Türk Android Market Uygulaması: AndroidPazari
Mobil

Türk Android Market Uygulaması: AndroidPazari

Google'ın mobil işletim sistemi Android, gelecekte mobil pazarda en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında gelecek. Apple'a nazaran Google'ın uygulama marketleri konusundaki esnek tavrı sayesinde pekçok uygulama marketi hali hazırda ortaya çıkmış durumda. Google Android Market'in, Türkiye'deki cihazlarda engelli olması sebebiyle bu alandaki boşluğu farkeden bir Türk girişimi, fırsatı değerlendirerek Android Pazarı'nı hayata geçirmiş.

Beta aşamasında olan Android Pazarı'nı, web sitesi üzerinden veya uygulama aracılığıyla kullanabilirsiniz. Şimdilik 200'e yakın yerli ve yabancı uygulamanın listelendiği serviste, uygulama sayısı gün geçtikçe artıyor. Google'ın Android Market'inde 146000'i aşkın uygulamanın bulunduğu tahmin ediliyor. Bu rakama göre 200'e yakın uygulama pek bir anlam ifade etmese de, Android Markette zararlı ve yetişkin içerikli uygulamaların yoğunlaştığı zamanlarda kullanıcılara rahatsızlık verdiği biliniyor.

Android Pazarında şu anda tek taraflı bir yayın  bulunuyor. Uygulamaları editörler inceledikten sonra Türkçe açıklamalarını yazıyor ve sisteme ekliyor. Uygulama geliştiriciler için de bir arayüz bulunmayan servise, yakın bir zamanda geliştiricilerin sisteme uygulama yükleyebildiği ve uygulamanın kaç kere indirildiği gibi bilgileri edinebileceği bir arayüz yayına alınacakmış.

Sadece ücretsiz uygulamaların listelendiği serviste, ücretli uygulamalar için ödeme sistemi üzerinde çalışıldığını öğrendik. Türk Android geliştiricileri için faydalı olacağını düşündüğüm servis, ücretli uygulamaları da kabul ettiği zaman çok daha etkili olacaktır.

Android Pazarı, Osatek Bilişim ve Global Sanal Market tarafından geliştirilmiş bir proje ve öncelikli hedefi uygulamanın cihaz üreticileri tarafından benimsenerek telefonlarda önyüklü olarak sunulmasını sağlamak. Google'ın Android Market'in de yokluğunda Android Pazarı, cihaz satışlarını da olumlu etkileyebileyebilir. Yerli uygulama olması da bir başka artı değer olarak kabul edilebilir.

Yorumlar (10)
 1. Negro Mcnigger Negro Mcnigger

  Tasarım hiç profesyonel değil. Özellikle konspte aykırı bi şekilde kullanılan çirkin glossy ikonlar, kötü tipografi ve alan kullanımı ve "beta"nın kocaman ve benzer Yunan harfleriyle yazılması beni bitirdi. Kullanıcak bir sürü insan olucaktır ama böyle bi tasarımla cihazlarda önyüklü olarak gelmesini hedeflemek komik oluyor. Nokia standartlarına göre bile düşük kalacak bi tasarım.

  1. Başar Tunçel Başar Tunçel

   Eleştirileriniz için teşekkür ederim. Bu eleştirileri yapmanız bizi önemsediğinizi, daha iyi görmek istediğinizi gösteriyor. Her eleştirinin arkasında yapıcı, çözüme yönelik bir fikir de olur. Bu yüzden dilerseniz benimle sitmiz üzerinden irtibata geçin, boş bir vaktinizde oturup konuşalım, tavsiyelerinizi, daha iyisini nasıl yapacağımızı bizzat istişare edelim, değerli fikirlerinizden faydalanalım. İyi çalışmalar dilerim.

 2. Onur Gul Onur Gul

  HOCAM Bİ TURLU KAYIT OLAMADIM SAYFAYA CEPTEN BISEY ENGEL OLUYOR NE YAPABİLİRİM??

  1. Başar Tunçel Başar Tunçel

   Sitedeki iletişim bağlantısına tıklayarak bize tam olarak sorunun ne olduğunu, cihazınızın marka, model ve işletim sistemi sürümünü yazabilir misiniz?

 3. Erkan Arancı Erkan Arancı

  Hayırlı olsun iyi güzelde haber'de yanlışlık var türkiye'deki ilk android marketi ben açtım apkmarketim.com ismi ile ve içinde 10.000'e yakın uygulama olucak şuanda 2000 civarı yerli yabancı uygulama mevcut. m.apkmarketim.com adresi ile android cihazınız ile girip görebilirsiniz

  1. Yazıda "ilk" ibaresi geçmiyor ki.

   1. Bende Samsung Galaxy İ7500 var.

    Erkan bey ben mi bilmiyorum acaba "apkmarketim.com" dan kesinlikle hiçbir şey indiremedim.

    Bir tarif etseniz de biz de öğrensek şunu.

    Saygılarımla...

 4. Ozkan Aydanarig Ozkan Aydanarig

  Arkadaslar bu site kapandimi? Bulamiyorum.

 5. Ozkan Aydanarig Ozkan Aydanarig

  Bu siteyi tarayicim bulamiyor. Kapandimi?

 6. Merhaba Samsung Gt 7500 Merhaba Samsung Gt 7500

  MERHABA SAMSUNG 7500 TELEFONUM VAR AMA ANDROID 2.2 Yİ NASIL YUKLEYEBILIRIM YADA BUNU YAPABILECEK BIRI VARMI? 1.5 LE HİC KEYİF ALAMIYORUM :(