzi olarak davetli olduğumuz toplantıda tanıttı. Berlin’de düzenlenen toplantıda sahne alan Turkcell yönetim kurulu başkanı Süreyya Ciliv, Deutsche Telekom altyapısı ile 2011’in ilk çeyreğinde Turkcell Europe adıyla Almanya’da hizmet vermeye başlayacaklarını açıkladı.

2011'in Şubat ayında hizmet vermeye başlaması planlanan Turkcell Europe, %100 Turkcell iştiraki olması ile de dikkat çekiyor. Deutsche Telekom altyapısı üzerinde kendi mobil servislerini kuracak olan Turkcell, AR-GE çalışmalarını da ilk etapta Türkiye’de yapacak. İlk etapta Almanya’da 60 bin satış noktasından ulaşılabilecek Turkcell Europe, ardından diğer ülkelere açılmaya çalışacak.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan BTW Power 100 listesinde Eric Schmidt ve Steve Jobs gibi isimlerle beraber yer alan Süreyya Ciliv, Turkcell’in bu adımında ses trafiğinin yanında veri trafiğininde de aktif rol almak istediklerini söyledi. 34 Milyon abonesiyle Turkcell’in Avrupa’nın 3. en büyük mobil operatörü olduğunu açıklayan Ciliv, aynı zamanda Almanya’da SIM kart penetrasyonunun %130 olduğunu ve Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk nüfusunun cep telefonu penetrasyonunun ise %92 olduğunu paylaştı. Genç bir Türk nüfusuna sahip Almanya'nın Turkcell için mobil veri kullanımında etkin olacağı tahmin ediliyor.

Bilindiği gibi 2009 Temmuz ayı sonunda 3G mobil ağ ile tanışmamızın ardından mobil operatörlerle olan ilişkimiz daha fazla önem kazanmıştı. Global rekabetin kullanıcı tarafına değer katacağını düşünürsek 4 operatör ve 100'e yakın MVNO'nun rekabet ettiği, %34’ü MVNO’lar ve alternatif servis sağlayıcılar tarafından desteklenen bir pazara girmenin Turkcell ve ülkemiz adına olumlu sonuçlar doğuracağına inanmak gerekiyor.

Yorumlar (5)
 1. Mehmet Tan Mehmet Tan

  Kendi altyapını yurtdışında kuramadıktan sonra neye yarar ki.Vodafone Türkiyeye geldiğinde turkcell altyapısıyla mı hizmet vermeye başladı?Mantık bunun neresinde arkadaşlar??

 2. Barbaros Barbaros

  Bence gayet iyi olur, biz elimizdekileri satiyoruz, en azindan özel sektör olarak dışarıda olursak biraz daha telafi etmiş oluruz...

 3. Kerem Karadeniz Kerem Karadeniz

  Mehmet Bey kisacasi Soymaya adam ariyorlar buna benzer istemiceyin kadar var icinden isini en iyi yapan Ayyildiz var E plus altyapisi oda öyle yani görünüste Türk ama temeli Alman söylede anlayabilirsin Alman ürününden Provizyon kazaniyor mus gibi de görebilirsiniz direk olarak öyle degil gibi gözükür ama nerden baksan öyledir örnegi cok yapildi insanlar Türk diye aldi katki olsun su bu ama sikintiya soktular her an deyisen aylik ücretlerle buda ona benzer olursa sasirmayin

  yanlis anlasilmasin ben Turkcelle birsey dedim yok sadece olayin mantik kismi bu bazi seyler görüldü gibi degildir :)))

 4. bir zamanlar turkcellin almanyada olmasini hayal etmistim keske diyordum simdi cok sevindim, tesekkürler.

  ve türkiyedeki sevdiklerimizle doya doya konusabilmemiz icin güzel ve uygun tarifeler bekliyoruz :)arama paketleri & mesaj paketleri ve sayre.. :)

  tesekkürler tekrar.

 5. Sinan Yetek Sinan Yetek

  merhaba arkdaslar ben avrupadan turkcel europa kartı yollatım ama telefonda sorun verıyor kart hattı telefona taktıgımda yeşil R harfi cıkıyor ne oldugu hakkında bilgisi olan var mı ? bir de aylık net paketine sınırsız konusma tarifesi var ondan da faydalanamıyorm net paketini yapıyorm sadece 1 bucuk saat en fazla knsyrm sonra bitiyo o kampanya daha da konusamıyorum ne o arıya biliyo ne de ben sebebi ne olabilir ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz ?