3. Çeyrekte %46 Büyüyen E-Ticaret Pazarı ve Facebook'ta Mağaza Açma Fırsatı
E-Ticaret

3. Çeyrekte %46 Büyüyen E-Ticaret Pazarı ve Facebook'ta Mağaza Açma Fırsatı

IdeaSoftTürkiye'de e-ticaret sektörünü Webrazzi Gündem E-Ticaret Toplantısı'nda farklı yönlerden ele almıştık. Sanal ödeme altyapıları, sanal mağaza ve e-ticaret teknolojileri sunan IdeaSoft, paylaştığı son bilgilerle hem güncel e-ticaret hacmimizi ortaya koyuyor hem de sosyal dünyaya yaptığı açılımla e-ticareti destekliyor.

Ideasoft'un BKM'nin (Bankalararası  Kart Merkezi) verilerine göre oluşturduğu rapora göre 2010 yılının üçüncü çeyreğinde e-ticaret hacmi bir önceki senenin aynı dönemine oranla %46 artış göstermiş. Bu artış ile e-ticaret hacmimiz 4.3 Milyar TL'ye ulaşıyor. 2010'un ilk 9 ayında yakalanan 11.1 Milyar TL'lik hacim ise geçen yılın tamamında ulaşılan 10.2 Milyar TL'lik hacmi şimdiden geçiyor.

2010 E-ticaret Hacmi

IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara, 2010'un son çeyreği ile birlikte yerli ve yabancı kartların yurtiçi kullanımının 15 Milyar TL'yi bulacağını öngörüyor. E-ticaret sektörünün ülkemizde halen emekleme döneminde olduğunu ve önümüzdeki senelerde ayağa kalkarak koşacağını söyleyen Özkara, sahip olduğumuz internet kullanıcı potansiyelinin de altını çiziyor.

2000'in üzerinde sanal mağazaya hizmet veren Ideasoft'un son hizmeti ise Facebook Store. Facebook Store, temel olarak Facebook sayfalarına eklenecek bir menü üzerinden e-ticareti Facebook'a taşıyor. Şu anda 1.569 aktif aylık kullanıcı ile yoluna devam eden uygulama Ideasoft, e-ticaret altyapısını kullanan mağazalara hizmet veriyor.

Ideasoft Facebook Store

Facebook sayfasına eklenecek mağaza sekmesi ile ziyaretçiler dilerse siparişi sanal mağazada tamamlamak üzere ürünleri Facebook'tan sepete atabiliyor. Global markalarda örneklerini gördüğümüz Facebook e-ticaret entegrasyonlarının bir örneğini ülkemizde görmek gayet güzel.

Özellikle Facebook üzerinde pazarlama faaliyeti yürüten markaları son kullanıcıya bir adım daha yaklaştıracak uygulamanın, ilgi göreceğini ve satış öncesi işlemleri Facebook üzerinde gerçekleştirilmesi nedeniyle trafiği yoğun e-ticaret sitelerini rahatlatacağını tahmin ediyoruz.

Yorumlar (19)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  hemenal da facebook mağaza sunmaya başladı. oldukça güzel bir özellik. Ama türkiyede e-ticaret paketleri hala olması gibi değil. barındırıdkları özellikler çok güzel, gelişmiş olsa da arayüz konusunda hala çok eksiğiz bir çok firma daha tam verim alamıyor. e-ticaret alanına firmaların daha çok önem verip ciddi yatırımlar yapması gerekiyor. onun dışında e-ticaret paket yazılım sektörü hala çok aç ve yeniliklere ihtiyacı var.

 2. Engin Engin

  Hemenal.com'un eSocialStore diye bir hizmeti var. Sanırım onlardan görmüşler :) Aynı hizmetin daha fonksiyonelini Hemenal.com müşterilerine sağlıyor.

  1. Ben IdeaSoft'da görmüştüm ilk önce (:

 3. Mehmet Mehmet

  Bu kadar geriden takip etmemeliyiz... Yabancı arkadaşlarımız örneğin Payvment, 2 sene öncesinden direk facebook üzerinden sipariş verilebilen bir sistem çıkartmışken biz daha şimdi sadece listelemeyi yapabiliyoruz. Satın al'a basınca ise sadece kesndi sitesine yönlendiriyor... Facebook üzerinden sipariş veremedikten sonra ne anladım ben bundan... Neyse, adım adımdır. İnşallah daha büyük adımları daha kısa sürede atarsınız...

 4. İsmail Hakkı Türkmen İsmail Hakkı Türkmen

  Bir hemenal çalışanı olarak ideasoft'u tebrik ediyorum :)

  1. Bir IdeaSoft müşterisi olarak bu davranışınızı tebrik ediyorum (:

 5. Aslı Aslı

  Bu uygulamanın çalışmalarını 2 ay önce görmüştüm. Ekim başında çıkmış bir uygulama gayet başarılı olmuş. Türk insanı'nın alışveriş alışkanlıkları ile doğru orantılı olarak ilerliyor gelişme süreci gördüğüm kadarıyla.

  Daha Türkiye'de kart bilgisini internet sitesinde vermeye korkan ciddi bir kesim var iken, sertifika görmeden bir facebook uygulaması üzerinden kartla alışveriş için baya yolumuz var bence..

  1. Aynen katiliyorum.

 6. Emrah Emrah

  Tebrik ederim.

  Severek beğenerek kullanıyoruz.

  Türkiye'de ilk mobil ödeme sistemini uygulayan firma olmasından,

  İlk 3D Pos altyapılarını paketlerine dahil eden,

  Bu uygulamayı ilk gerçekleştirerek diğer firmalara ilham kaynağı veren ideasoft'a teşekkür ederim.

  Ülkemizde daha kat edilmesi gereken yol var. Biraz yapıcı olmak ve iyi tarafından bakmak lazım..

 7. Taylan Ateş Taylan Ateş

  İdeasoft'un bu ve bunun gibi uygulamaları rakiplerinden daha önce yaparak sektöründe lider firma olduğunu kanıtladığı görünmektedir. Tebrikler İdeasoft!

 8. Çeşit olması bakımından güzel bir uygulama. Projesoft ta e-ticaret sitelerinin ürünlerini direk olarak GittiGidiyor'da listelenmesini sağlıyor. Facebook trafik olarak Türkiye'de ikinci sırada ama siparişe dönüşme oranı ne kadar olur tam bir muamma. Bu amaç için kurulmuş e-ticaret sitelerinde bile ortalama oran 1000 kişide 3 sipariş olduğu düşünülürse durumu kestirme zor. Eğer amaç satış arttırma olacaksa e-ticaret sistemleri haricinde en iyi altenatif uzun süre GittiGidiyor olacaktır. Facebook vb. uygulamalarda çeşit olarak kullanılabilir tabi.

 9. Western Western

  Bir kere demo istedik bu firmadan. Artık her gün e-mailimize spam gönderiyorlar. Ve e-mailden çıkma gibi bir seçenekte yok. Yani resmen spam yapıyorlar.

  Sonra bir tasarımcı olarak söylemek isterim ki tasarımları, şablonları hala 10-15 yıl öncesinden takip ediyor. E-ticarete ideasoft ile hızlı bir başlangıç yapmış olursunuz, fakat sıradan bir site, firma olmaktan çıkamazsınız bu yazılım ile.

  Yaptığım araştırmalarda bir e-ticaret sitesinin güven vermesinde, sitenin tasarımı ~%50 etki yapıyor.

