3. Çeyrekte %46 Büyüyen E-Ticaret Pazarı ve Facebook'ta Mağaza Açma Fırsatı

3. Çeyrekte %46 Büyüyen E-Ticaret Pazarı ve Facebook'ta Mağaza Açma Fırsatı

IdeaSoftTürkiye'de e-ticaret sektörünü Webrazzi Gündem E-Ticaret Toplantısı'nda farklı yönlerden ele almıştık. Sanal ödeme altyapıları, sanal mağaza ve e-ticaret teknolojileri sunan IdeaSoft, paylaştığı son bilgilerle hem güncel e-ticaret hacmimizi ortaya koyuyor hem de sosyal dünyaya yaptığı açılımla e-ticareti destekliyor.

Ideasoft'un BKM'nin (Bankalararası  Kart Merkezi) verilerine göre oluşturduğu rapora göre 2010 yılının üçüncü çeyreğinde e-ticaret hacmi bir önceki senenin aynı dönemine oranla %46 artış göstermiş. Bu artış ile e-ticaret hacmimiz 4.3 Milyar TL'ye ulaşıyor. 2010'un ilk 9 ayında yakalanan 11.1 Milyar TL'lik hacim ise geçen yılın tamamında ulaşılan 10.2 Milyar TL'lik hacmi şimdiden geçiyor.

2010 E-ticaret Hacmi

IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara, 2010'un son çeyreği ile birlikte yerli ve yabancı kartların yurtiçi kullanımının 15 Milyar TL'yi bulacağını öngörüyor. E-ticaret sektörünün ülkemizde halen emekleme döneminde olduğunu ve önümüzdeki senelerde ayağa kalkarak koşacağını söyleyen Özkara, sahip olduğumuz internet kullanıcı potansiyelinin de altını çiziyor.

2000'in üzerinde sanal mağazaya hizmet veren Ideasoft'un son hizmeti ise Facebook Store. Facebook Store, temel olarak Facebook sayfalarına eklenecek bir menü üzerinden e-ticareti Facebook'a taşıyor. Şu anda 1.569 aktif aylık kullanıcı ile yoluna devam eden uygulama Ideasoft, e-ticaret altyapısını kullanan mağazalara hizmet veriyor.

Ideasoft Facebook Store

Facebook sayfasına eklenecek mağaza sekmesi ile ziyaretçiler dilerse siparişi sanal mağazada tamamlamak üzere ürünleri Facebook'tan sepete atabiliyor. Global markalarda örneklerini gördüğümüz Facebook e-ticaret entegrasyonlarının bir örneğini ülkemizde görmek gayet güzel.

Özellikle Facebook üzerinde pazarlama faaliyeti yürüten markaları son kullanıcıya bir adım daha yaklaştıracak uygulamanın, ilgi göreceğini ve satış öncesi işlemleri Facebook üzerinde gerçekleştirilmesi nedeniyle trafiği yoğun e-ticaret sitelerini rahatlatacağını tahmin ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.