TipTheWeb İle Webde Bahşiş Bırakın

Web servislerinin çeşitli iş modelleri geliştirmesi mümkün ve bunlardan biri de her ne kadar yaygın ve geçerli olmasa da bağış/bahşiş modeli. Bu model Paypal üzerinden direkt olarak uygulanabildiği gibi Flattr, Rewrd gibi servislerle veya KickStarter gibi küçük yatırım toplama toplulukları ile de uygulanabilir. Bu konuda dikkat çeken yeni bir girişim ise TipTheWeb.

Tiptheweb, temel olarak web üzerinde kaliteli servis/içeriklerin küçük bahşişlerle ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyor ve bunu keyifli bir şekilde sunuyor. Bunu da oldukça basit bir şekilde sunuyor.

Web tarayıcınıza ekleyeceğiniz bookmarklet sayesinde veya Tiptheweb üzerinden istediğiniz yerlere bahşiş bırakabiliyorsunuz. Bahşişleri 0,02  - 2 dolar arasında hızlıca ekleyebilir ya da istediğiniz miktarı girebilirsiniz. Daha sonra bu bahşişlerin profilinizden onaylanması gerekiyor ama bağışı tamamlamak için Paypal ya da kredi kartı ile oluşturacağınız bir bakiyeniz olması gerekemekte.

Servisin bahşiş verme tarafı bu şekilde işlerken bahşiş almak için hem web sayfanızı hem de Twitter, SlideShare, Youtube gibi sosyal profillerinizi sisteme ekleyebiliyorsunuz. Bu transferler sırasında herhangi bir komisyon almayan Tiptheweb, 100 doları aşan bahşişler için ödeme yapıyor.

İnternetin özgür ansiklopedisi Wikipedia'nın geçtiğimiz dönemde bağışlarla ayakta kalmaya çalıştığını hatırlarsak, beğenilen bir çok servis, blog, tarayıcı eklentisi veya mobil uygulama için web sayfaları üzerinden küçük yardımların yapılması kaliteyi ve paylaşımı artıracaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.