  1. Emrah Emrah

   Özel tasarım hizmeti IdeaSoft tarafından sağlanabiliyor veya IdeaSoft'a bağlı kalmadan kendi tasarım template'inizi baştan sona uyarlayabiliyorsunuz. Uyarlamak yerine standart kullanırsanız ki bu her e-ticaret çözümü için geçerli "standart" olursunuz :)

  2. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

   Bir süre önce bir arkadaşımın açacağı sanal mağaza için başladığı yazılım arayışında, ülkemizde popüler tüm ticari çözümleri inceleme fırsatımız oldu. Beni en çok rahatsız eden nokta, özelleştirme seçeneklerinde elinizin kolunuzun bağlanması. Eğer kodlama yeteneğiniz sınırlı ise, satın aldığınız yazılımı kullanan diğer sitelerden farklı bir tasarım yapabilme olasılığınız yok. Grafiksel arayüz içerisinde çözüm sunan yazılımlarda bile mutlaka kodlama yeteneğinizin olması gerekiyor. Bunu kendiniz yapamıyorsanız paket satın aldığınız firmadan özel bir tema tasarlamalarını isteyebilirsiniz ancak sanal mağazanıza yaptığınız yatırım kadar bir para harcamaya hazır olun.

   Ayrıca kod yapısının çok derinliklerine her halükarda ulaşabilme imkanı yok. Tabii ki, kaynak kodundan bahsetmiyorum ama temanın derinliklerindeki kodlara ulaşmak mümkün değil.

   Yurt dışındaki yazılımlara baktığımızda, karşıma çıkan en önemli özellik, özelleştirmelerin, yazılımları kullanan kişilerin/firmaların oluşturduğu ve genelde yazılımı geliştiren firmaların sitelerinde bulunan forumlarda en ince ayrıntılarına kadar tartışılması. Durum böyle olunca başkalarının deneyimlerinden yararlanarak yapmak istediğiniz şeyleri çok daha rahat yapabiliyor olmanız. Durum böyle olunca siteyi öylesine değiştirebiliyorsunuz ki, iki farklı sitenin aynı yazımla yapıldığına inanmak güç oluyor.

   Western nickli kullanıcının yaptığı yoruma aynen katılıyorum. Sanal mağaza yazılımı üreten firmaların referans olarak gösterdiği sitelerin neredeyse tamamı birbir aynı. Referanslardaki büyük firmaların siteleri tabii ki farklı oluyor ancak daha geniş ekonomik imkanlarla istedikleri tasarımları yaptırmalarının daha kolay olduğunu düşünüyorum.

   Sanal mağaza açmak isteyen meraklıların mutlaka demo talep edip, yapmak istedikleri tasarımları ne derece uygulayabileceklerini incelemeleri lazım.

   Bunun yanında RSS gibi sosyal ağlarda kullanıcı erişimini kolaylaştırabilecek özellikleri de gözden kaçırmamaları gerekli. RSS konusunu özellikle yazmak istedim. Bir çok yazılımda RSS kodlarına dokunmak mümkün değil ve ortaya çok sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değil. Pipe gibi mash-up yazılımları ile basitçe hazırlanan RSS'ler bile sanal mağaza yazılımlarından daha etkili oluyor.

   Ürün girişleri konusunda önemli derece de yol alındıysa bile özelleştirme konusunda gidilecek daha çok yol olduğunu düşünüyorum...

   1. Osman Tuncer Osman Tuncer

    Hakan bey, Araştırmalarınız sonucunda yurtdışı ndaki bir firmada ya da pakette karar kılabildiniz mi?

 10. Osman Hömek Osman Hömek

  Geonni.com olarak FaceBook entegrasyonunu planlamıştık. Ancak amiral gemimiz olan GittiGidiyor entegrasyona daha çok vakit ayırdığımız için bu uygulamamızı yayına alamadık. IdeaSoft'u tebrik ederiz.

 11. Bir diğer Türk facebook mağaza örneği: http://apps.facebook.com/ejoyashop/

 12. Atasoy İş Elbiseleri Atasoy İş Elbiseleri

  Bizde ideasofta geçmeyi düşünüyoruz.